זינוק במכירת דירות חדשות - אך יעד הבנייה של הממשלה עוד רחוק

בשנה החולפת נמכרו 41% יותר דירות לעומת 2018 ■ העלייה תרמה למיתון קצב עליות המחירים בשוק הדיור, אך היא רחוקה מהיעד שקבע שר האוצר משה כחלון עם כניסתו לתפקידו – תוספת של 60 אלף דירות לשנה ■ תוכנית מחיר למשתכן לא הצליחה לשנות את מפת הביקושים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה ברמת שלמה בירושלים, בשנה שעברה. "היינו במערכת, אנחנו יודעים כמה קשה לה לזוז ולהשתנות", אמרו הקצינים במיל' — דניאל משה, עדי שפירא ועומרי דן
אתר בנייה ברמת שלמה בירושליםצילום: אמיל סלמן

מכירת דירות חדשות זינקה בשנת 2019 ב-41% לעומת 2018. כך עולה מסיכומי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בסך הכל נמכרו 32,456 דירות בהשוואה ל-22,892 דירות בשנה הקודמת. בדצמבר נרשם מספר שיא כל הזמנים במכירת דירות חדשות מתחילת העשור  – 3,612 בהשוואה ל-2,755 בחודש הקודם.

נתוני רשות המסים גבוהים אף יותר ומצביעים על מכירת 36,740 דירות חדשות – גידול של 28.4% לעומת נתוני 2018.

חלק ניכר מהעלייה נגרם בגלל הבשלת פרויקטים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן שקיבלה היתרי בנייה והזמינה את הזוכים בהגרלות לחתום על חוזים. פעילות הבנייה העצמית של דירות (בתים פרטיים בבנייה עצמית ועמותות רכישה) היתה יציבה, ובסך הכל נבנו 17,818 דירות בהשוואה ל-17,907 דירות בשנה הקודמת. חלקן של עמותות רכישה בבנייה למגורים נותר זניח, והסתכם ב-2,614 דירות בלבד בשנת 2019.

נתונים אלה מלמדים על תוספת שנתית משמעותית של 50,272 דירות חדשות ב-2019 – גידול מרשים בשיעור 23.2%, שתרם למיתון קצב עליות המחירים בשוק הדיור. עם זאת רחוקים הנתונים מאד מהיעד שקבע שר האוצר משה כחלון עם כניסתו לתפקידו – תוספת של 60 אלף דירות לשנה. יצויין שהקבלנים ופעילים אחרים בענף הבנייה טוענים שעל מנת להשלים את המחסור שהצטבר בשנים עברו, והגידול בביקוש כתוצאה משינויים דמוגרפיים, יש להאיץ את קצב הבנייה ל-70 אלף דירות בשנה. נתוני התחלות הבנייה וקצב שיווק המגרשים על ידי רשות מקרקעי ישראל מעוררים חשש שהקצב לא יואץ בשנים הקרובות, ואף יואט.

בבחינת רשימת הערים שבהן נמכר המספר הגדול ביותר של דירות, מתברר שתוכניות מחיר למשתכן ופיתוח הפריפריה לא הצליחו לשנות עד כה את מפת הביקושים. 45% מהאזורים המבוקשים ביותר שבהם פועלים קבלנים ומוכרים יותר דירות - הם במרכז, ולאו דווקא הערים בהם מתקיימת פעילות עניפה של מחיר למשתכן. הדירות שנבנו בבנייה עצמית או על ידי קבלנים היו במחוז תל אביב והמרכז, והיתר מתחלק בין יתר אזורי המדינה. הכוח עולה בתחום הדירות החדשות במרכז הוא התחדשות עירונית. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מחיר למשתכן

בראש רשימת היישובים שבהם נמכר המספר הגדול ביותר של דירות חדשות, עומדת רמת גן עם 1,583 דירות חדשות. ברמת גן לא היו כמעט שטחים חדשים לבנייה, ומרבית הדירות הנבנות הן במסגרת התחדשות עירונית. לקראת סוף 2019 החליטה המדינה לבלום את קצב הבנייה בהתחדשות עירונית, מחשש שתשתיות העיר יקרסו תחת תוספת התושבים.

במקום השני ניצבת הרצליה עם 1,394 דירות חדשות. בהרצליה פעילות ענפה של פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן. בעיר המבוקשת במדינה, תל אביב, נמכרו 1,323 דירות, ובירושלים 1,293 דירות.   

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker