מועצת מקרקעי ישראל קבעה: השגות על שומות מקרקעין ייחשבו המלצה בלבד

בעסקות נדל"ן הנערכות מול רשות מקרקעי ישראל, עומדת לנישום הזכות להגיש השגה על השומה שקיבל על ידי שמאי הרשות ■ אלא שקביעה חדשה של מועצת הרשות הופכת למעשה את החלטות ועדות ההשגות להמלצות בלבד ■ שמאית: "מחטף שערורייתי"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין
עדי כהן
עדי כהן

הקיפאון מגיע למערכת השמאית - אך הפעם לא באשמת הקורונה: בצעד דרמטי וחסר תקדים הודיע אמש (ד') השמאי הממשלתי במשרד המשפטים, אוהד עיני, על הקפאת כלל הדיונים בהשגות על שומות שניתנות על קרקעות המדינה. את הרקע למהלך הדרמטי ייחס עיני לשורת החלטות שהתקבלו מוקדם יותר החודש במועצת מקרקעי ישראל - לטענתו, בניגוד לנהלים וללא ידיעתו - ובהן שינויים דרמטיים בהליך השמאות הנוגע לקרקעות מדינה. 

כיום, בעסקות נדל"ן הנערכות מול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), לנישום עומדת הזכות להגיש השגה על השומה שקיבל על ידי שמאי הרשות - אותה הוא מגיש לוועדת השגות מקצועית, עליה אמון השמאי הממשלתי והיא נפרדת בפעילותה מרמ"י. אלא שעתה, במסגרת ההחלטות שקיבלה מועצת מקרקעי ישראל, שנגדן יוצא עיני, נקבע כי החלטות שהתקבלו בוועדות ההשגות ייחשבו בגדר המלצה בלבד - ולא יחייבו את רמ"י.

לצד זאת, נקבע במועצה כי גם זהותם של חברי ועדת ההשגות תיקבע על ידי מנהל רמ"י. משמעות הדבר היא כי ערכה של זכותם של הנישומים לערער על שומתם מוקטנת באופן משמעותי, בעוד ההחלטה על גובהן של שומות המקרקעין נותר לשיקול דעתה הכמעט מוחלט של רמ"י.

בהתייחסו להוראות שקבעה המועצה טען עיני כי אלה "מהוות פגיעה חמורה בסמכות ובעצמאות הוועדה והשמאים המחוזיים, שתפקידם להכריע בהשגה ללא מורא וללא משוא פנים". את הדברים איגד עיני לכדי מכתב נוקב ששלח לשורת גורמים במשרדי הממשלה ובענף, ובהם שר המשפטים, אמיר אוחנה; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ; ומנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון.

במכתבו מתח עיני ביקורת חריפה על הליך קבלת ההחלטות וטען כי הוא לא תואם עמו או עם משרד המשפטים כלל. בתוך כך, טען עיני כי "בהחלטה קיימים ליקויים רבים, כמו הוראה הנוגדת את תקנות שמאי המקרקעין ואת התקינה השמאית, ועד התערבות בהליכים הפנימיים בעבודת השמאי הממשלתי ובשיקול הדעת השמאי. נראה שההחלטה פגומה מיסודה, ודינה ביטול". עיני הצהיר בפני המכותבים כי "מרגע זה כל השגה שהתקבלה, אך טרם נדונה, ועל השגה שתתקבל במשרדנו, החל מהיום, תוחזר ולא תטופל - זאת עד לביטול החלטת המועצה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין התייחסה למהלך וטענה בחריפות כי "למעשה מדובר במחטף שערורייתי של מועצת מקרקעי ישראל, אשר מעקר מתוכן את הליך ההשגות על שומות רשות מקרקעי ישראל. רמ"י היא צד לדיון ולכן אינה יכולה להיות מעורבת בקביעת ההרכב שדן בהשגות ובוודאי שהיא חייבת לציית לפסיקה. לא יעלה על הדעת שצד לדיון יוכל לקבל פסיקה שיפוטית כהמלצה בלבד. במקרים רבים שומות רמ"י גבוהות בעשרות אחוזים מהערך הנכון לתשלום. אי-מתן אפשרות לנישום לערער בצורה ראויה ושוויונית, לא רק שמקפחת קשות את זכויותיו, אלא עלולה לייצר מניעה של עסקות רבות על קרקעות למגורים ולשימושים נוספים, עסקות שהמשק כה זקוק להן, ובכך ייגרם נזק כלכלי מתמשך ובלתי-הפיך למשק".

עו"ד חגית בן משה, שותפה ומנהלת מחלקת ההתיישבות במשרד ברנע, אומרת כי "ההחלטה של מועצת מקרקעי ישראל היא בבחינת 'לתת לחתול לשמור על החלב'. לא ייתכן שהרשות קובעת כי הנהלתה יכולה לא לפעול בהתאם להחלטת ועדת ההשגות בהשגה - כלומר, החלטת ועדת ההשגות היא בגדר המלצה בלבד. זאת ועוד, לא ייתכן שהרשות ממשיכה וקובעת כי זהות חברי הוועדה תהיה בתיאום עם מנהל הרשות - כלומר, הרשות, שהיא צד להליך המתנהל בגין שומה שהיא עצמה הוציאה תקבע גם את הרכב הוועדה שתדון בשומה. להחלטה הזאת, שהתקבלה בימים טרופים אלה שבהם כל המשק הישראלי מצוי בקיפאון - עלולה להיות משמעות מרחיקת לכת, אשר כבר רואים את אותותיה - עם הודעת השמאי הממשלתי על הקפאת כל הדיונים בהשגות על שומות". 

ממועצת מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "מתוך רצון לייצר שקיפות בעבודת ועדת ההשגות, קבעה החלטת המועצה כי ייקבעו כללים על ידי השמאי הממשלתי הראשי, בתיאום בלבד עם מנהל הרשות, באשר לאופן קביעת זהות הרכבי ועדת ההשגות. בניגוד לנטען, רמ"י לא ביקשה להיות מעורבת בקביעת זהות ההרכבים בכל השגה פרטנית ואף לא נערך כל תיקון באשר להרכב חברי הוועדה. ההחלטות גם אינן פוגעת כלל ועיקר בשיקול הדעת השמאי או בחובתה של הרשות לפעול על פי ההחלטה השמאית בהשגה. התיקון היחיד בעניין זה הינו למנוע מצב שבו ועדת ההשגות תדון בסוגיות לא שמאיות אשר חורגות מסמכותה".

עוד הוסיפו מטעמה של המועצה כי ההחלטה "התקבלה כדין ופורסמה לציבור כנדרש קודם לקבלתה. בשנים האחרונות התקבלו על ידי ועדת ההשגות שורת החלטות שבמסגרתן חרגה הוועדה מסמכותה ופעלה בסתירה לעקרונות ניהול הקרקע והחלטות המועצה. על כן נוצר הצורך לחדד את ההוראות בנושא זה. תיקון החלטת המועצה נעשה לאחר שכל ניסיונות ההידברות מול השמאי הממשלתי הראשי במגוון רחב של נושאים העלו חרס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker