חברות ניהול מגדלי מגורים מבקשות שיכירו בהן כשירות חיוני לשעת חירום

במגדלי יוקרה בתל אביב מתכוננים לסגר: השומרים יימנעו כניסה ויציאה מהלובי ומהחניונים, מנהלי הקבלה ינווטו אספקת מזון ושימוש במעליות וידווחו לשלטונות על מפרי בידוד

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק צמרתצילום: מוטי מילרוד
מירב מורן

חברות ניהול ואחזקה של מגדלי מגורים הגישו בתחילת השבוע בקשה להכיר בניהול מבנים כענף חיוני במשק. המכתב הופנה אל שרי הבריאות והכלכלה ולראשי המועצה לביטחון לאומי בשם חמש חברות ניהול גדולות, המאוגדות בעמותה ומנהלות במצטבר קרוב ל-350 מגדלי תעסוקה, מסחר ומגורים ששטחם המשותף יותר מעשרה מיליון מ"ר.

החברות, שמנהלות יותר מ-14 אלף יחידות דיור שבהן מתגוררים עשרות אלפי בני אדם, מזהירות כי אם ייאסר על צוותי התפעול להגיע ולמלא את תפקידם בבניינים, מעבר לפגיעה בשגרת היום-יום, הדיירים יהיו נתונים בסכנת חיים בגלל המערכות המורכבות שנחוצות לתפקודו של מגדל ומחייבות השגחה מתמדת.

כמו כן, טוענות חברות הניהול, כי מתן שירותים באמצעותן יצמצם את האינטראקציה בין הדיירים לבין עצמם, ויתרום להפחתת התפשטות הווירוס.  

בנוסף ציינו החברות כי במקרה של הטלת סגר מלא צריך יהיה להבטיח נוכחות של צוותי ניהול ושמירה במגדלי משרדים ובייחוד בריכוזי מסחר. הם מזהירים כי נדרשת שם השגחה שוטפת על מתקנים ומערכות, כי אם מתרחשת תקלה הן יהוו סכנה לסביבה. מנהלי הבניינים הביעו חשש שבתנאי סגר ובידוד אזורים, תהיה פעילות פלילית, פריצות וביזה לבניינים הריקים.  

ראשי העמותה מאמינים שבקשתם למוסדות המדינה מבטאת צרכים של בעלי של בנייני משרדים וכן של מאות אלפי ישראלים נוספים המתגוררים במגדלים בכל הארץ. הם סבורים כי לדרישת ההכרה בצוותי התחזוקה ותפעול מגדלים כענף חיוני, ייצטרפו בקרוב חברות ניהול בתים נוספות מסוגם.

מגדלים בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

במגדלים שבניהול חברת היי טאואר - אחת מיוזמות הפנייה להכרה כגוף חירום ומנהלת בין היתר מגדלי יוקרה במרכז תל אביב, את מגדל משה אביב ברמת גן ואת מתחמי המגורים הגדולים בלו ו-TLV - גובש נוהל למקרה שיוטל סגר על מגדל מסוים, על אזור שבו נמצא המגדל או סגר מלא בכל הארץ. מיקי בראל, לשעבר קמצ"ר צה"ל והבעלים של היי טאואר, מציין שהנוהל תוכנן למציאות שבה ניתן להמשיך ולהעסיק את עובדי התחזוקה והניהול של הבניינים.

בנוהל סגר, תפקיד השומר יהיה להקפיד על נעילת דלתות ופתחים ללובי ולחניונים כדי למנוע כניסת הולכי רגל וכלי רכב מלבד צוותי חירום. שליחים של אספקת מזון וציוד לא יורשו לעלות לדירות, ויוכלו להשאירם בכניסה. השומר ינהל את האיסוף והתנועה בחללים המשותפים - הדיירים יוזמנו להגיע בפערי זמנים כדי שירדו ויעלו בנפרד במעליות ולא יפגשו זה עם זה במסדרונות או בלובי.

מנהלי הבניינים ידעו על דיירים שנשלחו לבידוד והם הונחו לעקוב אחר הציות להוראות. אם הם מזהים מבודדים שיצאו לשטחים משותפים בבניין, עליהם להעיר פעם אחת ובמקרה של הפרה חוזרת - לדווח לרשויות. "אי אפשר להסתיר בבניינים שלנו נשאים. אם יש תסמינים, מד"א מגיעים וכולם רואים לאן הגיעו ומאיפה יצא החשוד כחולה. אנחנו אחראים לשלומם ולחייהם של עשרות אלפי אנשים. אם מדובר באזעקת שווא - התפקיד של מנהלי המגדלים להרגיע. אם צריך להתרחק ממישהו - התפקיד שלנו לדאוג שיתרחקו מהסכנה".

בחברת היי טאאור הוכן נוהל לצמצום כוח אדם פנימי, אם המדינה תגביל מספר עובדים או שעובדים ישלחו לבידוד - מפת "ניהול מרחבי" לצוות שמפקח על מספר מגדלים בו זמנית. "להשאיר מגדל בלי השגחה, זו סכנת חיים למאות אנשים שגרים בו. תקלה שגרתית כמו צנרת סדוקה ושטף מים, יכולים לגרום לשיתוק של מעליות, שעובדים מיומנים מונעים בפעולות פשוטות. אם הם לא בשטח - לא יהיה מי שיעשה זאת ומובטח שיתוק מעלית, שבמגדל פירושו שיתוק הבניין, גם לצורכי אספקת מזון וגישה לצוותים רפואיים. במקרה של פריצת אש במגדל, הטיפול הראשוני הוא של איש תחזוקה, אם הוא נעדר ועד להגעה של כוחות הצלה השריפה תתפשט, במגדל מאוכלס במשפחות זו סכנת נפשות", כך בראל.

בניגוד למגמות הוצאת עובדים לחל"ת ופיטורים. עובדי חברת הניהול, האבטחה והניקיון, ממשיכים לתפקד כרגיל והם נדרשים במיוחד בתקופה זו למילוי תפקידם. לכן בענף זה הכלכלה נמשכת - אין הפסקת פעילות, זה טוב לדיירים, לעובדים וגם למשק.

החברות שהגישו את הפנייה הן: עידן שני ניהול ואחזקות, מקדן, רמות, נתון ניהול נכסים והיי טאואר. 

אנשים בחליפות מגן במעליתצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker