הערכות: משבר הקורונה יביא לצניחה בהתחלות הבנייה – ולהתייקרות עתידית במחירי הדירות

האזהרות מפני התמשכות משבר הקורונה מובילות להתנהלות זהירה של קבלנים: "ברור שהם לא ימהרו לגשת למכרזים. הכל יידחה והיקפי הבנייה ייכנסו לפיגור", אומרים בענף ■ כך ייווצר מחסור בהיצע דירות למגורים בעתיד

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל דראל
יעל דראל

בניגוד לתנודתיות המהירה שממנה סובלים חלק מענפי המשק, דוגמת תיירות ומסעדנות, בענף הנדל"ן נראה כי עדיין מוקדם להעריך כיצד ישפיע משבר הקורונה על מחירי הדירות – או על התנהגות השחקנים. האלמנט המכריע בשאלה זו תלוי במידה רבה בהתמשכות המשבר.

אם המשבר יסתיים תוך כמה שבועות, יש להניח כי השפעתו על הענף ועל מחירי הדירות תהיה מינורית. אולם אם מקבלים את ההנחה כי מדובר במצב שיפקוד את המשק עוד חודשים רבים – ההערכות בענף הן כי שוק הדיור ייכנס לפיגור משמעותי בהתחלות הבנייה – שיוביל למחסור בהיצע דירות למגורים בעתיד.

התחלות בנייה נחשבות לאחד הגורמים המשמעותיים בקביעת מחירי הדיור, שכן מהן נגזר ההיצע למגורים. כבר כיום מדשדשות התחלות הבנייה בשוק הרחק מהיעד הממשלתי שנקבע על 60 אלף דירות חדשות מדי שנה ועומדות על כ-50 אלף דירות חדשות בלבד. מסיכום נתוני שנת 2019 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנה זו החלה בנייתן של 50,830 דירות חדשות בלבד, ירידה של 2.2% בהשוואה לשנת 2018.

אף שהמצב כבר כיום אינו מזהיר בחזית התחלות הבנייה, הרי שעל פי ההערכות בענף,  משבר הקורונה צפוי להגדיל עוד יותר את הפער בין היעדים הממשלתיים למציאות בשטח. זאת, בשל חשש של חברות הנדל"ן לגשת למכרזים ולרכוש קרקעות וכן בשל הימשכות הליכי התכנון והרישוי, שצפויים להתעכב בתקופה הקרובה עקב הפסקת הדיונים במוסדות התכנון בצל המשבר.

"אין ספק שהקבלנים זהירים יותר כעת. אם שומעים את מנכ"ל משרד הבריאות מעריך שמשבר הקורונה יישאר כאן עוד שנה, מה הקבלנים אמורים לעשות? ברור שהם יהיו זהירים ולא ימהרו לגשת למכרזים. הכל יידחה והיקפי הבנייה ייכנסו לפיגור. צריך גם לזכור שהמערכות של המדינה אינן מתפקדות כרגיל. רשות מקרקעי ישראל עובדת במתכונת מצומצמת, וגם היתרי הבנייה שהיו מתוכננים לצאת לפרויקטים מסוימים עד סוף השנה לא ייצאו משום שהוועדות המקומיות אינן מקיימות דיונים כרגיל. בשלב זה ברור שהקבלנים יעשו בתקופה הקרובה פחות עסקות, דירות יימסרו באיחור, ואנחנו נראה את הנזק הגדול בהתחלות הבנייה בסוף השנה ובשנה הבאה – וברור שהמחסור בדירות יורגש", מעריך נשיא התאחדות בוני הארץ, ראול סרוגו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ובעל השליטה בחברת צמח המרמן, ציין כי "ישנו קושי להעריך בשלב זה את השפעת המשבר על מחירי הדירות בשל מספר מגמות סותרות. מצד אחד, יכול להיות שהציבור מבוהל ויירתע מלקנות דירות למשך תקופה מסויימת. מצד שני, רבים בורחים משוק ההון ובזמנים כאלו מחפשים השקעות ראליות, בראש וראשונה דירות ונדל"ן. במקביל, הנתונים מראים שההיצע יורד ולכן אולי דווקא המחירים יעלו - ודאי ביציאה מהמשבר". 

פייגלין הוסיף כי "הניסיון מלמד שבתקופות כאלו יש לשמור על קור רוח ומתינות. בסופו של כל משבר ישנו היום שאחרי. לכן אני אופטימי שהמשבר הזה יחלוף תוך חודשים ספורים. בשורה התחתונה אינני רואה במשבר זה גורם אמיתי להורדת מחירי הדיור בישראל, בגלל עודף ברור של ביקוש לדירות על היצע שאיננו מסופק בשלב זה. יש לקוות שרשות מקרקעי ישראל תציף בזמן הקרוב את השוק החופשי בקרקע זמינה לבנייה".

כבר כעת, ניכר כי חברות נדל"ן רבות עוצרות שיווקים של פרויקטים, ומאפשרות לרוכשי הדירות דחייה בתשלומים עבור דירות שכבר החלה רכישתן. לצד זה, גם מהלכים עסקיים אסטרטגיים צפויים להיעצר בתקופה הקרובה. כך למשל, חברת הנדל"ן למגורים יח.דמרי שבשליטת יגאל דמרי, הודיעה כי הופסק המשא ומתן לרכישת חברת דוניץ לפי שווי של 660 מיליון שקל. בהודעה שפירסמה החברה, היא מסרה כי ההחלטה התקבלה לאור מצב השווקים והשפעת מגפת הקורונה.

מנופים באתר בנייה בראשון לציון
מנופים באתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker