"תושבים כלואים באתרי בנייה": ראשי ערים קוראים להקפיא פרויקטי תמ״א 38

ראשי ערים באזורי הביקוש, בהן רמת גן וקרית אונו, פנו לממשלה בדרישה להפסקת עבודות הבנייה — בטענה לפגיעה בתושבים הסגורים בבתיהם ■ "הדיירים סובלים מבעיות של זיהום אוויר ורעש בלתי פוסק" ■ התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "לא נכון לעצור בנייה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמ"א 38, רעננה
תמ"א 38 ברעננהצילום: עופר וקנין

ימים ספורים לאחר שהממשלה החליטה על החרגת ענף הבנייה מהגבלות כוח האדם כדי לאפשר את פעילותו הסדירה, יוצאים ראשי ערים רבים באזורי הביקוש נגד המשך פעילותם של יזמי תמ"א 38.

חלקם, כמו ראשי קרית אונו ורמת גן, כבר פנו לממשלה ולמינהל התכנון בדרישה לצמצם או להקפיא את עבודות הבנייה. אחרים, בהם ראשי הערים בת ים, רעננה, ותל אביב, פנו בבקשה לקבלנים לצמצם היקפי פעילות בסביבת בתי מגורים.

ראש העיר קרית אונו, ישראל גל, פנה בשבוע שעבר במכתב נוקב למשרד האוצר ולמינהל התכנון בדרישה להקפיא את עבודות הבנייה בפרויקטים של תמ״א 38 עד לסיום המשבר. ״בגלל ההסגר שנכנסו אליו רוב אזרחי המדינה, בנוסף ללחץ הטבעי שמעורר וירוס הקורונה, כעת התעוררו גם בעיות של זיהום אוויר ורעש בלתי פוסק״, כתב גל במכתבו. בהמשך ביקש "להחריג באופן דחוף פרויקטים של תמ״א מההגדרה של אתרי בנייה כמפעלים חיוניים... יושבי הבית נחשפים לעובדים רבים ונתונים בסכנה להיחשפות לווירוס. אנשים נשארים כלואים בתוך אתר בנייה״.

"איכות החיים של התושבים לפני הכל"

קרית אונו, כאמור, איננה קול בודד. מבדיקת TheMarker עולה כי ערים נוספות שותפות לקריאה דומה — בהן בת ים, רעננה ורמת גן. צביקה ברוט, ראש העיר בת ים, התייחס לסוגייה ואמר כי ״בימים האחרונים רבים מתלוננים שעבודות הבנייה שמתרחשות ליד בתיהם מפריעות להם לאורך כל היום — בשל הרעש הכבד והאבק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כצעד ראשון, אגף ההנדסה מצוי בהידברות עם כל היזמים שעובדים בעיר, ומבקש מהם להוריד הילוך. אנחנו בודקים את הנושא מבחינה חוקית כדי להבין מה אפשר לעשות. אנחנו לא רוצים לגרום נזקים ליזמים שיש להם התחייבויות ולוחות זמנים, אבל איכות החיים של התושבים לפני הכל".  

בעיריית תל אביב מוסרים כי פעילות הבנייה בעיר תימשך על פי ההנחיות, ואולם ״מתוך התחשבות בתושבים, העירייה משתדלת להפחית את מספר היתרי הלילה באתרי הבנייה, מבצעת שיחות טלפון יזומות לאתרי בנייה ומבקשת ממנהלי העבודה לרכז עבודות שקטות בין 14:00–16:00״. בעירייה מוסיפים כי ״המשבר הנוכחי יצר הזדמנות נדירה להאיץ תהליכי בנייה, שכן ההפחתה הדרסטית בתנועת כלי הרכב והולכי הרגל בעיר מאפשרת האצת עבודות תשתית ופרויקטים גדולים״.

מיזם התחדשות עירוניתצילום: אמיל סלמן

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, שבשנה האחרונה היה במסלול התנגשות עם יזמי תמ"א 38 סביב החלטתו לעצור פרויקטי התחדשות עירונית בעירו, ציין כי גם הוא ביצע כבר פנייה בנושא. לדבריו, "אגף ההנדסה הונחה שלא לאשר בנייה חדשה בעיר ופנה לממשלה להעניק לרשויות סמכות לשנות או להתלות תנאי היתרים שכבר ניתנו בעבר".

בעיריית רעננה ציינו כי בכוונתם לבקש מיזמים ומקבלנים לצמצם את העבודות למינימום ההכרחי ולהימנע ככל האפשר בימים אלו מעבודות המהוות מטרד. חיים ברוידא, ראש העיר רעננה, התייחס לנושא וציין כי בכוונתו לתמוך במהלך ממשלתי שיתיר באופן חוקי עצירה או צמצום של עבודות הבנייה בפרויקטי תמ״א 38, אך כי בשלב זה אין בסמכותו לעצור פרויקטים. ״כל עוד השלטון המרכזי אוסר על כך — לא אוכל לבוא לקבלן ולהגיד לו להפסיק לעבוד. בינתיים, פניתי באופן עצמאי ליזמים וביקשתי מהם לנסות ולעסוק בעבודות שמהוות פחות מטרד לשכנים״. 

"הפסקה תתגלגל למחירי הדירות"

הראל פרץ, סמנכ"ל התחדשות עירונית בקבוצת גבאי, הגיב לקריאתם של ראשי הערים ואמר: ״הקפאה של עבודות התמ״א תוציא אנשים ממעגל העבודה בשעה של קושי שחווה המשק כולו. בנוסף, צעד כזה יביא לעיכובים של פרויקטים ולפגיעה ברווחיות של היזמים, להם יש הוצאות שוטפות ומחויבויות — שלא חודלות ברגע שהביצוע נפסק. בסופו של דבר זה יתגלגל גם למחירי הדירות, ויפגע גם ביזמים וגם בשוק העבודה, שגם כך ספג מכה אנושה״. פרץ הוסיף בדבריו כי ״ברור שאנשים ששוהים בבית חווים את הבנייה כמטרד, אבל בשעה כזו, שענף הבנייה הוא מהבודדים שממשיכים לפעול ולתפקד, אני חושב שטובת המדינה עולה על מטרדי הרעש״.

יוסי חסון מהחברה לחיזוק מבנים אמר כי ״הממשלה החריגה את ענף הבנייה בשל החשיבות העליונה של פעילותו. ברור שישנה אי־נוחות מסוימת — אבל חשוב בימים אלה להמשיך כל מה שניתן, בטח אם הוא מוחרג או בעדיפות. ההשלכות של עצירה יהיו הרות גורל".

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר בתגובה: "ענף הבנייה הוכרז על ידי הממשלה כענף חיוני למשק ולכן נקבע שהוא יוכל להמשיך לפעול בימים אלה. עם זאת, עבודות בנייה בתמ"א 38 בתוספת לבניין קיים מבוצעות במסגרת הסכמים עסקיים שבין תושבי הבניין ליזמים. לכן, בכל מקום שבו בוחרים הדיירים לעצור את הבנייה, הם יכולים לעשות זאת במסגרת שנקבעה בהסכם. לדעתנו לא נכון לעצור בנייה משני טעמים: הסיכון הבטיחותי שבהשארת אתר שבו העבודות לא הסתיימו. בנוסף, האיחור הצפוי בכל אתר שבו יעצרו את העבודות, והמשמעות הכלכלית של הפסקה העבודה. צריך גם להבין שההתארגנות לחזרה לעבודה באתרים שיעצרו בהם את העבודות תיקח זמן ותוסיף לאיחור".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "ענף הבנייה הוחרג והוכרז כחיוני למשק ולכן ממשיך את פעילותו כבשגרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker