מחיר למשתכן: חשש מקריסת קבלנים

הקבלנים בפרויקט מחיר למשתכן חשופים במיוחד לפגיעה: "הם התבססו על תמחור נמוך של הדירות וביצוע בלוחות זמנים מדויקים, שכל סטייה מהם מייקרת את הפרויקט ועלולה להכניס אותו להפסד"

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייני מחיר למשתכןצילום: אילן אסייג
הדר חורש

"הקבלנים והיזמים שהתמקדו בבנייה בתוכנית מחיר למשתכן, חשופים יותר מאחרים לקריסה, עקב שולי הרווח הנמוכים" — כך מזהירה השמאית והמשפטנית נחמה בוגין.

לדברי בוגין, "הקבלנים התבססו על תמחור נמוך של הדירות וביצוע בלוחות זמנים מאוד מדויקים, שכל סטייה מהם מייקרת את הפרויקט ועלולה להכניס אותו להפסד".

להערכתה, צפויה פגיעה פחותה בפרויקטי התחדשות עירונית, והמשבר עשוי דווקא להגביר את רצונם של בעלי דירות לשתף פעולה ולחתום על הסכמים עם יזמים.

אמיר כהן, סמנכ"ל השיווק של חברת הבנייה הציבורית י.ח דמרי, מצטרף להערכות שלפיהן קבלנים רבים בתוכנית מחיר למשתכן, חשופים במיוחד לפגיעה: "ערב המשבר התחלנו להחתים דיירים על פרויקט, וחלק מהדיירים מתקשים בגיוס המשכנתא. אנחנו מעריכים שחלקם ייסוג מהעסקה. הבעיה הגדולה של יזמי מחיר למשתכן הוא המחיר הנמוך יחסית של ביטול העסקה. הקנס הוא 2% בלבד מהתשלום".

בניגוד למיזמים בשוק החופשי, בהם יכול הקבלן לקדם שיווק של פרויקט שנתקע באמצעות הורדת מחירים, קבלני התכנית אינם רשאים, על פי ההסכם עם המדינה, להפחית מחירים.

לדברי כהן, "משבר הקורונה גרם למחסור בעובדים, שמביא לעיכוב העבודה. בנוסף, מצוקת כוח האדם הביאה לעלייה בשכר העובדים, שמעלה את העלויות ועלולה להכניס לקשיים קבלנים — שעיקר עבודתם בפרויקטים של מחיר למשתכן. אם הקונים ייעלמו, הקבלנים ייקלעו למצוקה תזרימית קשה. אני צופה שיהיו לא מעט קבלנים שיסבלו מכך. במקרה הטוב ייגרם עיכוב במסירת הפרויקטים, אבל אלה יהיו רק המקרים הטובים. רמת הסיכון בענף עלתה מאוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker