משרד הפנים מבקש גיבוי כספי לעיריות שיתנו הנחות בארנונה לעסקים

המתווה המתגבש הוא לאפשר צעד חריג שיתיר לעיריות ולמועצות המקומיות להחליט על הנחות מס סלקטיביות, לפי סוג עסק – למשל לבתי מלון שהפגיעה בהם כבר ברורה וניכרת

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
בית קפה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דודו בכר

במשרד הפנים מגבשים מדיניות שתקל על ענפים הסובלים מירידה תלולה ומיידית בהכנסותיהם בשל השלכות מגפת הקורונה. מדובר באפשרות להנחות בארנונה ולדחיית תשלומי ארנונה עבור עסקים מקומיים, קטנים ובינוניים, מבלי שהדבר יגרור הצמדות וקנסות, כמתבקש בחוק. המשרד פנה למשרד האוצר וביקש שיפוי כספי לגריעה הצפויה מתקציבי הרשויות המקומיות כתוצאה מכך.

הארנונה העסקית מהווה מרכיב מרכזי בתקציבי כל הרשויות המקומיות. המתווה המתגבש הוא לאפשר צעד חריג שיתיר לעיריות ולמועצות המקומיות להחליט על הנחות מס סלקטיביות, לפי סוג עסק – למשל לבתי מלון שהפגיעה בהם כבר ברורה וניכרת.

עם זאת, הנחה שתינתן לעסקים תגרע מתקציבי הרשויות. דבר זה יפגע ביציבותן הכלכלית של ערים ומועצות, ובמיוחד בחלשות ביניהן, שסובלות ממילא מהקפאת תקציבים ועיכוב בסיוע ממשלתי, כתוצאה מתנאי הפעילות של ממשלת המעבר בשנה החולפת.

זאת ועוד, במצב החירום הנובע מהתפשטות נגיף הקורונה, על הרשויות המקומיות נופלת האחריות להמשיך לספק את רוב השירותים האזרחיים הרגילים ובתנאים קיצוניים ומורכבים שמייקרים את פעילותן. בנוסף, בהינתן שמצב החירום יוחרף, כפי שמסתמן, הרשויות המקומיות יידרשו לגייס משאבים וכוח אדם לאכיפה של בידוד, לאספקה ולהובלה של מזון ותרופות, ולהקצאה והכשרה של מבני ציבור וציוד לאשפוז ולטיפול בצרכים מיוחדים ובלתי צפויים, שייגזרו מהמציאות החדשה.

התקציב המוניציפלי לפיכך נדרש כיום אף יותר מאשר בימי שגרה. בהינתן כל אלה, פנה משרד הפנים אל משרד האוצר בבקשה כי אם תותר הנחה, היא תהיה כנגד התחייבות לשיפוי כספי של הגריעה מתקציבי הרשויות. כך יתאפשרו הטבות בארנונה לעסקים, תוך שמירה על חוסנן הפיננסית של העיריות שיתנו את ההנחות. ראשי ערים אינם יכולים להחליט על דעת עצמם לעשות הנחות במסים, וזקוקים לאישור שרי הפנים והאוצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הקלה אחת שנבדקה היא הנחה בהיטלי שמירה, המהווה סעיף בחשבון הארנונה. בתי מלון משלמים היטלי שמירה בהיקף המצטבר של 4 מיליון שקל לכל הרשויות. אלא שאם יצא היתר גורף שלא לשלם היטלי שמירה, העיר אילת למשל תאבד שני מיליון שקל, וייתכן שלא תוכל לספוג הפסד כזה בתקציבה.

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', פירסם אתמול (ד') בפייסבוק הודעה כי העירייה החליטה שהעסקים הקטנים והבינוניים יוכלו לדחות את תשלומי הארנונה והיטלים אחרים ל-1 במאי.

ראש העיר הרצליה, משה פדלון הודיע, על הקמת ועדה מיוחדת לבחינת אפשרויות להקלות בארנונה ואגרות, לעסקים בעיר שנקלעו לקשיים בצל משבר הקורונה.

ראש העיר חולון, מוטי ששון, פנה היום לחברי מועצת העיר בבקשה לאשר דחייה של תשלומי הארנונה. על פי הצעתו של ששון, מועד תשלום הארנונה הדו-חודשי לחודשים מארס-אפריל 2020 יידחה, כך שבמקום תשלום עד התאריך המקורי ב-31 במארס, יתאפשר לדחות את התשלום עד ל-30 באפריל. "לאור הנסיבות, אנו נרתמים עבור בעלי העסקים בעירנו, כדי לסייע כמיטב יכולתנו על מנת לשמור על חוסנם ולסייע להם בימים קשים אלו. אנו מחויבים לאחדות ולאחריות הדדית ומבינים את חשיבות ההירתמות למאמץ הלאומי".

ממשרד הפנים נמסר: "אנו מגבשים מדיניות לגבי מסים מוניציפליים, שתותיר בידי הרשויות המקומיות את המשאבים הנדרשים לתפקוד שוטף בעת חירום זו. בהוראת שר הפנים, אריה דרעי, הועברו לרשויות המקומיות הנחיות היערכות למצב חירום, באמצעות הגדרת תפקידים חיוניים והתכוננות לנוהל פעילות מרחוק, תוך שמירה על רציפות התפקוד של כל השירותים. גם משרד הפנים נערך ומכין את עובדיו לעבודה מרחוק, וזאת על מנת להמשיך ולסייע לרשויות המקומיות ככל שיידרש".

עיריית תל אביב-יפו כבר הודיעה על הקלות בתחום התשלום הארנונה לעסקים. זאת לאור התפשטות נגיף הקורונה והפגיעה הפוטנציאלית בחיי המסחר והעסקים בעיר. בהנחיית ראש העיר, רון חולדאי, נקבע כי עסקים קטנים ובינוניים, שהיקף החיוב השנתי שלהם בארנונה הוא עד מאה אלף שקל, יוכלו לדחות את תשלומי הארנונה של מארס-אפריל עד ל-1 במאי 2020 באותם תנאי תשלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker