משלמים יותר שכר דירה? איפה בכל זאת תוכלו לשלם פחות

העלייה המורגשת בדמי השכירות מוסברת בירידה המתמשכת בהיצע, שצומצם ב-20 אלף דירות להשכרה ■ זו נגרמה בין היתר מהליכי מיסוי של משרד האוצר ■ תל אביב היא שיאנית שכר הדירה: בממוצע 5,703 שקל לחודש, העיר הצנועה ביותר היא באר שבע עם ממוצע של 2,575 לחודש

הדר חורש
הדר חורש
בניין דירות בדרום תל אביב
בניין דירות בדרום תל אביב. שכר הדירה הממוצע בעיר הוא 5,703 שקל לחודשצילום: עופר וקנין

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה נתונים על שכר הדירה הממוצע ב-14 הערים הגדולות בישראל, שמספר תושביהן עולה על 100 אלף איש. בשיאי שכר הדירה מחזיקה כמובן תל אביב: שכר הדירה הממוצע הוא 5,703 שקל לחודש, ושכר דירה צנועה בת 3-2.5 חדרים הוא 5,630 שקל לחודש. העיר הצנועה ביותר היא באר שבע, עם ממוצע של 2,574 לחודש לדירת מגורים ו-2,416 שקל לדירת 3-2.5 חדרים.

הפרסום החדש הוא עיבוד מחודש למחירי השכירות שמפרסמת הלשכה מדי שלושה חודשים. עד כה פורסמו מחירי השכירות על פי אזורים, ולא ניתן היה לערוך השוואה מדוייקת בין הערים השונות. המחירים המתפרסמים דומים במידה רבה למחירי הדירות שמפרסמות חברות פרטיות העוסקות בעיקר בפרסום מודעות למכירה ולהשכרה, כמו יד 2 ומדלן.

במקביל לדמי השכירות, מפרסמת הלשכה גם את מדד שכר הדירה, הנכלל בין המרכיבים של מדד המחירים לצרכן המתפרסם בכל חודש. מדד זה משקף את השינויים בממוצע שכר הדירה למגורים. בשנים האחרונות משקף מדד שכר הדירה עלייה כמעט קבועה בדמי השכירות גם בתקופות שבהן נרשמה ירידה במחירי הדירות.

ואולם, עליית מדד מחירי השכירות בשלוש השנים האחרונות, 3.3% במצטבר, נמוכה בכמעט מחצית מהעלייה הממוצעת בערים, כ-6%. בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לא ממש מתרגשים מהפער המשמעותי וטוענים כי המדד משקף מחירים "מנוכי איכות". כלומר, מחירי הדירות בסקר המחירים בערים עולים גם בשל עלייה באיכות המגורים, ואם היו משווים בין דירות זהות, עליית המחירים היתה מתונה בהרבה. יצויין כי "ניכוי" כזה לא נעשה כמובן בנתונים שמספקת הלמ"ס על השינויים במחירי הדירות בקניה, פשוט מפני שאי אפשר לעשות זאת. משום שאלה דירות שכורות, ניתן לעשות זאת לפחות באופן תיאורטי.

מחירי שכירות שכר דירה דירות שכורות

סקר מחירי השכירות עוקב אחר מדגם של 15 אלף דירות שכורות. אנשי הלמ"ס מראיינים את השוכרים על המחיר שהם משלמים, ועוקבים אחר המחירים שמשלמים השוכרים כשהם מחליפים דירות או כשהדייר בדירה מתחלף. בחלק גדול מהמקרים משתנים דמי השכירות או לפחות עולים כאשר דיירים מתחלפים, וקשה להניח שאנשי הלמ"ס יכולים לעקוב במקרים שבעלי הבית משפצים את הדירה בתחלופה בין הדיירים. לחלופין, במקרה בו מצב הדירה הידרדר ואז, במקרה שהדייר החדש משלם שכר דירה זהה, אפשר לקבוע שמחיר הדירה עלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מחסור גובר בדירות להשכרה

מה שברור הוא, שהדיירים אינם יכולים לבחור בדירה במפרט אחיד ולשלם את המחיר הקודם. נתוני השכירות בערים מלמדים ששוכרי הדירות נאלצים לשלם יותר עבור דירה בגודל זהה, ונושאים בעול עליית המחירים הרבה יותר מהמשתקף בנתוני המדד, גם אם הם "נהנים" מדירות טובות יותר.

מודעות שכירות בתל אביב
שכירות בתל אביבצילום: אסף עברון

על פי נתוני הלשכה, מדד דמי השכירות עולה בקצב בלתי מורגש כמעט של אחוז אחד בשנה. זאת, בדומה מאוד לקצב האינפלציה הכללית, בעוד ששוכרים רבים מרגישים שבעלי הדירות מעלים את דמי השכירות בקצב דומה יותר לקצב המשתקף מנתוני השכירות בערים שגם אותם מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

העלייה המורגשת בדמי השכירות מוסברת בירידה המתמשכת בהיצע: במסגרת המלחמה שהכריז משרד האוצר על מחירי הדיור, הוחלט להעלות את מסי הרכישה עבור אלה שרוכשים דירות למטרות השקעה, וכן ניתנו הטבות מס למשקיעים שהקדימו למכור דירות שברשותן. המהלך תרם אולי למיתון העלייה במחירי הדירות, אך גרם להקטנת היצע הדירות להשכרה ביותר מ-20,000, מכיוון שמרבית המשקיעים מעמידים את הדירות שהם רוכשים להשכרה.

על המחסור הגובר בדירות להשכרה ניסה האוצר לחפות באמצעות פעילות החברה הממשלתית "דירה להשכיר" ועידוד חברות מסחריות להשקעה במגורים להשכרה, אולם לאלה אין עדיין נוכחות מורגשת בשוק השכירות. בחודשים האחרונים גברו רכישות המשקיעים בשוק הדיור, אבל נתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר מצביעים על המשך הירידה במלאי הדירות להשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker