שוק חם: זינוק של 11% ברכישת דירות ב-2019; המשקיעים חוזרים לתל אביב

בעוד המשקיעים בעלי האמצעים חוזרים לרכוש דירות באזור העיר הגדולה - הזוגות הצעירים רשמו דווקא ירידה של 2% בהיקף רכישת הדירות באזור זה ■ בסיכום שנתי, נמכרו בישראל ב-2019 כ-110 אלף דירות – 93 אלף מהן בשוק החופשי

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תל אביב
תל אביבצילום: עופר וקנין

כמעט חמש שנים לאחר ששר האוצר, משה כחלון, הכריז מלחמה בציבור משקיעי הדיור והצליח לכווץ את פלח השוק של משקיעי הנדל"ן ביותר מ-50% - נראה כי המשקיעים מזהים את ההתחממות המחודשת של המחירים – ושבים לפעילות. מסקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר עולה כי רכישות המשקיעים בדצמבר הסתכמו ב-1.5 אלף דירות - עלייה של 2% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018 – וכי עלייה זו מתרכזת רובה ככולה באזור תל אביב, כלומר, במשקיעים שביצעו עסקות יקרות יותר. בסקירה נכתב כי נתון זה "פיצה" על ירידה של 10% ברכישות המשקיעים בשאר חלקי הארץ. בסיכום פלח המשקיעים, נראה כי משקלם בסך העסקות בשוק הדיור נותר על 13%.

בכל הנוגע למכירת דירות על ידי משקיעים, הסקירה מעלה כי בדצמבר הסתכמו מכירותיהם ב-2,000 דירות - ירידה של 7% בהשוואה לדצמבר 2018. עם זאת, חרף הירידה במכירות המשקיעים הוסיף לרדת מלאי הדירות המוחזק על ידם, ועל פי הנתונים בדצמבר נגרעו ממלאי זה כ-500 דירות. מאז החל לרדת "מלאי" הדירות בידי משקיעים באפריל 2016 נגרעו ממנו עד סוף 2019 קרוב ל-22 אלף דירות.

בסיכום שנתי, נרכשו כ-14 אלף דירות להשקעה ב-2019, בדומה לרמתן ב-2018, לאחר ירידות שנתיות של 30%-20% ב-2018-2016. מהסקירה עולה כי אזור תל אביב היה בין הבודדים שבו נרשם גידול משמעותי ברכישות המשקיעים ב-2019 - נתון שהושפע, בין השאר, על רקע מבצע מכירות גדול שקיימה חברת גינדי לשיווק דירות בפרויקט ביד אליהו. ואולם בכלכלן הראשי באוצר מציינים כי נתונים אלה עדיין נמוכים משמעותית מהרמות הגבוהות שאיפיינו אזור זה בתחילת העשור הקודם.

לגבי מגמות הרכישה של הציבור הכללי, מסקירת האוצר עולה כי בדצמבר נרכשו בישראל 11,400 דירות (הן דירות חדשות והן דירות יד שנייה) - גידול של 6% בהשוואה לדצמבר אשתקד. בניכוי המכירות של דירות מחיר למשתכן, היה מספר העסקות בשוק החופשי 9,400 דירות, גידול מתון של 2% בהשוואה לדצמבר אשתקד.

בסיכום שנתי נמכרו ב-2019 כ-110 אלף דירות, 93 אלף מהן בשוק החופשי. בהשוואה ל-2018 גדל מספר העסקות (כולל בסבסוד ממשלתי) בשיעור של 11%. בנטרול העסקות בסבסוד ממשלתי, צטמצם שיעור הגידול בעסקות ל-4% בלבד.

שכונת כרמי גת, קרית גת
שכונת כרמי גת, קרית גתצילום: אילן אסייג
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סך הדירות החדשות (כולל מחיר למשתכן) שנמכרו בדצמבר זה היה 4.7 אלף, גידול של 26% בהשוואה לדצמבר 2018. מהסקירה עולה כי סך הדירות שנמכרו במסגרת מחיר למשתכן בדצמבר האחרון היה 1.9 אלף דירות, גידול של 28% בהשוואה לדצמבר 2018, וכי כ-60% ממכירות אלו התרכזו בבאר שבע ובירושלים. לראשונה התבצעו מכירות במסגרת מחיר למשתכן בקרית גת, בשכונת כרמי גת - שזוהתה בעבר עם משקיעים. ואולם בסקירת הכלכלן הראשי צוין כי מניתוח מאפייני הרוכשים בפרויקט עולה כי הסבירות שמדובר ברכישות להשקעה – נמוכה. כמו כן, ניכרת האצה ביציאת המשקיעים מאזור כרמי גת.

"על רקע אותם ממצאים שעלו בקרב רוכשי דירה ראשונה ב-2015 בכרמי גת,  בחנו את מאפייני הרכישות בשכונה זו במסגרת מחיר למשתכן בדצמבר האחרון, זאת בהתבסס על מקום מגוריהם הנוכחי ורמות השכר שלהם", נכתב בסקירה.  ניתוח הממצאים מלמד כי 73% מהרכישות במחיר למשתכן בקרית גת נעשו על ידי מי שהינם תושבי מחוז הדרום. זהו אחד השיעורים הגבוהים ביותר של רוכשים "מקומיים" שנמצאו בניתוחים קודמים שנערכו ביחס לרוכשי מחיר למשתכן, בכלל זה בפריפריה. מנגד, תושבי מחוזות תל אביב והמרכז ביחד ריכזו כחמישית מכלל הרוכשים בפרויקט. לכאורה, תושבי המחוזות האלה שרכשו דירה בפרויקט זה "חשודים" כמשקיעים פוטנציאליים - דהיינו, אין בכוונתם להתגורר בכרמי גת. אלא שניתוח רמות השכר שלהם מצביע על רמות שכר נמוכות יחסית".

שיעור גידול דומה בהיקף העסקות נרשם גם במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, זאת במידה רבה על רקע מבצע מכירות גדול בפרויקט מגורים בתל אביב, שהביא לזינוק של 300% במכירת דירות חדשות באזור זה.

הזוגות הצעירים נוטשים את תל אביב

מי שממשיך לסבול משוק חלש יותר הוא פלח השוק של דירות יד שנייה: בדצמבר בוצעו כ-6,700 עסקות - ירידה של 5% בהשוואה לדצמבר 2018 ואחת הרמות הנמוכות ביותר שנרשמו בפלח שוק זה בחודשי דצמבר בעשור האחרון.

מהנתונים עולה עוד כי בעוד המשקיעים שבים לאזור תל אביב, הרי שרכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בדצמבר הסתכמו בכ-4,000 יחידות דיור - ירידה של 2% בהשוואה לדצמבר 2018. בפילוח גיאוגרפי בולט אזור המרכז בירידה חדה ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי בארבעת החודשים האחרונים של 2019. רכישות משפרי הדיור לעומת זאת השתפרו בדצמבר והסתכמו בכ-3,900 יחידות דיור, עלייה של 8% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018. גידול זה הושפע במידה רבה מעליה חדה של 56% ברכישות משפרי הדיור באזור נתניה (על רקע גידול דומה שנרשם במכירת דירות חדשות באזור זה).

מספר "חודשי המדף" של הדירות הנמכרות על ידי משפרי הדיור - שהקדימו לרכוש דירה לפני שמכרו את דירתם הקודמת - נותר על רמה גבוהה של 20 חודשים, פרק זמן הארוך בחצי שנה בהשוואה לדצמבר אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker