רוכשי הדירות, הקבלנים והמתכננים: סל ההקלות לענף הבנייה במשבר הקורונה

בין ההקלות: קבלנים לא יצטרכו לשלם ערבות בנקאית, מועדי התשלום למתכננים יוקדמו ומנגנוני התשלום לרוכשי הדירות יותאמו למשך תקופת המשבר

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין מגורים בבנייה
בניין מגורים בבנייהצילום: אליהו הרשקוביץ

לנוכח משבר הקורונה המתמשך והשלכותיו על ענף הבנייה ושוק הדיור, פירסם הבוקר (ה׳) משרד הבינוי והשיכון סל הקלות מקיף - שנועד לסייע לקבלני פיתוח, מתכננים ורוכשי דירות לצלוח את ימי המשבר.

במסגרת סל זה, נקבע בין השאר כי קבלנים לא יצטרכו לשלם ערבות בנקאית בהצעות התקשרות עם משרד השיכון המתבצעות לרוב במסגרת מכרזים לבניית שכונות חדשות, מבני ציבור, כבישים וכדומה. כמו כן, תינתן לקבלנים גם ארכה עבור החזר מקדמות שניתנו להם מהמשרד. עוד נמסר ממשרד השיכון כי רשם הקבלנים ימשיך לפעול במתכונת שגרה ככל הניתן - ויפעל באופן מקוון למתן רישום, סיווג וכדומה. כל זאת, במטרה לשחרר חמצן תזרימי לקבלנים הפועלים בענף וכן לשם קיצור הליכים משמעותי שיתיר המשך פעילות סדירה של ענף הבנייה.

עבור המתכננים, סל ההקלות כולל שחרור ערבויות על ידי המשרד עבור פרויקטים הנתונים לשלבי עבודה מתקדמים, וכן הפחתת הערבויות הנדרשות ממתכננים ושאר נותני שירותים למשרד. כמו כן, יוקדמו מועדי התשלום למתכננים ביחס למועד שנקבע בחוזה המקורי.

סל ההקלות מתייחס גם לרוכשי הדירות. מטרתו היא לאפשר את המשך הפעילות העסקית בשוק. בתוך כך, יותאמו למשך תקופת המשבר מנגנוני תשלום ושחרור ערבויות מקוונים שימנעו את הצורך בהגעה לבנקים - הן בעבור ספקים והן בעבור רוכשי דירות. אופן תשלום זה אוגד לכדי נייר עמדה שפירסם הממונה על חוק המכר במשרד, המפרט את התנאים הטכנולוגיים לביצוע הרכישה ללא נוכחות פיזית, המחויבת מכוח חוק המכר.

צעדים אלה מצטרפים לשורת פעולות שננקטו בימים האחרונים על מנת להקל על ענף הבנייה ושוק הדיור לעת המשבר, כגון ההחלטה של האוצר האוצר ושרת הבינוי והשיכון על דחיית תשלומים למכרזי רמ"י, שפורסמה מוקדם יותר השבוע. על פי החלטה זו, תשלומים שהיו צריכים להיות מועברים בין 25 במארס ועד 26 בלאפריל - יוכלו להיות משולמים עד 27 באפריל. הודעה זו גררה גם גל ביקורת בלתי מבוטל בקרב שחקנים בענף. לטענתם, מדובר בפרק זמן בלתי מספק עבור תקופה מאתגרת זו, על שלל נגזרותיה הכלכליות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שרת הבינוי והשיכון, ד"ר יפעת שאשא ביטון, אמרה כי "חבילת הסיוע שגובשה בעבודת מטה של אגפי המשרד, נועדה להקל על רוכשי הדירות, הקבלנים והמתכננים. נקטנו בפעולות של הפחתת בירוקרטיה לאנשי המקצוע, הקדמת תשלומים שיוכלו לסייע בתקופה מאתגרת זו, ומתן מענה מלא מרחוק עבור רוכשי הדירות וביטול הצורך בהגעה פיזית לסניף הבנק.

"פתרונות אלו גובשו כמענה לחסמים המרכזיים שזוהו על ידי אנשי המשרד, ועלולים היו לעכב את התקדמות העבודות בשטח. אנו פועלים כל העת במטרה לאפשר את המשך תפקודו של הענף באופן מיטבי גם בתקופה זו, ונמשיך להעמיד מענים לכל האתגרים שיעמדו לפתחנו".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר, ציין כי "המצב החריג בו אנו נמצאים כיום, מחייב אותנו לשינוי מחשבתי של ממש בכל הנוגע לעבודת קבלני הפיתוח והמתכננים הפועלים בשוק. בימים האחרונים עשינו מאמץ למיפוי הנושאים בהם אנו יכולים להקל על תנאי עבודתם, בצמצום דרישות בירוקרטיות, בהקלה על תזרים המזומנים ובחסכון בזמן יקר, כדי לסייע לענף הבנייה לעבוד כסדרו. ההקלות יאפשר עבודה בשטח בטווחי זמן קצרים, מהירים ויעילים יותר עבור הפעילים בענף. בנוסף, אנו מציגים פתרון לקושי שעלה בימים האחרונים מצד רוכשי דירות, נוכח מציאות בה קיים קושי לבצע תשלום באופן פיזי בסניפי הבנקים".

ניר ינושבסקי סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף בניה חוזית התייחס למהלך וציין כי ״ענף הבנייה נמצא כיום, כמו כל המשק בתקופה מאתגרת, מרובת אי וודאות וסיכונים. קבלני הפיתוח הם אלו שמבצעים היום את התשתיות לכל השכונות החדשות בארץ ובמשרד הבינו שאם הסקטור הזה יפגע היום יהיה קשה להתניע את הקמת השכונות ואכלוסן בתום המשבר. אנחנו קוראים היום למשרד האוצר, לחשב הכללי ולכל מזמיני העבודות שמפעילים היום קבלני ביצוע וקבלני תשתיות  (משרדי הממשלה, חברות הממשלתיות, רשויות ותאגידים מקומיים ) לרבות לסקטור הפרטי, לאמץ צעדים דומים כדי להקל על הקבלנים ולאפשר להם להמשיך בבניית הארץ כי קטר הנדל"ן זקוק היום לדלק על מנת לעזור ולהוציא את המשק מהמשבר שאליו נקלע״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker