התרופה למשבר: להסב בנייני משרדים לדיור להשכרה

המשימה העיקרית של משרד השיכון בעידן הפוסט־קורונה תצטרך להיות קידום נמרץ של פרויקטים המיועדים להשכרה ■ כדי שזה יקרה, הממשלה, העיריות והוועדות המחוזיות צריכות לדחוף פרויקטים כאלה

אורית מילבאואר
אורית מילבאואר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייני מחיר למשתכן
אורית מילבאואר
אורית מילבאואר

בשנים האחרונות מבינים לא מעט זוגות צעירים שהחלום על דירה בבעלותם נהפך לבלתי אפשרי. מגפת הקורונה צפויה להוביל להחרפת המגמה. לאחר שרבים הוצאו לחל"ת או פוטרו, יעברו חודשים ואף שנים עד שהציבור יתאושש מהמכות הכלכליות שניחתו עליו — ויחזור לרכוש דירות כבעבר.

נראה כי תקופת הפוסט־קורונה בשוק הדיור תתאפיין בדרישה גוברת לשכירת דירות לטווח ארוך. במדינות מערביות רבות מדובר בצורת דיור רווחת, הרבה יותר מאשר בישראל. לדוגמה, בגרמניה, יותר מ–50% ממשקי הבית גרים בשכירות, ואפילו בארה"ב מדובר בכשליש מבתי האב המתגוררים בדיור להשכרה.

הקשיים העומדים בפני זוגות ומשפחות בישראל, השוקלים השכרה במקום רכישה, ברורים: בארץ היה תמיד דימוי ירוד להשכרה, בגלל הדיור הציבורי של גופים כמו עמידר בשנות ה-50 וה-60, שנקשר לאוכלוסייה נזקקת ומוחלשת. נוסף על כך, השכירות הפרטית במרכזי הערים, בעיקר בתל אביב, נהפכה לכמעט בלתי אפשרית, ונותנת, בסופו של דבר, מוצר נחות מאוד ובמחיר גבוה מאוד.

לפיכך, המשימה העיקרית של משרד השיכון בעידן הפוסט־קורונה, תצטרך להיות קידום נמרץ של פרויקטים המיועדים להשכרה, עם עדיפות להשכרה ארוכת טווח, והפיכתה של הבחירה בהשכרת דירות לטווח ארוך לקלה ונוחה יותר.

כדי שזה יקרה, הממשלה, העיריות והוועדות המחוזיות צריכות לדחוף פרויקטים כאלה, בוודאי יותר מתוכניות כמו מחיר למשתכן, המאפשרת רק לחלק קטן באוכלוסייה לזכות בהטבה, ועל הגופים הממשלתיים לקדם זאת בכל דרך אפשרית: הקצאת קרקעות, מתן הקלות ליזמים, קיצור התהליכים הביורוקרטיים של מתן ההיתרים וכו'.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כנגד ההקלות האלה, הגופים הממשלתיים והמוניציפליים יוכלו לחייב את היזמים להקצות חלק מהדירות לדירות להשכרה במחיר נמוך ומפוקח. בהזדמנות זו, תאפשר הקצאה כזו גם לאוכלוסיות חלשות יותר לגור במרכזי הערים ובסמוך למקומות התעסוקה.

ייתכן כי גם היזמים עצמם ייטו יותר לאפשרות של בניית פרויקטים להשכרה: כבר היום ניתן ללמוד ממשבר הקורונה כי נדל"ן מסחרי ומשרדים עלול להפוך להשקעה בתשואה אפס. מגורים להשכרה לטווח ארוך, לעומת זאת, מהווים השקעה סולידית ובטוחה יחסית ליזמים המעוניינים בתשואה בטוחה לטווח ארוך.

החשיבה על דיור להשכרה צריכה להיות כבר בשלב התב"ע, כולל הגדרת שטחים לשימושים קהילתיים. כמו כן, יש לאפשר הסבת מבני משרדים ותעשייה למבני מגורים של דירות קטנות — וכך להגדיל את מלאי הדירות המוצעות להשכרה.

התחזיות הן שבעקבות המשבר וההתאוששות האטית שתגיע, יחד עם ההתרגלות של אנשים לעבוד מהבית, רבים מבנייני המשרדים יתרוקנו. לכן, תהיה הזדמנות להסב בנייני משרדים לדיור להשכרה, אך הדבר מצריך גמישות מחשבתית של רשויות התכנון כדי שצעדים כאלה יאושרו.

הכותבת היא אדריכלית, בעלת משרד מילבאואר אדריכלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker