במידרוג מעריכים: עלייה בשטחי המסחר הפנויים בעקבות פגיעת הקורונה בשוק הנדל"ן

לפי ההערכה, רמת הפגיעה בחברות הנדל״ן המניב תלויה במשך המשבר, היקף העצירה והצמצום של הפעילות הכלכלית במשק הישראלי - ולא פחות מכך - ברמת התמיכה הממשלתית בו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון עזריאלי בתל אביבצילום: עופר וקנין

משבר הקורונה נמשך, וככל שהגבלות משרד הבריאות על הציבור בישראל מחמירות - מוסיפה המגפה לטלטל בעוצמה את ענף הנדל״ן כולו - ואת גזרת הנכסים המניבים בפרט. לצידם של המשרדים, בין הנפגעים הגדולים והמיידיים של המשבר הן חברות הנדל״ן המסחרי. כך עולה מסקירה שערכה חברת הדירוג מידרוג. הסקירה מזהירה כי "ככל שהמשבר יימשך לתוך עומקו של הרבעון השני של 2020 ואילך - גדלה הסבירות שההשפעה על הסביבה הכלכלית של ענף הנדל״ן המסחרי תהא משמעותית ביותר, ובהתאם היא עלולה להוביל ללחץ על הדירוג של חלק מהחברות". 

להערכתו של רן גולדשטיין, סמנכ"ל במידרוג וראש תחום נדל"ן בחברה, "האפשרות של מיתון בכלכלות מובילות בעולם, כולל המשק המקומי, הופכת יותר ויותר סבירה ככל שתימשך התפשטות נגיף הקורונה ללא שליטה. שוקי ההון מגיבים לכך בירידות חדות בשבועות האחרונים. ההשפעות המשולבות של אירוע זה וההתפתחויות המהירות והגלובליות הן חסרות תקדים. מגזר הנדל״ן למסחר מושפע באופן מהותי לאור הרגישות לסביבת המקרו עם עלייה משמעותית בשיעורי האבטלה, פגיעה בסנטימנט הצרכנים ובהיקפי הצריכה הפרטית. מכך נגזרת פגיעה גם עבור הסביבה העסקית הקמעונית ובאיתנותן הפיננסית של הקמעונאים". 

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג

בהתייחסו להשלכות המשבר על ענף הנכסים המסחריים טוען גולדשטיין בסקירה כי אם המשבר יגיע לכדי סיום כבר בתקופה הקרובה - סביר כי נראה הפחתה גורפת של דמי שכירות בענף הנדל״ן המסחרי, על מנת לעזור לעסקים לחזור לפעילות שגרתית. לצד זאת, טוען גולדשטיין כי תיתכן אף עלייה בהיקף השטחים הפנויים למסחר, כתוצאה מפגיעה באיתנותם הפיננסית של השוכרים. גולדשטיין מוסיף כי להערכתו "צפויה ירידה ברמת הצריכה שתושפע, בין היתר, מעלייה ברמת האבטלה והפגיעה בהכנסה הפנויה שחלק ניכר מהמועסקים יחוו בתקופה זו, עצמאים או שכירים שהוצאו לחל"ת או שקוצץ שכרם. גורמים אלה אף ישפיעו על חוזקם הכלכלי ורמת הפידיונות של השוכרים השונים ויכולתם לעמוד ברמת השכירויות כפי שהיתה ערב המשבר". 

על פי מידרוג, רמת הפגיעה בחברות הנדל״ן המניב תלויה במשך המשבר, היקף העצירה והצמצום של הפעילות הכלכלית במשק הישראלי - ולא פחות מכך - ברמת התמיכה הממשלתית בו. לצד זאת מצוין בסקירת החברה כי ״עיתוי המשבר מוצא את החברות המדורגות על ידי מידרוג ברמת מינוף נמוכה יחסית למשבר הפיננסי של 2008  וכי החברות הצטיידו במזומנים שמאפשרים להן לצלוח לכל הפחות תקופה קצרה ובחלקן אף בינונית. יתרה מכך, חלק מהחברות אף גבו את חודשי השכירות לתקופת הרבעון הראשון, כך שהפגיעה בהכנסותיהן תחל רק מהרבעון השני. אולם, כבר כעת ניתן להעריך בבירור שהתוצאות העסקיות של 2020 יהיו חלשות מהצפוי״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker