בעקבות המשבר: הקבלנים מודיעים לקונים - הדירה תימסר באיחור

בענף הבנייה חוששים כי למרות ההקלות שניתנו במסגרת הגבלות משרד הבריאות, יהיו עיכובים בגלל המשבר ■ ההגבלות על כניסת עובדים מהשטחים צימצמו 50% ממספר העובדים מהשטחים, וקיים מחסור בחומר גלם לבנייה

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנופים באתר בנייה בראשון לציון
אתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג

בענף הבנייה חוששים כי למרות ההקלות שניתנו להם במסגרת הגבלות משרד הבריאות, צפויים עיכובים במסירת הדירות בגלל המשבר וייקור עלויות הבנייה. אלי אביסרור, יו"ר ארגון קבלני הנגב, אמר ל-TheMarker שהוא ויזמים נוספים כבר החלו לשגר הודעות לדיירים על עיכוב במסירת הדירות שנועדו להימסר בשבועות הקרובים, נוכח המצב והקשיים להשלים את הדירות.

ההגבלות על כניסת עובדים מהשטחים צימצמו 50% ממספר העובדים מהשטחים. על פי תנאי הסגר נחסמו המעברים בין ישראל והשטחים ועובדים פלסטינים שוכנו על ידי מעסיקיהם בבתי מלון בתחומי הקו הירוק. השהייה בישראל נאסרה על עובדים פלסטיניים בגיל שישים ומעלה.

ביומיים האחרונים נאלצו חלק מהקבלנים להתמודד גם עם מחאה של עובדים סינים שדרשו לשפר את המיגון באתרי הבנייה, מחשש להידבקות בנגיף הקורונה. העובדים דרשו תוספת מסכות, תחנות לשטיפת ידיים ובגדי מגן. לדברי אביסרור, מרבית הבעיות שהעלו העובדים נפתרו, ורוב העובדים חזרו היום (שלישי) לעבודה.

בעיה נוספת עמה מתמודדים הקבלנים היא מחסור בחלק מחומרי הגלם. לדברי אביסרור, צמצום אספקת הברזל לבנייה כבר גרם להעלאת מחירי הברזל בשיעור של 8%-7%. הברזל מיובא לישראל בעיקר מטורקיה ומסין, והסיבות למחסור הן ככל הנראה ההשבתה החלקית של המערכות וצמצום התעבורה הימית.

הגבלות התנועה וההשבתה החלקית במשק גרמו לירידה חדה במכירות הדירות, עד כמעט לרמה אפסית. עם זאת, היזמים אומרים שהמכירות לא חדלו כליל והם מנסים להמשיך ולשווק באמצעות הרשת, אולם כדי להמשיך את המכירה - יצטרכו הצדדים להיפגש ולחתום על חוזה. בעיה נוספת שבה נתקלים הקונים שמבקשים להשלים רכישת דירה היא בגיוס המשכנתא - הבנקים העלו את הריבית על המשכנתאות, ובעיות תפעול מעכבות במקרים רבים את השלמת הליכי ההקצאה של הלוואות חדשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אביסרור צופה שנוכח העיכובים בבנייה וההשהייה הצפויה במתן היתרי בנייה ושיווק קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל, עלול להיווצר לאחר המשבר מחסור שיעלה את מחירי הדירות. עם זאת, לא ברור מה יהיה הביקוש לדירות, נוכח הגידול החד בשיעורי האבטלה והפגיעה בהכנסותיהם של מאות אלפי עובדים ועצמאים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker