למרות התנגדות יונה יהב: אושרה תוכנית להקמת 230 קוטג'ים בדניה בחיפה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה קבעה כי התוכנית משמרת את אופי הבינוי בשכונה ■ יו"ר עמותת שומרים על דניה: "הבנייה המוצעת תיצור מפלצת בטון. נמשיך להילחם על ביתנו"

יעל דראל
יעל דראל
שכונת דניה, חיפה
שכונת דניה, חיפה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה אישרה את התוכנית להקמתם של 222 יחידות דיור בדרום שכונת דניה - שכונת וילות בחיפה, שמאות מתושביה התנגדו לתוכנית החדשה.

הפרויקט כולל גם מלון בוטיק בן 50 חדרים, שייבנה על קרקע בייעוד למגורים ונחשב פרויקט שמוקם על עתודת הקרקע האחרונה של השכונה. מאז הקמת השכונה המערבית, דניה ב', לפני כשני עשורים, השכונה לא התחדשה.

התוכנית מקודמת על ידי חברת דניה הירוקה שבבעלות גלעד קוגלמן, אלכס הופמן, מנחם כרמל ועו"ד דודו ג'והן. החברה רכשה את הקרקע ב-2012 תמורת כ-40 מיליון שקל. לאורך השנים עברה התוכנית גלגולים שונים, בין השאר בשל דרישת הוועדה המחוזית להגביר את הצפיפות בה.

היזמים גלעד קוגלמן ואלכס הופמן
היזמים גלעד קוגלמן ואלכס הופמןצילום: רמי שלוש

לטענת התושבים, ההתנגדות לתוכנית היא בגלל חטיבת השטח שבו תוקם - בין הרחובות נורבגיה לשוודיה וממזרח לרחוב שארית הפליטה בשכונה. שטח זה גובל בוואדי נדר שבפארק הכרמל. טענות נוספות של המתנגדים נוגעות לעומס התחבורה על דרכי היציאה מהשכונה.

בין המתנגדים ניתן למנות את ראש עיריית חיפה לשעבר, יונה יהב, ופרופ' דן שכטמן, זוכה פרס נובל לכימיה. שכטמן ויהב אינם לבד. לצדם פועלים עורכי דין ואנשי אקדמיה, המאוגדים בעמותה שומרים על דניה בראשות עו"ד הלן דורפמן.  לצורך ההתנגדות התכנונית לפרויקט הם שכרו את שירותיה של עו"ד ענת בירן. את חברת דניה הירוקה מייצג בהליך ההתנגדויות עו"ד אסף עירוני ממשרד ש. פרידמן.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהחלטתה כתבה הוועדה כי השטח מיועד לפיתוח בהתאם לתמ"א 35, וכי גם בתוכנית המתאר המחוזית ובתוכנית המתאר העירונית מיועד שטח זה לבנייה. "הוועדה סבורה כי התוכנית משמרת את אופי הבינוי בשכונה, ללא תוספת משמעותית של שטחי בנייה ויחידות דיור".

עו"ד דורפמן מתחה ביקורת על ההחלטה ומסרה כי "ההחלטה של הוועדה המחוזית נותנת אישור לבנייה בשטחים הירוקים בכרמל ובכל הארץ. אנחנו סבורים כי הוועדה שגתה בהחלטתה, כי יש לאפשר בנייה בשטח בעל רגישות נופית גבוהה, ללא בסיס של פתרונות תחבורתיים ומענה הולם למערך בטיחות אש. אין ספק כי הבנייה המוצעת תיצור מפלצת בטון, שתהווה מפגע סביבתי הרסני באזור פארק הכרמל ושכונת דניה.

"בתשובת היזם להתנגדות הוא מודה כי עד עתה לא יישמה עיריית חיפה את הוראות דו"ח מבקר המדינה בקשר עם בטיחות אש, בעקבות אסון הכרמל. בכוונתנו להמשיך במאבק על ביתנו בכל הכלים המשפטיים והציבוריים העומדים לרשותנו".

מחברת דניה הירוקה נמסר: "אנו שבעי רצון מהחלטת הוועדה המחוזית ומקווים שבכך נסללה הדרך להקמת הפרויקט, שיזרים אחרי שנים ארוכות דם חדש ואוכלוסייה צעירה ואיכותית לשכונה היפה בישראל. בכוונתנו לפעול עם ועד הפעולה לפתיחת נתיב יציאה מערבי מהשכונה לכיוון כביש 2, שישמש רק את תושבי דניה, בשעות העומס ובחירום בלבד.

"כמו כן, נעמוד בהבטחתנו וניתן קדימות בתוכנית לבנים ממשיכים. כדי לשמור על צביון השכונה, ונאפשר לוועד התושבים גם להיות שותפים בבחירת שכניהם העתידיים. החברה החלה בתכנון המפורט בשיתוף אדריכלים בינלאומיים. אין לנו ספק שהפרויקט יחזיר לשכונה את הזוהר שהיה לה בשנות הקמתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker