עומס פניות לדחיית תשלומי משכנתא הוביל לקריסת מערכות השירות של הבנקים

השירות הטלפוני של בנק הפועלים נסגר לפניות, והודעה מוקלטת מבקשת לפנות רק במקרים דחופים ■ קריסה דומה נרשמה גם במערכות של לאומי ומזרחי-טפחות ■ בבנק ישראל מדגישים שהבעיה של הבנקים היא במערכות התפעול ולא במצבם הפיננסי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוקד שירות טלפוני. למצולמים אין קשר לכתבה

בעקבות משבר הקורונה, מערכות התקשורת של הבנקים קרסו מעומס של אלפי לקוחות המבקשים לדחות את תשלומי המשכנתא. מערכת השירות הטלפוני של בנק הפועליםנסגרה למעשה לפניות, והודעה מוקלטת מבקשת מהלקוחות להישאר על הקו רק במקרה של פניות דחופות.

שירות חלקי אפשר לקבל רק במערכות הצ'אט של הבנק, אבל גם כאן נדרשת המתנה ממושכת למענה, במשך שעה או יותר. דוברת הבנק אישרה את הפרטים ואמרה שהבנק מנסה להתגבר על העומס הרב גם באמצעות הפעלת עובדים בעבודה מהבית. קריסה דומה נרשמה גם במערכות האונליין והטלפונים של לאומי ומזרחי-טפחות.

עומס הפניות נגרם בשל המספר הרב של מפוטרים, עובדים שקיבלו הודעה על יציאה לחופשה ללא תשלום, עובדים שנדרשו לקצץ בשכרם, עצמאים ועובדים פרילנסרים, שאיבדו לפחות באופן זמני את מקור הכנסתם, ורבים אחרים החוששים שגורלם יהיה דומה בתקופה הקרובה.

לעומס על מחלקות האשראי נוסף תסריט שהוצג בעבר על ידי בנק ישראל, שלפיו כאשר מאות אלפי עובדים מאבדים את מקור הכנסתם - הדבר מהווה את אחת הסכנות העיקריות ליציבותה של המערכת הבנקאית בישראל.

בנק ישראל מנהל מעקב צמוד אחר המתרחש במערכת הבנקאית ומפרסם הנחיות לטיפול בלקוחות הנקלעים למצוקה נוכח המצב המיוחד. ואולם עד כה התמקדו ההקלות בתחום שימור השירותים לציבור בהתאם לכללי הבידוד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הבנקים מצדם מציעים ללקוחות דחיית תשלומי משכנתא לתקופה של עד ארבעה חודשים. הדחייה אינה מביאה לדחייה בפירעון המשכנתא, והסכומים הנדחים מועמסים על יתרת החוב. כתוצאה מכך, חל גידול, קטן בדרך כלל, של סכום ההחזר החודשי. הדחייה מסייעת ללקוחות שייתקלו בבעיה זמנית, אבל הבנקים יצטרכו להתמודד עם בעיות קשות יותר במקרה שהמיתון במשק יתארך ויגדיל את שיעור האבטלה לאורך זמן.

מקור בכיר בבנק ישראל מסר כי אכן יש עומס אדיר בימים אלה על המערכת הבנקאית, שכוח האדם העומד לרשותה הצטמצם ב-20% בעקבות הוראות משרד הבריאות להתנהגות בתנאי המגפה. עם זאת, בבנק ישראל מדגישים שהבעיה של הבנקים היא במערכות התפעול ולא במצבם הפיננסי: "אנחנו לא נמצאים במשבר עמוק כמו ב-2008. מצב המערכת הבנקאית הוא מצוין, ולכן היא נרתמת לתוכניות הסיוע למשק נוכח המשבר. על פי כל המבחנים שערכנו, אין חשש ליציבות הבנקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker