הנחה של רבע מהארנונה השנתית: הפתרון של משרד הפנים והאוצר לעסקים הסגורים

במשרד הפנים מקדמים מול האוצר הטבה בסך כ-3 מיליארד שקל לרשויות המקומיות, כדי לאפשר מתן פטור מארנונה לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 הבורסה ליהלומים סגורה במהלך התפשטות הקורונה
הבורסה ליהלומים סגורה במהלך התפשטות הקורונה צילום: תומר אפלבאום

במשרד הפנים מצויים במגעים מול משרד האוצר כדי להבטיח פטור מלא מארנונה לבתי עסק, שהפעלתם הוגבלה או נאסרה בגלל הקורונה. ל-TheMarker נודע כי שר הפנים, אריה דרעי, צפוי להתקין תקנה שבמסגרתה יוגדרו שורה של עסקים שיקבלו פטור מלא מארנונה לתקופה של עד שלושה חודשים, לשיקול דעתה של הרשות המקומית.

משרד הפנים צפוי לשפות את הרשויות המקומיות על הנזק שצפוי להיגרם להן בגין הפטור. סכום הסיוע נאמד ב-3 מיליארד שקל. המחלוקת האחרונה שנותרה ליישוב בין האוצר למשרד הפנים נוגעת למידת ההשתתפות של הרשויות המקומיות בשיפוי.

במשרד האוצר מעוניינים שהרשויות המקומיות יספגו 10% מאובדן ההכנסה, והגופיים המייצגים של הרשויות המקומיות, ובהן מרכז השלטון המקומי והמועצות האזוריות, מעוניינים שהרשויות לא יספגו עלויות בגין הנזק.

שר הפנים, אריה דרעי
שר הפנים, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, אמר ל-TheMarker: "יש לנו רצון עז לסייע לסקטור הפרטי. הארנונה היא כלי יעיל, מהיר ופשוט מאוד בסיוע לעסקים, אבל אי אפשר שהסיוע שתיתן המדינה יעמיס על הרשויות המקומיות שנדרשות לספק שירותים חיוניים ושירותי חירום בימים אלה. אנו מבינים שאם לא נחשוב כבר עכשיו על הרשויות המקומית, הבעיה בהמשך תהיה גדולה יותר ואנחנו מנסים להימנע מכך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד פועל בשיתוף פעולה עם משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי כדי לבצע באופן המהיר ביותר את החלטת הממשלה בדבר הפחתת 25% מהארנונה השנתית לעסקים שנפגעו כתוצאה מהמשבר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתוך כך, במשרד הפנים, בראשות אריה דרעי שמונה לפרויקטור הממונה על ההתמודדות עם מגפת הקורונה ברשויות המקומיות, החרדיות והערביות, נערכים לאפשרות של הטלת סגר ביישובים שבהם שיעור תחלואה גבוה והתפרצות נרחבת של הנגיף, ושבהם יש הפרות של תנאי הסגר והבידוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker