הבנקים חוששים מהשפעות הקורונה - והריבית על המשכנתאות מזנקת

הבנקים למשכנתאות העלו את הריבית על ההלוואות בריבית קבועה בשיעור ממוצע של 1.0%-0.8% ■ עליית הריבית עשויה להגביר את הלחץ לירידת מחירים בשוק הדירות, הקפוא ממילא נוכח המצב

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדרות רוטשילד בתל אביב
שדרות רוטשילד בתל אביב. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

הבנקים למשכנתאות העלו את הריבית על ההלוואות בריבית קבועה בשיעור ממוצע של 1.0%-0.8%. הריבית על משכנתא לא צמודה בריבית קבועה הגיעה ל-3.6%-3.4%, והריבית על משכנתא צמודה מגיעה ל-3.0%-2.8%.

עליית הריבית עשויה להגביר את הלחץ לירידת מחירים בשוק הדירות, הקפוא ממילא נוכח המצב.

בבנקים מסבירים את העליה בריבית בעליית התשואות על איגרות החוב, בעקבות המפולת בשוקי ההון, בשל משבר הקורונה. מדובר בשינוי מגמה משמעותי בבורסה לאחר שבתחילת המפולת נוצרו דווקא ביקושים גבוהים לאיגרות החוב. ירידות משמעותיות היו באיגרות החוב הקונצרניות של חלק מהחברות הגדולות, אך גם באיגרות החוב הממשלתיות.

בנוסף אומרים במערכת הפיננסית כי הבנקים העלו את המרווחים שלהם על ריבית השוק במסגרת ההיערכות לעליית הסיכונים בשוק והאפשרות שמספר גדול יותר של לווים יתקשה בפירעון ההלוואות.

תופעה של מיתון המוני נחשבת לאחד הסיכונים העיקריים ליציבותה של מערכת הבנקאות, ובמבחני העמידות שעורך בנק ישראל לבנקים המסחריים נבחנו תסריטים שונים של משבר כלכלי ומיתון לצורך בחינת מצבה של מערכת הבנקאות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

השבוע המשיכו בכירים בבנק ישראל לומר שמערכת הבנקאות הישראלית יציבה ומסוגלת לעמוד בזעזועים הצפויים. עם זאת נתקלים לווים רבים בקשיי גישה לבנקים. ההכרזה של הבנקים על אפשרות לדחיית מועד פירעון המשכנתאות הציפה אותם באלפי פניות של לקוחות רבים שנאלצו לצאת לחופשה ללא תשלום או פוטרו ממקומות עבודתם.

במקביל צומצם בהוראת בנק ישראל מספר הסניפים הפעילים של הבנקים, חלק מהעובדים נעדרים מסיבות שונות ובכמה מקרים שובשה הפעילות בסניפים לאחר שהתברר שלקוחות שביקרו בהם חלו בקורונה. הלחץ גרם לקריסה ותפקוד לקוי גם של שירותי המענה הטלפוני והתקשורת אונליין של סניפי הבנקים. השיבושים הקשו גם על לקוחות שנזקקו למשכנתא (בעיקר לצורך השלמת עסקות רכישה שנחתמו ערב המשבר), ובחלק מהבנקים אי אפשר היה לקבל הצעה למשכנתא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker