משבר הקורונה הגיע למחיר למשתכן ולזכאי הדיור הציבורי

זוכים רבים בהגרלות חוששים להגיע לכנסי מידע ובחירת דירות ■ חלק מהזוכים חוששים מההשלכות הכלכליות של המשבר - ואינם בטוחים כי יוכלו לממש את זכאותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייני מחיר למשתכןצילום: אילן אסייג

בעקבות פרסום שורת ההגבלות החדשות השבוע על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהוראת משרד הבריאות, מכרסמים החששות וחוסר הוודאות גם בקרב זוכי תוכנית מחיר למשתכן. זוכים רבים פוחדים להגיע לכנסי מידע ובחירת דירות בפרויקטים, אף שחלקם ממשיכים להתקיים בפורום של פחות מעשרה אנשים. כמו כן, חלק מהזוכים חוששים מההשלכות הכלכליות של המשבר על כיסם, ועל יכולתם לממש את זכאותם וליטול משכנתא.

עו״ד ליאור לוי, המייצג עשרות זוכים בפרויקטים של מחיר למשתכן, שלח השבוע בשמם של זכאי מחיר למשתכן בפרויקט של חברת אביסרור ובניו בראשון לציון מכתב למשרד הבינוי והשיכון, שבו מתח ביקורת חריפה על הנעשה בתוכנית הדגל. הזוכים טוענים כי למרות פניות חוזרות ונשנות לחברת אביסרור ולחברת הבקרה, החברה אינה מוכנה לדחות את מועדי בחירת הדירות, ובכך מסכנת את אפשרותם לממש את זכייתם בדירה.

לדברי לוי, בשל המצב שנוצר, דורשים הזוכים דחייה של כינוס בחירת הדירות שתוכנן להתקיים אתמול ובמשך היומיים הקרובים ״עד לאחר סיום המשבר שנוצר עקב נגיף הקורונה״. במכתבם טוענים הזכאים כי ההתכנסות לטובת בחירת הדירות תחרוג מהגבלות ההתקהלות של משרד הבריאות.

עו"ד ליאור לויצילום: מיכל קושרוב

עם זאת, בשבוע שעבר פירסם משרד השיכון הנחיות המאפשרות גם לזוכי מחיר למשתכן הנמצאים בבידוד לממש את זכייתם. אלה יוכלו לשלוח נציג מטעמם לבחירת הדירה בנדרש, גם ללא ייפוי כוח נוטריוני.

נכון לשעה זו, חרף עדכון ההגבלות על ידי משרד הבריאות, משרד השיכון טרם עידכן את הנחיותיו בנושא ומפנה את הזכאים לקבלנים אל חברות הבקרה שימצאו פתרונות נקודתיים. עם זאת, במשרד השיכון מדגישים כי קיומם של כנסי המידע ובחירת הדירות בארגון היזמים, מחויבים בעמידה בהוראות משרד הבריאות.

מעבר לרתיעה מפני ההתקהלות שבבחירת הדירות, חוששים רוכשי וזכאי מחיר למשתכן מההשלכות הכלכליות של המשבר על המשק ומפני עיכובים במסירת דירות – שיגרמו להם לשאת בעלויות נוספות. כך למשל דיירים חוששים לשאת את התשלומים שיצטברו בעקבות עליית מדד מחירי הדיור וכן בגין חודשי שכירות נוספים בעת ההמתנה לדירה. בכיר במשרד הבינוי והשיכון אף מודה שיותר מקבלן אחד כבר הודיעו בשבוע שעבר לדיירים שייתכנו עיכובים בפרויקטים ובמסירת הדירות, אף שלא חל שום שינוי בתנאי העסקת העובדים או בגישה למוצרי בנייה. "מדובר בניצול ציני של המצב מצד הקבלנים", אמר הבכיר ל-TheMarker.

עו"ד לוי מציין כי יש חשש גם באשר לזכאות למשכנתא כדי לממש את הזכייה: ״פונים אלי בימים האחרונים רוכשים וזוכים שהוצאו לחופשה ללא תשלום ממקומות עבודתם – מה שפוגע בזכאות שלהם לקבל משכנתא. יש כרגע חוסר בהירות גם מבחינת הבנקים והבורסה, שהביא בימים האחרונים לעלייה חדה של הריביות על משכנתאות. בסופו של דבר, עבור זכאי מחיר למשתכן, חתימה על הסכם רכש במצב של היום עלולה להותיר אותם בסיכון כלכלי גבוה״.

נפגעים קשה

נדמה שהראשונים שעלולים להיפגע  בימי הקורונה, בהיעדר מעגלי תמיכה וחסכונות לשרוף, הם זכאי הסיוע בשכר הדירה, שמקבלים סיוע ממשרד הבינוי והשיכון. זו אוכלוסייה שכמעט אין לה חוסן כלכלי להתמודד עם משבר מסוג זה, אם תיפגע הכנסתה.

לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון כ-90% מתוך 175 אלף הזכאים לסיוע בשכר הדירה הם נתמכי קצבאות ביטוח לאומי, מה שאומר שכושר השתכרותם נמוך גם ככה. סכום הסיוע הוא בין 340 שקל ל-3,900 שקל; הסכום הממוצע לקשישים הוא כ-1,250 שקל וליתר האוכלוסייה – כ-1,000 שקל. מתוך כל מקבלי הסיוע, כ-1,750 מקבלי סיוע שמועסקים (וככל הנראה שכרם נפגע) צפויים להיות הפגיעים ביותר. מקומות תעסוקה רבים כבר נסגרו כליל או הוציאו את עובדיהם לחופשה ללא תשלום לזמן לא ידוע, ולמשפחות אלה לא יהיה כיצד לממן את שכר הדירה ואת התשלומים השוטפים.

"לי בעצמי יש דירה שאני משכיר ואיתה אני משלם את המשכנתא, והדיירים אמרו לי שהם לא יודעים מה יהיה – והם עוד יש עבודות מסודרות ששלחו אותן הביתה, והם יכולים לחתום אבטלה", מסביר דני גיגי מפורום הדיור הציבורי, שפועל להגנה על האוכלוסיות המוחלשות.

"צריך להבין שרבים ממקבלי הסיוע הם קשישים או כאלה שלא יוכלו להסתייע בדמי אבטלה, והם יהיו הראשונים להיכנס למצוקה. למרות ההנחיות שהוציא משרד הבינוי והשיכון, אנחנו צופים הרבה נעלמים שיכולים לפגוע אנושות באוכלוסייהף שהיא גם ממילא חלשה ותהיה הראשונה שיזרקו מהדירות שלהם. מדובר באנשים הכי חלשים, ומשרד הבינוי והשיכון ועמידר צריכים לתת הצהרה ברורה לגבי הפתרונות הקיימים עבור הציבור הזה. הם יהיו המתמוטטים הראשונים".

בתוך כך, אמש פירסמו במשרד הבינוי והשיכון מסמך הוראות הנוגעות למתן שירותים לזכאי הדיור הציבורי, במטרה להנגיש ככל שניתן את השירותים גם עבור זכאים שנמצאים בבידוד וצריכים להאריך חוזים או להתקשר עם החברות המשכנות, ולאפשר מתן שירותים מלא, גם כאשר צומצמו השירותים במגזר הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker