איגוד המתכננים: "צפויה פגיעה אנושה במערכת התכנון"

במכתב למנכ"לי משרדי רה"מ והאוצר, קוראים חברי האיגוד לעצור את השבתת מערכת התכנון ■ באיגוד מאמינים שהתפקוד הרציף של המערכת חיוני כדי למנוע פגיעה בפעילות הכלכלית וביכולת ההתאוששות של שוק הדיור לאחר משבר הקורונה

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין מגורים בבנייהצילום: אליהו הרשקוביץ
יעל דראל

איגוד המתכננים בישראל שיגר היום (ראשון) פנייה אל מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שר הכלכלה, אלי כהן, מ"מ מנכ"ל משרד רה"מ, רונן פרץ, ונציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, בקריאה למנוע פגיעה אנושה במערכת התכנון, שתיווצר, לטענתם, בשל אופן הניהול הנוכחי של משבר הקורונה.

מכתבם של המתכננים מגיע לאחר שבשבוע האחרון הוחלט על השבתה כמעט מלאה של מערכת התכנון. בין השאר נקבע כי עבודתן של ועדות התכנון המקומיות והמחוזיות, כמו גם המועצה הארצית לתכנון ובנייה תיפסק. במכתבם הם מתריעים מפני השבתה כמעט מלאה של מערכת התכנון, שלא לצורך לטענתם, שכן לדבריהם מערכת התכנון הישראלית מצוידת בכלים וטכנולוגיות המאפשרים עבודה מרחוק גם בעתות חירום.

תמי גבריאלי, יו"ר משותפת של האיגוד ופרופ' נורית אלפסי ופרופ' ערן רזין, סגני יו"ר איגוד המתכננים, החתומים על המכתב מציינים כי "לצד טיפול במשבר הבריאותי והכלכלי, עלינו לוודא שאיננו יוצרים משברים נוספים. משבר כזה הוא הפגיעה האנושה במערכת התכנון, שתיווצר כתופעת לוואי לא הכרחית של משבר הקורונה. פנייתנו, בעיצומו של המשבר, מיועדת להתריע על הנזק הצפוי ולהציע לסייע בהתמודדות עם האתגר, ולא פחות מכך לסייע להכנת המשק להתמודדות עם הקושי הכלכלי והחברתי הצפוי עם סיום מצב החירום".

לדבריהם, "כשוועדות התכנון פוסקות מלפעול, נעצרת גם עבודת התכנון שנעשית במשרדי התכנון הפרטיים ונפגעת מאוד היכולת של יזמים פרטיים וציבוריים לקדם פיתוח והקמה של תשתיות. מעבר לפגיעה הכלכלית במערכת התכנון ולפוטנציאל הנזק למערך המתכננים הרחב שמדינת ישראל העמידה בשנים האחרונות, יש כאן פוטנציאל לפגיעה אנושה בפעילות הכלכלית של המדינה וביכולת שלנו להתאושש מהמשבר"

הם מסיימים את מכתבם בקריאה לאפשר לקהילת המתכננים, הן במשרדי הממשלה, הן ברשויות המקומיות, הן במשרדי התכנון הפרטיים והן באקדמיה להמשיך לפעול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker