80 שקל ליום לפועל: נבחנת אפשרות להלין פלסטינים בבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע

בצל משבר הקורונה, בענף הבנייה מחפשים פתרונות לינה עבור 40 אלף פועלים פלסטינים בישראל ■ ואולם, עולה חשש כי הפתרונות לא ישימים משום שהפועלים לא יסכימו לתנאי הלינה ולזמן הממושך ללא משפחותיהם, שאף יתארך בשל בידוד בסוף תקופת העבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
פועלים באתר בנייה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה.
פועלים באתר בנייה בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה.צילום: אמיל סלמן

ענף הבנייה, שהוחרג בימים האחרונים מהמגבלות הקשות שהוטלו על המשק בעקבות משבר הקורונה, מחפש באחרונה פתרונות לינה עבור כ-40 אלף פועלים פלסטינים, שאמורים להמשיך ולעבוד בענף כדי לאפשר את פעילותו. כעת מסתמן כי אחד המקומות שנבחנים לצורך כך הוא בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע – שיכולים לספק מענה עבור חלק מהפועלים.

מבדיקת TheMarker עולה כי החברה להגנת הטבע נענתה לקול הקורא שפירסמה התאחדות בוני הארץ בנושא, והציעה שמונה בתי ספר שדה שפרושים מצפון הארץ ועד דרומה במיקומים שאינם מצויים במרכזי הערים. בין השאר הציעה החברה את בית הספר גולן, בית הספר שדה חרמון, בית ספר שדה אכזיב, וכן בתי ספר שדה אלון שדה, עין גדי, חצבה והר הנגב. בבתי ספר שדה אלה ישנם כ-320 חדרים, שבהם יכולים על פי ההערכות ללון כאלף פועלים.

מאז פרץ משבר הקורונה, התרוקנו באחת בתי הספר שמפעילה החברה להגנת הטבע ברחבי הארץ, לצד ההדרכות שמספקת החברה. בקול הקורא שפירסמה התאחדות בוני הארץ בנושא הלנת הפועלים הפלסטינים, נכתב בין השאר כי על המציעים להציע מקומות לינה שבהם יוכלו הפועלים ללון למשל כ-60 ימים, בעבור תשלום שלא יעלה על 80 שקל ליום לכל פועל, באופן שיאפשר הלנת 4-3 פועלים בחדר.

פועלים פלסטינים במחסום ליד הכפר נעלין בגדה. למצולמים אין קשר לכתבה.
פועלים פלסטינים במחסום ליד הכפר נעלין בגדה. למצולמים אין קשר לכתבה.צילום: Majdi Mohammed/אי־פי

בתוך כך, גם עשרות בתי מלון נענו לקול הקורא שפירסמה השבוע התאחדות הקבלנים בוני הארץ, שפועלת בימים אלה למציאת פתרונות למזעור הנזק שיביא המשבר על ענף הבנייה, לרבות הנזק העצום שצפוי מסגירת מעברי הגבול. בהתאחדות ציינו כי על אף ההיענות המהירה, המספרים אינם מספקים ונדרשת כמות גדולה בהרבה של חדרי מלון.

אלא שעל אף ההיערכות, חלק מהשחקנים בענף הבנייה חוששים כי הפתרונות לא יהיו ישימים. ניסים אחיעזרא, מנכ"ל האחים דוניץ, ציין כי "אני מעסיק 20 עובדים פלסטינים באתרי הבנייה שלי, לצד כ-100 פועלים סינים. הפועלים הפלסטינים הודיעו לי לפני מספר דקות שהם לא מוכנים להישאר במשך חודשיים בארץ, כפי שמתירות אשרות הלינה. הם מסבירים כי הם חוששים שכשיחזרו לגדה יאלצו להיכנס לשבועיים של בידוד – שלא יאפשרו להם לחזור ולעבוד, ומנגד הם גם חוששים לא לראות את המשפחות שלהם במשך תקופה כל כך ארוכה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד הוסיף אחיעזרא כי "מדובר באנשים שצריכים את הכסף ושהסדרתי להם כבר דירות ללינה, אבל הם חוששים מאד מהבידוד – ואני מבין שהם לא היחידים שקיבלו החלטה כזאת". לדבריו, "מדובר בתנאים קשים של לינה במשך חודשיים מחוץ לבית, והם פוחדים מהאי ודאות כשיחזרו לגדה ויצאו ממנה שוב – ואולי ידרשו מהם בידוד כפול. על אף שהם זקוקים לכסף, הם מוכנים לוותר על העבודה בגלל הפחדה וחוסר ודאות שם".

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר: "הקמנו ביממה האחרונה מטה מיוחד לעניין הזה ואנו משקיעים מאמצים גדולים למצוא פתרונות לינה לכל העובדים שירצו להגיע לישראל לתקופת סגר של כחודשיים שעליה הכריזה הממשלה. פירסמנו בעניין זה קול קורא לבתי הארחה ומלונות מכל הארץ עם תנאי סף לרמת ההארחה טובה. אנו מקווים שעוד ועוד מקומות אירוח ישתתפו במאמץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker