"סגר יגרום לעיכוב להפסד של מיליארדים וקריסה של עשרות קבלנים"

מניות הנדל"ן צונחות בבורסה, אך היזמים מדווחים על עסקים כרגיל ■ "ביום הבחירות משרדי המכירות היו פתוחים והיתה תנועת קונים ערה - אולי משום שצניחת הבורסות דווקא המריצו משקיעים לחפש הזדמנויות השקעה בנדל"ן"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בירושלים. המצולמים לא קשורים לכתבה
הדר חורש
הדר חורש

ענף הנדל"ן חווה הבוקר טלטלה בבורסה בתל אביב. מדד ת"א נדל"ן צלל, בהובלת מניות אלוני חץ, שיכון ובינוי ושפיר הנדסה. ואולם נראה כי בפועל, בהלת הקורונה לא הגיעה עדיין לשטח. היזמים מדווחים על עסקים כרגיל, ואף אחת מחברות הבנייה הציבוריות לא הוציאה אזהרת רווח לבורסה.

"לפחות לפי שעה, אין כל האטה בבנייה או במכירות" אומר היזם יעקב אטרקצ'י, בעל השליטה בחברת הבנייה אאורה. "ביום הבחירות משרדי המכירות היו פתוחים והיתה תנועת קונים ערה, אולי משום שצניחת הבורסות וחוסר הוודאות המריצו משקיעים לחפש הזדמנויות השקעה בנדל"ן".

ת"א נדל"ן

בשלב זה, אטרקצ'י אינו צופה קשיים או אי-עמידה בהתחייבויות כלפי רוכשי הדירות: "ההחלטה להאריך את האשרות לעובדים הסינים מאפשרת לענף להמשיך לעבוד". באשר לאפשרות שיוטל סגר על פלסטינים ביהודה ושומרון אומר אטרקצ'י: "התלות בעובדים מהשטחים אינה משמעותית, וממילא אנחנו ערוכים היטב לסגרים הקבועים על השטחים בשלושת ימי פורים ובפסח. עלולה להיות בעיה אם יהיו מגבלות על יציאת עובדים מהיישובים הישראליים, במתכונת הסגרים האזוריים שהוטלו בחו"ל על אזורים שבהם התפרצה המחלה, אבל אנחנו עוד לא שם. גם ההערכות שיבוא חומרי הגלם מחו"ל ייפסק - לא מתגשמות כרגע".

בתחום הנדל"ן המסחרי מודאגים יותר, אם כי גם כאן מתקשים להצביע על השפעות בטווח הקצר. חלק ניכר מהביקוש לשטחי תעסוקה בענף מגיע מחברות זרות או חברות ישראליות הקשורות לחו"ל, וגורמים בענף מדווחים על דחייה של פגישות שנקבעו עם לקוחות בחו"ל ובישראל. ענף המשרדים הוא הענף הרגיש ביותר לתנודות בשוקי ההון והקשרים עם חו"ל. "באזור התעסוקה של הרצליה פיתוח ראינו בחודשים האחרונים גידול בביקושים", אומר ארז סנפיר, זכיין רשת אנגלו סכסון באזור, ומוסיף: "אנחו עוקבים אחר ההתפתחויות, אבל לפי שעה לא ראינו ירידה בביקוש או דחייה בסגירת עסקות".

יום הבחירות בקלפי מבודדי הקורונהצילום: אוהד צויגנברג

ארגוני הקבלנים פחות רגועים. למרות החוסן שמפגין השטח, ראשי הארגונים מזהירים מההשלכות האפשריות של הטלת סגר ממושך על השטחים כאמצעי מנע להתפשטות נגיף הקורונה. סגירת השטחים נדונה היום בממשלה, והחלטה לגביה עשויה להתקבל לקראת תום סגר חג הפורים, בסוף השבוע. ההחלטה תתקבל בהתאם להערכות התפשטות הנגיף ביהודה ושומרון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, הזהיר מפני עיכובים משמעותיים בבנייה ובמסירת דירות. עם זאת, יזמים בכירים בענף שעמם שוחחנו, בהם אטרקצ'י, העריכו אתמול כי אזהרותיו של סרוגו מוגזמות, וגם אם יוטל סגר מלא על השטחים לא תהיה לכך השפעה של ממש. סרוגו הזהיר כי סגר יגרום לעיכוב בהשלמת הבנייה של 73 אלף דירות, הפסד של מיליארדי שקלים וקריסה של עשרות קבלנים: "הפסקת העבודה של 65 אלף פלסטינים בענף תגרום לעצירת העבודה, ולהפסד תוצר למשק של 4.56 מיליארד שקל בחודש", התריע. סרוגו ביקש ממשרד הביטחון להביא בחשבון את ההשלכות הכלכליות הכבדות של המהלך, וקרא למשרד השיכון לשתף פעולה במניעת הפגיעה בענף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker