מרבית ענף הבנייה יושבת? הדיון המכריע הערב בממשלה

הממשלה תדון בהצעה להחזיר את עובדי הבנייה הפלסטינים לשטחי הגדה ■ המהלך עלול להביא לעצירה מוחלטת בענף - ימים אחרי שהוגדר כענף חיוני למשק

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים באתר בנייה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה.צילום: אמיל סלמן
הדר חורש

הממשלה תדון הערב (מוצ"ש) בהצעה להחזיר את עובדי הבניין הפלסטינים לשטחים, בהתאם להמלצתה של המועצה לביטחון לאומי. ראול סרוגו, יו"ר התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמר בתגובה כי הוצאת העובדים הפלסטינים תהיה מכת מוות לענף ועלולה לגרום לקריסה כללית במשק.

"הענף תלוי בעבודתם של 40 אלף עובדים מהשטחים הנמצאים בישראל ואינם מתערבים באוכלוסיה הכללית. עזיבתם לא תאפשר את המשך העבודה באתרי הבנייה ותשבית את הענף לזמן ממושך. להשבתה תהיה השפעה מיידית על המערכת הפיננסית כולה, שכן קבלנים רבים יקרסו, בעוד היקף החובות של הענף למערכת הבנקאית מסתכם ב-300 מיליארד שקל", הזהיר סרוגו. הקבלנים הראשונים שייקלעו לקשיים יהיו, להערכתו, הקבלנים הבונים פרויקטים של דיור במסגרת "מחיר למשתכן", שכן בפרויקטים אלה, שולי הרווח צרים במיוחד וכל עיכוב בהשלמת העבודות יביא לקריסה מיידית.

אתרי הבניה הוחרגו מההוראות על הפסקת העבודה במקומות עבודה שהוגדרו כבלתי חיוניים, בנסיון למנוע מחסור בדירות ופיגור בעבודות התשתיות. עם זאת מדווחים הקבלנים כי העבודה בבניה אינה מתנהלת בהיקף מלא ושיעור התפוקה ירד לכ-50%-60% מהתפוקה המלאה.

חלק מהעובדים הזרים, בעיקר מסין, הביעו בימים האחרונות התנגדות ליציאה לעבודה נוכח הסיכויים להידבק. עובדים פלסטינים העובדים בקביעות באתרים, שוכנו במסגרת ההוראות בבתי מלון בתחומי ישראל, והמעברים בין ישראל לשטחים נסגרו. אולם חלק מהעובדים העדיף לחזור לתחומי השטחים. כמו כן, נמנעים עובדים ישראלים רבים מלהגיע לעבודה, בגלל היעדר סידורים לילדים ומסיבות אחרות. בהיעדר עובדים פלסטינים, מזהירים הקבלנים, יודממו האתרים ויתר העובדים יפוטרו מיידית או יוצאו לחופשות ללא תשלום. 

על פי התקנות, גודרו אתרי העבודה, מרביתם צוידו בשערים אלקטרונים המסייעים לפיקוח על זהות ומספר השוהים באתר, והיזמים הנהיגו בדיקות חום לעובדים הנכנסים לאתר. למרות היתרי העבודה, צמצמו חברות הבניה את מספר העובדים שאינם עוסקים ישירות בבנייה. כל משרדי המכירות והשיווק נסגרו והחברות מנסות לשרת לקוחות באמצעות שירות טלפוני ואתרי האינטרנט.

"אני לא בטוח שמי שמציע להפסיק את עבודת העובדים הפלסטינים עמד על המשמעות המלאה של ההחלטה. ענף הבנייה הוא קטר הצמיחה של המשק והדממתו תביא לקריסה כללית של כל המערכות, באופן שקשה יהיה לשקם לאחר שתחלוף המגיפה", אמר סרוגו.

הממשלה צפויה גם לדון מחדש בהכללה הגורפת של ענף הבנייה ענף חיוני. על פי ההצעה, תופסק העבודה בפרויקטים שאינם נחשבים חיוניים, ובעיקר בתחום הבנייה למגורים, ותימשך בנייה בפרויקטים שיסומנו כחיוניים, מסיבות של ביטחון וצרכי תשתיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker