ערב משבר הקורונה: ביקוש חזק לדירות חדשות

מדצמבר 2019 ועד פברואר 2020 נמכרו 10,410 דירות, עלייה של 34.5% לעומת הרבעון שקדם לו ■ באיזו עיר נמכר מספר הדירות הרב ביותר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת נוה סביון באור יהודה
שכונת נוה סביון באור יהודהצילום: ניר קידר

ערב משבר הקורונה נהנה שוק הדירות מעלייה חדה בביקוש ובמכירות של דירות חדשות. כך עולה מנתונים שפירסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מהנתונים עולה כי מדצמבר 2019 ועד פברואר 2020 נמכרו 10,410 דירות, עלייה של 34.5% לעומת הרבעון הקודם. בניכוי השפעות עונתיות עלו המכירות בשיעור של 9.6%.

בנוסף לדירות שמכרו קבלנים, נבנו במהלך אותה תקופה 4,200 דירות בבנייה עצמית על ידי אנשים פרטיים או עמותות רכישה. מדובר בעלייה של 11.4% לעומת הרבעון הקודם. בניכוי עונתיות מדובר בעלייה של 13.9%.

כמחצית הדירות נמכרו באזור תל אביב והמרכז. מחוז תל אביב הוביל את המגמה עם מכירות של 3,057 דירות ובמחוז המרכז נמכרו 1,905 דירות. העיר שבה נמכר המספר הרב ביותר של דירות היא רמת גן, 847 דירות. מדובר בזינוק של 161% בהשוואה לרבעון הקודם. בירושלים הוכפלו המכירות ל-651 דירות, ובתל אביב נמכרו 599 דירות.

חרישצילום: ללא קרדיט

קפיצה באור יהודה, ירידה בחריש

הקפיצה הגדולה ביותר נרשמה באור יהודה. בעיר יש תנופה גדולה של בניית דירות חדשות במכירה חופשית ובמסגרת מחיר למשתכן. ברבעון זינקו מכירות הדירות החדשות באור יהודה בשיעור של 277% ל-585 דירות. מכירת הדירות החדשות בחריש ירדה ב-26% והסתכמה ב-157 דירות בלבד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי הערכות, לוותה העלייה במכירת דירות ברבעון גם בעלייה במחירי הדירות בשוק החופשי, שמותנה במידה מסוימת במכירות של דירות מסובסדות במסגרת מחיר למשתכן.

נתונים אלה רחוקים מלשקף את מצבו של שוק הדירות מאז אמצע מארס. השוק נתון בקיפאון עמוק בשל תנאי הסגר, הירידה החדה בפעילות המשק והשפל בשוק העבודה. למרות דיווחים על עסקות ספורות שהצליחו קונים ומוכרים לסגור, בעיקר במסגרת מחיר למשתכן, היקף הפעילות אפסי. המצב אינו צפוי להשתנות בחודשים הקרובים. שאלות המפתח הן מה יהיה שיעור ירידת המחירים בשוק הדירות וכמה מהעוסקים בענף צפויים להיקלע לקשיים. לפחות בשבועות הראשונים למשבר נמנעו היזמים מהפחתת מחירים של ממש, מכיוון שממילא אין למרבית הקונים גישה לשוק, ומכירות חיסול אינן אפקטיביות בתנאים כאלה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker