צפו: להתראות שדה דב, שלום שכונת יוקרה

רגע לפני הקמת הרובע החדש בצפון תל אביב, מצלמות משרד הביטחון תיעדו את ביצוע עבודות הפינוי וההריסה של שדה התעופה הוותיק - וסיפקו הצצה לרצועת חוף חולית ענקית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגדל הפיקוח במתחם שדה דב
מגדל הפיקוח במתחם שדה דבצילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

מצלמות אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון תיעדו את ביצוע עבודות הפינוי וההריסה של שדה דב לאחר 81 שנות פעילות. רגע לפני שהבניינים יחלו להיבנות ועמם צירי התנועה וקו הרכבת הקלה, מצלמות משרד הביטחון מספקות הצצה לרצועה חוף חולית ענקית המשתרעת על כ-750 דונם. במסגרת עבודות הפינוי, נהרסו קילומטרים של מסלולי אספלט, 2,500 מטר של גדרות היקפיות, ויותר מחצי מיליון מ"ר של מבנים ותשתיות הוסרו.

את השטח המפונה ימסור אגף אמון במשרד הביטחון לידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), כחלק מתוכנית שוה"ם לפינוי והעתקת מחנות צה"ל ממרכזי הערים, לקראת שיווקו להקמת אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר. זאת, לאחר שעד יולי 2019 שימש השדה כנמל תעופה אזרחי וצבאי. מועד סגירת השדה נדחה כמה פעמים במשך עשור מטעמים שונים, חלקם ביטחוניים וחלקם פוליטיים, וסגירתו עוררה מחלוקות קשות בין פוליטיקאים, וכן עוררה את חמתם של תושבי אילת שטוענים כי סגירת השדה מהווה פגיעה באיכות חייהם ובעורק תחבורה חשוב לעיר הדרומית ביותר בישראל.

פינוי שדה דב

מגדל הפיקוח הוכרז מבנה לשימור ויישאר שטח ציבורי בשכונת המגורים העתידית שתוקם במקום. המגדל אמור להנציח את פעילותו של שדה דב, שהוקם כשדה אזרחי ב-1938 מצפון לתל אביב, בסמוך למתחם רידינג. לימים היווה השדה חלק מהמערך הצבאי של ארגון ההגנה, תחת מסווה של חברת אווירון. עם הקמת המדינה הפך שירות האוויר של ההגנה לטייסת א', ועם הקמת צה"ל לטייסת הגמל המעופף - הטייסת הראשונה של חיל האוויר.

התוכנית המקודמת לרובע שדה דב החדש משתרעת על פני כ-2,500 דונם וכוללת בינוי עתידי של כ-16 אלף יחידות דיור - מתוכן 6,900 יחידות עבור דיור בר השגה, דיור ציבורי, בתי גיל זהב ודירות לסטודנטים. עוד כוללת התוכנית 514 אלף מ"ר עבור מבני ציבור, 126 אלף מ"ר עבור מסחר, 323 אלף מ"ר עבור שטחי תעסוקה, 200 אלף מ"ר עבור מלונאות ו-385 דונם של שטחי פארק וגנים ציבוריים. תוכנית רובע שדה דב - ששטחה תחום בין מתחם רידינג, תוכנית תא/3700 ושכונות ל' ונופי ים - היא תוכנית כוללנית המשלימה את תוכנית המתאר של העיר (תא/5000), שייעדה את שטח שדה דב לתכנון עתידי.

הדמיה של תוכנית הבנייה לרובע שדה דבצילום: רשות מקרקעי ישראל

במסגרת התוכנית מתוכנן שילובן של יחידות דיור בבנייה נמוכה יחסית של 10-5 קומות לאורך הרחובות הראשיים, לצדם של 35 מגדלים בני 40 קומות לאורך ציריו המרכזיים של הרובע. באשר לגובה הבינוי בתוכנית, החליטה הוולחו"ף להגביל את גובה הבינוי בחזית הראשונה לים ל-25 קומות. זאת, בהתאם לגובה שנקבע בתוכנית המתאר של תל אביב (תא/5000).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הרובע המוצע יכלול גם מגוון שטחים ציבוריים, לרבות שני פארקים במערבו (פארק המסלול והפארק החופי) וכן פארק נוסף החוצה אותו ממזרח למערב. לפי הוראות התוכנית, היצע תקני החניה בשטח הרובע יהיה מצומצם, במטרה להפחית משמעותית את השימוש ברכב פרטי, בשל מעברו המתוכנן של הקו הירוק של הרכבת הקלה בשטח הרובע.

סמנכ"ל וראש אגף אמון במשרד הביטחון, נתי אפרתי, מסר: "פינוי שדה דב הוא אבן דרך מרכזית במימוש החלטת הממשלה ותוכנית שוה"ם (שיווק והעתקת מחנות) להוצאה היסטורית של מחנות צה"ל ממרכזי הערים. אנו ממשיכים בעבודות לפינוי מחנות מרכזיים נוספים, ובהם צריפין, תל השומר ועוד. בשנים הקרובות נפנה אלפי דונמים נוספים לטובת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור ומיליוני מ"ר של שטחי מסחר ותעשייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker