דירה לשבועיים של בידוד: הלהיט הנדל"ני של הקורונה

עשרות אלפי ישראלים שנמצאים בבידוד יצרו צורך חדש בדירות מבודדות, מאובזרות ומרוחקות מקרוביהם הבריאים – ובעלי הנכסים קופצים על המציאה ■ "הרעיון הוא לשלב בין הביטולים של התיירים והפגיעה בבעלי הדירות – לבין הצורך של אנשים שאין להם מקום להתבודד בצורה נאותה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להתבודד בצורה נאותה
להתבודד בצורה נאותהצילום: בלומברג

עם ההתפשטות המתמשכת של נגיף הקורונה והחמרת ההגבלות על ביקורים זרים בישראל: ירידות חדות בביקושים ומגפת ביטולים פוקדים את שוק השכירות לדירות הנופש ו-Airbnb - ומביאים לפגיעה כלכלית בבעלי הנכסים. אלא שעל רקע הטלטלה המתגברת שמביא עמו הנגיף העולמי, יש מי שמוצא גם הזדמנות כלכלית: עשרות אלפי ישראלים שנשלחו לבידוד בשבועות האחרונים יצרו צורך חדש בדירות מבודדות, מאובזרות ומרוחקות מקרוביהם הבריאים – ובעלי הנכסים קופצים על המציאה.

"הרעיון הוא לשלב בין הביטולים של התיירים, שלא יכולים להגיע בגלל הגבלות משרד הבריאות והפגיעה בבעלי הדירות – לבין הצורך של אנשים שנשלחים לבידוד ואין להם מקום להתבודד בצורה נאותה. אנחנו מנסים לתת פתרון לשני צדדים שסובלים מהמצב", מסביר אלירן זוהר, מנהל קבוצת הפייסבוק Airbnb Host Israel, המאגדת יותר מ-1,500 מארחי דירות נופש בישראל.

"יותר ויותר אנשים חוזרים ממדינות זרות ונשלחים לבידוד – ולא רוצים לשהות בקרבת בני משפחה בריאים. למשל, פנו אליי באחרונה חמישה חבר'ה שחזרו מספרד ורוצים להתבודד יחד. המיקום פחות משנה להם, אז ביקשו דירה גדולה בטווח שבין תל אביב לגן יבנה. שלחתי הודעה אחת בקבוצה וקיבלתי המון פניות של מארחים מעוניינים. בגלל שמדובר ב-14 יום - בעלי דירות לרוב יציעו מחיר מוזל למתבודדים ויבואו כמה שיותר לקראתם".

מודעה שפורסמה בפייסבוק
מודעה שפורסמה בפייסבוקצילום: מתוך פייסבוק

זוהר מוסיף כי כאמצעי זהירות, מנחים מנהלי הקבוצה את המארחים לעקוב אחרי הוראות הניקיון והחיטוי של משרד הבריאות. "אנחנו מנסים כמה שיותר למצוא דירות נכונות לבידוד – כלומר דירות עם כניסה נפרדת מהבניין, שלא ייצרו ערבוב בין דירות של מבודדים ואנשים בריאים", הוא מוסיף.

"אם כבר בידוד - שיהיה בסטייל"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שיטוט בקבוצות הפייסבוק של בעלי דירות נופש ומארחים בפלטפורמת Airbnb מעידים כי זוהר אינו לבד. "אם כבר בידוד – לפחות שיהיה בסטייל", מציעה מודעה באחת הקבוצות, שבה מפרסם מארח אלמוני נוסף דירות נופש מאובזרות בירושלים עם "מטבחים, מרפסות פרטיות, ושירות 24/7 שידאג לכל מה שצריך. אה, וגם נטפליקס כמובן!". 

מודעה אחרת, בתל אביב, מזמינה את הנשלחים לבידוד ל"אירוח כמו בבית מלון, במחיר מיוחד לשבועיים". נכון לדצמבר 2019, כ-13 אלף דירות מוצעות לשכירות לטווח קצר בתל אביב. טווח המחירים לדירות אלה נע לרוב בין 150-115 דולר ללילה בממוצע – כך על פי נתוני חברת Transparent, המנטרת נתונים מאתרים בפלטפורמות השונות לשכירות לטווח קצר.

מודעה שפורסמה בפייסבוק
מודעה שפורסמה בפייסבוקצילום: מתוך פייסבוק

60 אלף איש - והמספר עוד יגדל

נכון לעכשיו, מספר התושבים הישראלים השוהים בבידוד מוערך בכ-60 אלף איש. על פי הנחיות משרד הבריאות, חובת בידוד למשך 14 יום חלה על כל החוזרים מאוסטריה, איטליה, אנדורה, גרמניה, הונג קונג, יפן, מקאו, סין, סינגפור, סן מרינו, ספרד, צרפת, קוריאה הדרומית, שווייץ או תאילנד. כמו כן, היקף הנשלחים לבידוד עשוי להתרחב בצורה משמעותית אף יותר – בעוד שבמשרד הבריאות שוקלים לחייב בבידוד באופן גורס את כל השבים מחו"ל. לצד זאת, מוסיף משרד הבריאות להגביל כניסתם של זרים המגיעים מיעדים מוכי קורונה, בהם איטליה, סין, דרום קוריאה ויפן.

"יש ביקוש רב בקרב החוזרים מחו"ל", מעיד גם איתמר דיכטולד, מחברת Port City, שמפעילה מספר דירות אירוח בחיפה ותל אביב דרך Airbnb ו-Booking. "בסיטואציה שנוצרה, שישראל מבודדת את עצמה מחלק גדול ממדינות העולם – הדירות משמשות אנשים שרוצים לשהות בהן כדי לא להדביק את המשפחה והקרובים. בדירות יש הכל: מטבח מאובזר, טלוויזיה, נטפליקס, Wi-Fi, מגבות ומצעים".

איתמר מוסיף כי הם נוקטים צעדים מחמירים כדי להימנע מהדבקות. "אנחנו מוודאים עם השוהה שבמידה והוא מתגלה כחולה - חלה עליו חובת דיווח כלפינו וכלפי הרשויות. בנוסף, הדירות עוברות חיטוי מחמיר כדי לא לסכן אף אחד".

עם התפשטות הנגיף והשלכותיו על ענף התיירות, Airbnb עידכנה באחרונה את מדיניות הביטולים שלה. על פי המדיניות החדשה, אורחים שמגיעים מאזורים  שבהם משתוללת המגפה, או אורחים שמחוייבים בבידוד – זכאים לבטל את ההזמנות שביצעו ללא עלות. מדיניות זו חלה גם על המארחים, שרשאים אף הם לבטל ללא כל עלות וללא פגיעה בדירוג דירתם באתר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker