יעל דראל
יעל דראל

הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון יצא בהודעה חריגה לציבור רוכשי הדירות מקבוצת בן גלים, וביקש ליצור עמו קשר אם עולה החשש שכספים בגין רכישת דירות הועברו לחברה בניגוד לחוק.

בהודעת המשרד צוין כי במסגרת הליך מנהלי שנפתח מול שתיים מחברות הקבוצה - בן גלים חברה ליזמות ונכסים בע"מ וגבי בן גלים חברה לבניין בע"מ - עלה החשד כי החברה התקשרה עם רוכש דירה באופן שבו הכספים נגבו ממנו בניגוד להוראות חוק המכר, וישנו חשש מהותי לכספי הרוכש. במשרד ציינו כי במסגרת ההליך המנהלי ניתן ליזם 30 יום להשיב לטענות של הממונה על חוק המכר, שסופם יוחלט אם להטיל עיצום (קנס) כספי בגובה 225 אלף שקל.

בספטמבר 2019 הגישו ארבע חברות בנייה מקבוצת בן גלים לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה להקפאת הליכים. בקשות אלה הוגשו בשם החברות גבי בן גלים חברה לבניין, בן גלים חברה ליזמות ונכסים, בן גלים גיל ניהול ובנייה ובן גלים פיתוח והשקעות. היקף חובותיהן על פי המסמכים שהוגשו בעבר לבית המשפט הוערך אז ב-85 מיליון שקל. בעלי המניות בקבוצת החברות הם גיל בן גלים ואביו גבריאל (גבי) בן גלים.

במסגרת התיקון לחוק המכר (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), שנכנס לתוקף ב-2008 בעקבות פרשת חפציבה, נקבעו תנאים בכל הקשור למכירת דירה חדשה על ידי יזמי נדל"ן, במטרה להגן על רוכשי הדירות בישראל. בין היתר, קובע החוק שאין לגבות מעל 7% משווי הדירה, בלי להעניק בטוחות חוק מכר לרוכש הדירה, כדוגמת ערבות בנקאית, פוליסת ביטוח או רישום הערת אזהרה, שיבטיחו את כספו של הרוכש במקרה שבו לא תושלם הבנייה או לא תועבר לו הבעלות בסופו של יום.

עמית גריידי, הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון
עמית גריידי, הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכוןצילום: אמיל סלמן

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי "כל אדם שרוכש דירה חדשה מקבלן בישראל זכאי להגנות הקבועות בחוק. עובדי משרד הבינוי והשיכון מבצעים ביקורות יזומות בנושא, מעניקים מענה לפניות הציבור ועורכים בדיקות ביחס לכל מידע שמתקבל בנושא, בדגש על מידע המעלה חשד להפרת הוראות החוק. באפשרות כל רוכש דירה שחושד כי נפגע מעבירת חוק המכר לדווח על כך לממונה על חוק המכר".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטון, אמרה כי "ההליך המנהלי שנפתח מהווה סנקציה כלכלית כנגד גביית כספים בניגוד לחוק ולא נהסס להשתמש בו במקרה הצורך".

הממונה חוק המכר, עמית גריידי, מסר כי "כל גבייה של כספים, אשר נעשית בניגוד לחוק, תיענה באכיפה משמעותית כנגד מוכר הדירה. גבייה של כספי רוכשי דירות יכולה להיעשות בהתאם להוראות חוק המכר בלבד. כאשר התשלום בגין הדירה עובר את רף 7% משוויה, יש לספק לרוכש בטוחה לכספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker