מתנגדים למחטף: המשנה ליועמ"ש ועתירה ציבורית מנסים לעצור את הכוח של רמ"י בקביעת שווי קרקעות

לאחר שרמ"י העבירה החלטה במועצה הארצית שמאפשרת לה לא לקבל את החלטות ועדת ההשגות - השמאי הממשלתי התרעם ועצר את כל הדיונים על ערעורי שומות רמ"י ■ עכשיו גם המשנה ליועמ"ש, ארז קמיניץ, ועתירה בשם הציבור מנסים לעצור את הבריונות של רמ"י

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון
מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

"החלטת מועצת מקרקעי ישראל התקבלה במעין מחטף, בזמן שישראל עסוקה בהתמודדות עם משבר התפרצות נגיף קורונה" - כך נכתב בעתירה שהגישה היום (שלישי) לבג"ץ עו"ד גלית קלנטרוף-קליין, כעותרת ציבורית המייצגת עשרות אלפי בעלי קרקעות בעסקות בהווה ובעתיד, נגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י).

העתירה יוצאת נגד החלטה שהעבירה רמ"י בישיבת מועצת מקרקעי ישראל שהתקיימה בתחילה החודש, ומבקשת לבטל את ההחלטה שהתקבלה בה, ולפיה החלטות שהתקבלו בוועדות ההשגות ייחשבו בגדר המלצה בלבד - ורמ"י רשאית שלא לפעול בהתאם להחלטות של ועדת ההשגות.

בעקבות ההחלטה הודיע בדרמטיות השמאי הממשלתי, אוהד עיני - שהתנגד לה ולאופן הלא-שקוף שבו התקבלה לטענתו, כי הוא מקפיא את כלל הדיונים בהשגות על שומות שניתנו על קרקעות המדינה - מה שעלול לתקוע עסקות נדל"ן רבות בשוק, שמבוהל גם ככה בגין מגפת הקורונה.

בעסקות נדל"ן הנערכות כיום מול רמ"י, עומדת בפני הרוכש הזכות לערער על גובה הקרקע ועל השומה שהוציאו רשות מקרקעי ישראל, ואת ההשגה הוא מגיש לוועדת השגות מקצועית - עליה אמון השמאי הממשלתי היושב במשרד המשפטים, בנפרד מרמ"י. ועדת ההשגות היא למעשה הרשות השופטת במקרים של מחלוקות על גובה שומה שהתקבלה מרמ"י. 

ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"ש
ארז קמיניץ, המשנה ליועמ"שצילום: אוליבייה פיטוסי

אלא שההחלטה שהתקבלה למעשה קובעות כי הכרעת אנשי השמאי הממשלתי לא תהיה מחייבת - וכי לרמ"י תהיה הסמכות להכריע אם לקבל את ההמלצה או לא. כמו כן ההחלטה התייחסה לשינוי בהרכבי ועדת ההשגות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"היעלה על הדעת שבעל זכויות המתדיין בפני ועדת השגות יוכל להודיע לרמ"י שאין בדעתו לכבד את החלטת ועדת ההשגות מטעם זה או אחר?", נשאל בשם הציבור בעתירה שהגישה עו"ד קלנטרוף-קליין.

"החלטת ממשלה הטיחה אחריות מקצועית לעריכת שומות מקרקעין על השמאי הממשלתי במשרד המשפטים ,ולכן לא ברור כלל ועיקר כיצד זה הועבר הנטל והאחריות בדין השומות לידיה של רמ"י, ומה הכשרתה לדחות את ההחלטות של ועדת ההשגות", נכתב בעתירה.

עוד נכתב כי "החלטת המועצה פוגעת פגיעה אנושה בעצמאותה של ועדת ההשגות, מקנה סמכויות נרחבות ולא מידתיות למנהל רשות מקרקעי ישראל, עד כדי האפשרות לבחור את חברי ועדת ההשגות, כמו גם לבחור שלא לכבד את החלטות הוועדה".

בתוך כך נטען בעתירה, כי בהחלטתה רמ"י למעשה מבקשת להיות בעלת הסמכויות על קביעת זהותו של השמאי הממשלתי, ובכך מחריבה את רעיון הפרדת הרשויות בין זו המבצעת לזו השופטת. השמאי הממשלתי עיני פנה בעצמו אל רמ"י ומשרד האוצר לפני כשבוע, בטענה כי ההחלטה של רמ"י מנוגדת לכל הסכמות קודמות שהיו ונעשתה מאחורי הגב, ובלי יידוע השמאי הממשלתי בעצמו וקבלת עמדתו המקצועית הרלוונטית.

העתירה שהוגשה לבג"ץ מצטרפת למכתב שהוציא היום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, אל שר האוצר, משה כחלון, ומנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרון. במכתב מבקש קמיניץ לתקן את ההחלטה הנוגעת לשינוי הרכב וסמכות ועדת ההשגות.

קמיניץ כתב כי "כמו עם השמאי הממשלתי, גם עם נציגי היועץ המשפטי לממשלה לא התקיימה התייעצות ביחס להצעת ההחלטה בטרם הועלתה לישיבת המועצה, בניגוד למסורת ארוכה של שיתוף פעולה... כפי שמציין השמאי הממשלתי, ההחלטה של רמ"י מגלמת התערבות משמעותית של המועצה בעבוד השמאות המקצועית ובפרקטיקות מקובלת... וספק אם ההחלטה עולה בקנה אחד עם קיומם של מנגנוני ביקורת על קביעות מקצועיות, שהן בעלות ערך כלכלי ניכר. בהחלטת המועצה נפלו פגמים שאינם פגמים של מה בכך".

מכאן מבקש קמיניץ שרמ"י תפעל באופן מיידי לביטול ההחלטה, והשבת ההסדר הקודם על כנו. קמיניץ מבהיר כי גם אם ישנ מחלוקות או אי-הסכמות בנוגע לסמכויות השמאי הממשלתי - יש לפתור אותן בהידברות ותוך הגעה להסכמות סביב המחלוקות, אולם לא תוך ביטול סמכויותיה של ועדת ההשגות והשמאי הממשלתי. 

מרמ"י נמסר בתגובה: "רשות מקרקעי ישראל נאלצה ליזום שינויים ותיקונים הכרחיים לשמירה על האינטרס הציבורי והקופה הציבורית בהחלטה הנוגעת לוועדת ההשגות על שומות קרקע, לאחר שכל נסיונותיה לקיים הדברות עניינית ומקצועית עם השמאי הממשלתי, עלו בתוהו. לצערינו, השמאי הממשלתי מתנהל משיקולים של מאבק אישי, באופן שפגע קשות בקופה הציבורית. ההחלטה התקבלה כדת וכדין בידי מועצת מקרקעי ישראל לאחר שפורסמה מראש לציבור ולגורמים הרלוונטיים ולאחר שלא התקבלה שום הערה ביחס להחלטה. יודגש כי בשום שלב רמ"י לא ביקשה לקבוע או להכתיב את הרכב ועדת השמאות. ההחלטה החדשה מבטיחה שתהיה יותר שקיפות בעבודת ועדת ההשגות ויהיו כללים ברורים, שאותם יקבע באופן עצמאי השמאי הממשלתי.

"בנוסף, הטענה שלפיה החלטת ועדת ההשגות תהיה המלצה הינה מופרכת. החלטות השמאי הממשלתי הראשי והוועדה בסוגיות שמאיות ימשיכו להיות סופיות ומחייבות. התיקון שנקבע בהחלטה מתייחס רק למקרים חריגים בהן הוועדה חרגה מסמכותה. במקרים אלה, תוכל רמ״י שלא לפעול מיידית לתיקון העסקה אלא לברר את העניין בפני הגורם המשפטי הרלבנטי. הבהרה זו נדרשה לאחר שהתברר שוב ושוב כי ועדת ההשגות חורגת מסמכותה ומקבלת החלטות שאינן קשורות לשמאות, אלא לתחום מדיניות הקרקע הנקבע על ידי מועצת מקרקעי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker