הרכבת תוסט מערבה: הופקדה תוכנית מתאר חדשה לבנימינה-גבעת עדה

התוכנית כוללת תוספת של 4,000 יחידות דיור הצפויות להכפיל את מספר התושבים ל-34 אלף ■ מסדרונות אקולוגיים תוכננו כדי לצמצם את הפגיעה של הרחבת היישוב בשטחים הפתוחים

עדי כהן
עדי כהן
גבעת עדה
גבעת עדהצילום: איציק בן מלכי

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה הפקידה היום (שלישי) תוכנית מתאר כוללנית למועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה. בתוכנית תוספת של כ-4,000 יחידות דיור הנחוצות לשם הכפלת מספר התושבים ביישוב, מ-16 אלף כיום לכ-34 אלף. המועצה המקומית נמצאת בבקעת הנדיב שבמחוז חיפה, ובתחומה נמצאים היישובים בנימינה וגבעת עדה שאוחדו ב-2003.

בראש צוות התכנון עמדה האדריכלית דורית שפינט, ממשרד גורדון אדריכלים ומתכנני ערים. מרבית יחידות הדיור ייבנו בשכונות מגורים חדשות בדרום-מערב בנימינה וממזרח לה. לשם כך הרחיבה התוכנית את שטח הפיתוח של המועצה. לצד התוספת למגורים, התוכנית כוללת גם 590 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר ו-9,000 מ"ר שטחי תיירות. את התוכנית מקדם מינהל התכנון.

הפיתוח העתידי שהוצע בתוכנית מחייב את הסטת תוואי מסילת הברזל שחוצה כיום את היישוב מערבה, לכיוון כביש 4 ואור עקיבא, הרחק משטחי המגורים. על בסיס התוואי החדש יפותחו מוקדי התעסוקה החדשים, ובמינהל התכנון מקווים כי כך יחזקו את הבסיס הכלכלי של האזור. בנוסף, העתקת מסילה תאפשר את הקמתו של מדרחוב עירוני במרכז בנימינה.

"התוכנית שמה דגש על שמירת האופי החקלאי של בנימינה וגבעת עדה", נמסר ממינהל התכנון. "כמו כן, נקבעו מסדרונות אקולוגיים מצפון ומדרום למועצה וכן בין היישובים באזור בקעת הנדיב, כדי להבטיח את שמירת השטחים הפתוחים".

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד, ציינה כי "מדובר בתוכנית ארוכת טווח, ובה תוסט הרכבת לכיוון מערב. מחד היא כוללת ציפוף ביישוב לאור הקרבה לתחנת הרכבת ולעורקי תחבורה ראשיים, ומאידך שמירה על השטחים הפתוחים. התוכנית מטפלת בעיבוי המרקם הקיים לצד הרחבת הבינוי בשטחי המעטפת. בנוסף, היא מבטיחה תוספת שטחים לצורכי תיירות באזור התעסוקה כרמל".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker