המשנה ליועמ"ש: "נקבע את גובה היטל ההשבחה בהתחדשות עירונית על 25%"

ארז קמיניץ התייחס באירוע הדירוג החברתי להתחדשות עירונית של citysquare לבעיות הקיימות בשוק ■ עו"ד איתן אטיה: "נוצר מצב שאזורים שאינם אזורי ביקוש נותרו בלי חיזוק נגד רעידות אדמה"

עדי כהן
עדי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז קמיניץ, משרד המשפטים
ארז קמיניץצילום: אוליבייה פיטוסי

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, אמר באירוע הדירוג החברתי להתחדשות עירונית של citysquare ל-2020, שהתקיים היום (ג') בתל אביב, כי "אחרי פרויקט המטרו, הצורך לקדם התחדשות עירונית הוא כנראה האתגר הגדול ביותר שממתין לממשלה הבאה".

קמיניץ התייחס לפתרונות לחסמי שוק ההתחדשות העירונית, שהתגבשו במשרדי הממשלה בשנה האחרונה. "אחד המכשולים המרכזיים של התחום הוא תופעת הדיירים הסחטנים שגורמים לעצירה של פרויקטים בגלל הדרישות שלהם", הוא אמר.

קמיניץ הוסיף כי "אנחנו לא רואים פיתרון אחר לתופעה מאשר הפחתה של אחוז ההסכמה הנדרש לקידום פרויקטי התחדשות עירונית, מ-80% ל-66%. אנחנו מאמינים שנייצר כך לחץ גדול יותר על דיירים סחטנים ונצליח להביא לקידום פרויקטים בצורה טובה יותר".

ארז קמיניץ, עדיאל שומרון, שחר סולר, יעקב אטרקצי
ארז קמיניץ, עדיאל שומרון, שחר סולר, יעקב אטרקציצילום: Dror Sithakol Photography

עוד אמר קמיניץ: "אחת מנקודות התורפה של פרויקטי התחדשות עירונית היא סוגיית היטלי ההשבחה שמייצרת חוסר וודאות. בשונה מהמצב היום, שבו גובה היטל ההשבחה נתון לשיקול הדעת המוחלט של הרשויות המקומיות, אנחנו מקדמים מהלך לקיבוע היטלי ההשבחה בפרויקטי התחדשות עירונית על 25%. רשות מקומית שתרצה לגבות יותר או פחות מכך תצטרך לאגד זאת מראש במדיניות".

יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, דניאלה פוסק, התייחסה לצורך בהפיכת תחום ההתחדשות העירונית למשימה לאומית. "אנחנו לקראת האצה משמעותית בתחום ההתחדשות העירונית בחמש השנים הבאות. כמות הבניינים המתפוררים רק גדלה והולכת. עם זאת, הצלחה בתחום תהיה התחדשות עירונית בבית שאן - ולא בתל אביב, שבה ערכי הקרקע גבוהים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אחת הסוגיות העיקריות שעלו לדיון בכנס היא כישלון המדינה לייצא התחדשות עירונית לפריפריה. "ככל שהמדינה לא יודעת לייצר פתרונות של קרקע משלימה ותמריצים לבנייה מחוץ לאזורי הביקוש, אנחנו רק נעצים את הפער הגדל והולך בין המרכז לפריפריה", אמר בני דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון".

דרייפוס הוסיף כי "הפתרון הנדרש הוא שחלק מהתגמולים של היטל השבחה ילכו לקרן של התחדשות עירונית, ויועברו לפרויקטים בפריפריה שאינם כלכליים. הצלחה בתחום תימדד עוד מספר שנים, עם התחדשות עירונית של עשרות אלפי יחידות דיור, אך בעיקר אם היא תתרחש בקרית שמונה, דימונה ובאר שבע. המדינה לא יכולה לצפות שהפתרון יגיע מהשוק הפרטי, אלא צריכה להשפיע איפה שיש כשל שוק".  

אורי ורשבסקי (מימין), בני דרייפוס, חיים אביטן, דניאלה פוסק, דנה סנדר, איתן אטיה
אורי ורשבסקי (מימין), בני דרייפוס, חיים אביטן, דניאלה פוסק, דנה סנדר, איתן אטיהצילום: Dror Sithakol Photography

"המטרה הסופית היא לשדרג מרחבים ציבוריים"

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון, אמר כי "הדבר המרכזי שהרשות צריכה לעשות בהתחדשות עירונית הוא לא להפריע. מעבר לזה, היכולת שלנו לתרום להתחדשות העירונית היא בעיקר בנוגע לסוגיה המורכבת של קרקע משלימה. יש לנו סדרה של כללים בהקשר הזה. אנחנו רוצים שהקרקע המשלימה תלך למי שהכי זקוק לה ושלא תהיה תירוץ להורדת הצפיפות. אנחנו קיבלנו לפני כשנתיים החלטה בנושא שאושרה במועצת מקרקעי ישראל והתחלנו להקצות קרקעות בפרויקטים בודדים, אבל חשוב להבין שמדובר בפרויקט מורכב מבחינה תכנונית".

עו"ד איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15, התייחס לכישלון של תמ"א 38 מחוץ לאזורי הביקוש. "תמ"א 38 היא תוכנית א-סוציאלית בבסיס התפישתי שלה", הוא אמר, "הטילו את האחריות לחיזוק מבנים על המגזר הפרטי במקום שהממשלה תכניס יד לכיס או תשתף פעולה עם הדיירים. כך נוצר מצב שאזורים שאינם אזורי ביקוש, שם קיים הצורך הגדול, נותרו בלי חיזוק נגד רעידות אדמה".

שחר סולר, סגן מנכ"לית מינהל התכנון לנושא תכנון אסטרטגי, הוסיף כי "תמ"א 38 זה כלי חשוב שמייצר הרבה יחידות דיור, אבל המטרה הסופית היא לשדרג בניינים ומרחבים ציבוריים. התמ"א נתנה מענה לבניין אחד, ולא למרחב הציבורי או לתשתיות. עם המעבר לבנייה מתחמית, המטרה היא לאפשר לערים לחדש את עצמן, ולצד זה לשפר את איכות התכנון".

עוד השתתפו בכנס: חיים אביטן, ראש הרשות להתחדשות עירונית, דניאלה פוסק, יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בני דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל ובעלים של אאורה ישראל, דנה סנדר, מנכ"ל ובעלים של ARNO CAPITAL, ועו"ד אורי ורשבסקי, שותף במחלקת הנדל״ן במשרד עו"ד GKH.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker