גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לנוכח הנחיצות להמשיך להניע תוכניות שיבטיחו את המשך הפעילות התקינה של ענף הבנייה, החליטו במטה הדיור ומינהל התכנון על הפעלת מוסדות התכנון (ועדות מחוזיות וארציות) במתכונת מקוונת, בהתאם להנחיות משרד הבריאות המבקשות למנוע התקהלויות. לכן בשבוע האחרון החלו ועדות התכנון המקומיות, המחוזיות והארציות לפעול במתכונת מקוונת עם כלים דיגיטליים מותאמים. באמצעותם חברי הוועדות יכולים להשתתף בשיחת וידיאו, תוך ניסיון להבטיח שלא ייפגעו גם תהליכי שמיעת הציבור או התנגדויות ותישמר השקיפות הנדרשת בתכנון.

כך קודמו כמה תוכניות משמעותיות ומורכבות בתחום ההתחדשות העירונית, בהן תוכנית גדולה בשכונת גילה בירושלים, ושתי תוכניות ברמת גן.

בירושלים החליטה הוועדה המחוזית להפקיד תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת גילה הכוללת כ-1,300 יחידות דיור חדשות, במקום כ-290 דירות במבנים ישנים ובמצב תחזוקה ירוד, ששייכים למרכז קליטה שהיה בשכונה. התוכנית היא יוזמה של שני גופים ממשלתיים: החברה לדיור הציבורי עמידר והרשות להתחדשות עירונית. במסגרת החלטתה, קראה הוועדה המחוזית לחברת עמידר להגדיל את היצע יחידות הדיור הציבוריות במתחם לרווחת תושבי העיר הנזקקים לסיוע.

התוכנית המקודמת חלה על מתחם של 83 דונם, וכוללת דירות מגורים שיוקמו בעשרה מבנים של עד 12 קומות ושבעה מגדלים של עד 35 קומות. בנוסף לכך התוכנית כוללת כ-100,000 מ"ר שטחים עבור מבני ציבור; 2,500 מ"ר עבור שטחי מסחר; 2,000 מ"ר עבור שטחי תעסוקה; ו-15 דונם שיוגדרו כשטחים פתוחים. התוכנית חולשת על האזור שבין הרחובות אריה בן אליעזר ורחוב ורדינון, ובסמיכות לשני צירים מאושרים של הרכבת הקלה העתידית - הקו הכחול והקו הירוק. בליבו של המתחם שטח ציבורי של כ-25 דונם המיועד לבית ספר ומתנ"ס. התוכנית נערכה ע"י משרד אוקא אדריכלים.

פרויקט תמ"א 38 ברמת גןצילום: אסתר זנדברג

מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי, ציינה כי "זו אחת התוכניות הראשונות להתחדשות עירונית בשכונת גילה שממשיכה את תנופת ההתחדשות העירונית בירושלים. התוכנית מציעה מעבר לתוספת יח"ד לעיר ושדרוג הרקמה הבנויה, גם שיפורים משמעותיים של השלד והמרחב הציבורי ושדרוג של רמת השירותים העירוניים. כל זאת בסטנדרטים הראויים לעיר איכותית ודינמית, וכוללת עירוב שימושים המסייע בהפיכת הרקמה העירונית לפעילה מגוונת ומעניינת". בנוסף, ציינה מתכננת המחוז כי "התוכניות הן מימוש הלכה למעשה של חזון ההתחדשות העירונית של הוועדה המחוזית בדבר ציפוף הרקמה הבנויה. זאת על מנת לשפר את איכות החיים העירונית בירושלים ולענות על הביקושים ליח"ד בעיר תוך הימנעות מבניה בשטחים פתוחים ככל הניתן".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רמת גן מתחדשת

בוועדה המחוזית בתל אביב הוחלט על הפקדת שתי תוכניות להתחדשות עירונית הכוללות יחד 433 דירות; 343 דירות ברחוב בית חורון – במקום 116 קיימות במצב ירוד, ומגדל ל-90 דירות ברחוב הרא"ה ברמת גן, במקום שני מבנים נמוכים שבהם 29 דירות כיום.

ברחוב בית חורון הוחלט כי בשל קירבת המתחם אל הקו האדום של הרכבת הקלה, 20% מהדירות יהיו בשטח שלא יעלה 55 מ"ר לרבות ממ"ד. זאת בהתאם למדיניות הוועדה המחוזית תל אביב ליצירת תמהיל דירות מגוון ויצירת יחידות דיור קטנות בקרבה למערכות הסעה המונית. בהתאם למדיניות הוועדה לגבי פיתוח לאורך צירי הסעת המונים ולאור קירבת המתחם אל ציר ז'בוטינסקי בו עוברת תחבורה ציבורית ובעתיד גם הרכבת הקלה, קבעה הוועדה כי תקן החניה יהיה מופחת (0.6) - במטרה לעודד שימוש בתחבורה ציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker