הסוף לתאונות באתרי הבנייה? הקבלנים ישקיעו 4.5 מיליון שקל בקידום הבטיחות

שינוי נורמות עבודה לקויות, הכשרות לעובדים וביקורת פנימית - כך מקווים במטה הבטיחות בענף הבנייה לשים סוף לתאונות העבודה הקטלניות ■ ואולם סעיף התקציב הגדול ביותר ישמש לתשלום משכורות ■

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריסת מנוף על רכב
קריסת מנוף על רכבצילום: מוטי מילרוד
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מטה הבטיחות בענף הבנייה - ארגון משותף להתאחדות הקבלנים בוני הארץ, הסתדרות עובדי הבניין והקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל - הקצה 4.5 מיליון שקל להגברת הבטיחות בענף הבנייה ב-2020. בארגון מקווים לחולל שינוי תרבותי בענף הבנייה בארץ, על ידי החלפה של נורמות עבודה לקויות וקידום מנגנוני בקרה עצמית, תחקיר, למידה והפקת לקחים. בנוסף, מקווים בארגון להכניס טכנולוגיות בטיחות חדשות לשימוש.

820 אלף שקל יוקצו לטובת פיילוט הדרכות בטיחות לעובדי בנייה. בעתיד, מקווים בארגון, השתתפות בסדנה מעשית מסוג זה תהווה תנאי מחייב לעבודה בענף. בנוסף, 400 אלף שקל ינותבו להכשרת בטיחות לעובדים פלסטינים, בפיילוט ייחודי.

800 אלף שקל ישמשו להפעלת ניידת הדרכה שתנוע בין אתרי בנייה. 100 אלף שקל נוספים יושקעו בהעברת סדנאות בטיחות לחברי הנהלה של חברות בנייה. מוקד העניין של אלה הוא קידום שיטות לניהול סיכונים ובטיחות באתרי בנייה.

פועלי בניין
אתר בנייה בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ

300 אלף שקל ישמשו לעריכת בקרת בטיחות תפעולית באתרי הבנייה מטעם המטה. במטה מאמינים כי ביקורת דמה פנים אירגונית תשקף לקבלנים את תמונת המצב באתרי הבנייה. בנוסף, המטה יפעל מול משרד העבודה במטרה להחליף אחוז מסוים מביקורות הפתע שנערכות באתרי הבנייה בביקורות מתוכננות. בארגון סבורים שהדבר יעודד את מנהלי האתרים לשמור על הכשירות בבטיחות.

930 אלף שקל, סעיף התקציב הגדול ביותר ל-2020, ישמש לתשלום משכורות לעובדי מטה הבטיחות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
הפגנה בעקבות מותם של פועלי בניין, השנה בתל אביב
הפגנה בעקבות מותם של פועלי בניין בתאונת עבודה, 2018צילום: עופר וקנין

יו"ר מטה הבטיחות בהתאחדות בוני הארץ איל בן ראובן, מסר כי "כבר בחודש שעבר התחלנו בפעילות צוותי החניכה לאתרי בניה קטנים, בעשרות אתרים בכל הארץ. סדנאות ניהול סיכונים לבעלי חברות בנייה החלו עוד בדצמבר". הוא סיפר כי בסדנאות הקבלנים נחשפים לשיטות תחקור והפקת לקחים בהובלת צוות של בכירים לשעבר בחיל האוויר בראשות אל"מ (מיל) זאב רז שפיקד על הפצצת הכור האטומי בעיראק, ד"ר יוסי שוב ששימש בעבר יו"ר איגוד הטייסים של ישראל ופרופ' מיכה פופר, ראש החוג לפסיכולוגיה ארגונית-תעסוקתית באוניברסיטת חיפה. "כמו כן, בחודש הקרוב נתחיל בהכשרות בטיחות לכלל העובדים בעבודות הרטובות בענף – ישראלים ופלסטינים. בתקופת הפיילוט יוכשרו 3,600 עובדים מכל הארץ".

בקרן נחים סכומי עתק

הקרן לפיתוח ועידוד ענף הבנייה בישראל היא עמותה שהוקמה על ידי התאחדות הקבלנים (כיום בוני הארץ) וההסתדרות הכללית באוגוסט 1990. בשנים האחרונות, מאז החל בישראל פרץ הבנייה הגדול, ידי הקרן הזו אמורות להיות מלאות עבודה. עם זאת, מתחקיר שהתפרסם בעבר ב-TheMarker, עלה בבדיקת הדו"ח הכספי של העמותה ל–2017 כי בקופתה של הקרן נחים סכומי עתק שאינם מנוצלים והשימוש בהם לא שקוף לציבור. כך למשל, ב–2017 היא שילמה 1.3 מליון שקל לספק שנתן לה "שירות בתחום גביית דמי החבר".

הקרן משמשת זרוע מבצעת של המדינה, שהעבירה לצורך כך סכומי עתק בעשור האחרון. ב–2008 קיבלה הקרן תקציב של 30 מיליון שקל ממשרד האוצר עבור הכשרות עובדים; ב–2009 חתמה הקרן על שיתוף פעולה עם משרד הביטחון, שמעביר לה תקציבים עבור הכשרת חיילים לעבודה בתחום הבנייה; ב–2014 נחתם עמה הסכם שעל פיו משרד הכלכלה יעביר לה לא פחות מ–90 מיליון שקל למשך שנתיים, בכפוף להכשרה של 2,000 פועלים. בסופו של דבר הצליחה הקרן לנצל רק 3 מיליון שקל מתקציב זה.

במשך שנים, הקרן לא הכשירה פועלים בעצמה, אלא רק סייעה במימון קורסי הכשרה שונים שנערכים בבתי ספר פרטיים המאושרים על ידי משרד העבודה. כעת, מדובר לראשונה על כך שמטה הבטיחות יהיה אמון על ההכשרות, אולם יש ששואלים מדוע יש צורך בגוף נוסף והאם הקרן בעצמה לא נותרה, שוב, כמתווכת בלבד. 

כיום במטה הבטיחות ישנם שלושה עובדים, כולם נבחרו ללא מכרז: בן ראובן, עוזרו, ואל"מ (במיל') מתי רביבי, בעל ניסיון רב בתחום הבטיחות, שמשמש יועץ. השלושה יושבים במשרדי ההתאחדות, אך המעסיקה הרשמית שלהם היא הקרן. כיוון שהם עובדי העמותה, הם לא נדרשו לעבור מכרז כדי להיכנס לתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker