האוצר: אי ההכרה בעיכובים בבנייה ככוח עליון - לא תחול בשוק הפרטי

ימים ספורים לאחר שהודיע החשב הכללי במשרד כי עיכובים בבנייה ובמסירת דירות לא יוכרו ככאלה שנגרמו מטעמי כוח עליון - מבהירים באוצר כי קביעה זו לא חלה על השוק הפרטי, וכי הנושא נמצא בדיונים ■ נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "מברכים על ההחלטה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה גליל ים
אתר בנייה. הנחיית האוצר לא חלה על השוק הפרטיצילום: עופר וקנין

ימים ספורים לאחר שהודיע החשב הכללי במשרד האוצר כי עיכובים בבנייה ובמסירת דירות לא יוכרו ככאלה שנגרמו מטעמי כוח עליון - מבהירים במשרד האוצר כי קביעה זו חלה אך ורק על חוזים שהמדינה היא צד בהם, ולא על השוק הפרטי. 

מבדיקת TheMarker עם גורמים בכירים במשרד המשפטים ובמשרד הבינוי והשיכון עולה כי קיים שיתוף פעולה בין המשרדים בנושא - אך הודעת החשב הכללי שפורסמה אינה משקפת את עמדת המדינה בנוגע לשוק הפרטי, וכי תוכנה מטעה. בפנייתו למשרד האוצר אומתו עיקרי הטענות ונמסר מטעמם כי ״ההנחיה של סגן החשב הכללי יצאה למשרדי הממשלה, לחוזים שהמדינה צד בהם״.

במשרד טענו באשר לפרסומים קודמים ולטענות של חוסר תיאום בין משרד האוצר למשרדי ממשלה נוספים העוסקים בנושא כי ״קיים תיאום מלא בין משרדי האוצר, בינוי ושיכון ומשרד המשפטים. הטעות, אם התרחשה, היא רק של העיתונאים והתאחדות הקבלנים״. 

כמו כן, הבהרה רשמית מטעם החשב הכללי, רוני חזקיהו, יצאה אתמול (ראשון) במכתב שנשלח מטעמו לנשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו. בלשון המכתב נטען כי ״יצא מכתב פנימי למשרדי הממשלה בכל הנוגע להתקשרויות המדינה בתחום הבנייה בהתייחס לחוזים הקיימים עמה, וזאת על מנת למנוע מצב שבו מתבצעת הכרה במצב שנוצר ככוח עליון טרם קיום דיון מעמיק בנושא. אין ללמוד מהמכתב מה שאין בו, ולבצע השלכה כלשהי על השוק הפרטי לכאן או לכאן". 

בעקבות הודעת האוצר מסר סרוגו בתגובה כי "ענף הבנייה הוגדר אמנם כחיוני, אך היקף התפוקה שלו כרגע עומד על 30% בלבד, בשל מחסור בעובדים פלשתינים וישראלים והקפאת חלק מהשירותים הסובבים אותו. אין ספק שמשבר הקורונה משפיע בצורה דרמטית על התארכות זמן ביצוע פרויקטים ממשלתיים ופרטיים. אנחנו מברכים על החלטה של החשב הכללי לבחון לעומק את משמעותיות השפעות הרוחב של המשבר על ענף הבנייה והתשתיות כדי לקבוע כיצד ניתן לעמוד לצידו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker