בעלי המחצבות: החלטת המדינה להעלות תמלוגים תייקר את הבנייה

בעלי המחצבות מוחים על החלטת רשות מקרקעי ישראל להעלות את התמלוגים שנגבים מזוכים במכרזים להפעלת מחצבות ■ הם טוענים כי המהלך יוביל לעלייה בפעילות ההברחה של חומרי חציבה, שממילא נמצאים במחסור

הדר חורש
הדר חורש
מחצבה בדרום
מחצבה בדרוםצילום: גיל אליהו

איגוד בעלי המחצבות בהתאחדות התעשיינים מוחה על החלטת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להעלות את התמלוגים שגובה המדינה מזוכי המכרזים על הפעלת המחצבות. במכתב שנשלח לשר האוצר, משה כחלון, טוען יו"ר האיגוד, עופר לוסטיג, כי ההחלטה התקבלה ללא התייעצות עם בעלי המחצבות וגורמים נוספים המעורבים בענף.

לדברי לוסטיג, ההחלטה צפויה להחריף את המחסור בחומרי חציבה, לעודד פעילות הברחה בלתי חוקית של חומרים ורכישות מיצרנים שאינם משלמים תמלוגים ברשות הפלסטינית.

היצרנים דורשים להציג להם את המסמכים והנתונים על פיהם התקבלה ההחלטה על ייקור חומרי הגלם ולאפשר להם זכות טיעון בפני מועצת רמ"י. אם לא תינתן להם אפשרות זו, הם מאיימים לעתור לבית המשפט נגד ההחלטה.

בעלי המחצבות טוענים שהזוכים במכרזים הם יצרנים בעלי עסקי בנייה ותשתיות המייצרים את החומרים בעיקר עבור עסקיהם ואינם מספקים לשוק הכללי. היצרנים טוענים ששיטת המכרזים של רמ"י גורמת לצמצום ניכר במספר המחצבות ועד 2024 צפויות לפעול עשר מחצבות בלבד ברחבי המדינה.

בכך נגרמת החרפה במחסור המורגש בחומרי חציבה. המחסור, טוענים היצרנים, גורם לייקור חומרי הגלם, ייקור הבנייה ופיטורי עובדים בענף. הם מצביעים על קבלנים שזכו במכרזים והתחייבו לעמוד בעלויות פרויקטים ארוכי טווח, אך ייאלצו לספוג התייקרויות ניכרות בחומרי הבניה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל, אמר בעקבות המכתב: "אנו מצפים מרמ"י לפעול בשיתוף פעולה מלא ובהידברות מול התעשיינים ובעלי המחצבות. קבלת החלטה כגון העלאת תמלוגים, עלולה להחמיר את המחסור בחומרי גלם - שמחיריהם התייקרו ממילא מתחילת העשור. על כן, כל צעד מסוג זה מחייב שקיפות מלאה שתבחן את ההשלכות על תחום הבנייה והמשק כולו".

לפי הערכות רמ"י, לא תביא העלאת התמלוגים להתייקרות משמעותית של עלויות הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker