המדינה מעלה את מחירי החצץ: "השפעה אפסית על מחירי הדירות"

המחיר הנוכחי הוא 5 שקלים לטונה, והוא צפוי לעלות ביולי ל-8 שקלים ובשנה הבאה ל-11 שקלים ■ לבנייתה של דירה ממוצעת בישראל נדרשים 230 טונות חומרי חציבה, כשהחצץ הוא מרכיב מרכזי

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחצבה בדרום
מחצבה בדרוםצילום: גיל אליהו

מועצת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) צפויה לאשר ביום רביעי את הכפלת התמלוגים שגובה הרשות על החצץ. המחיר הנוכחי הוא 5 שקלים לטונה, והוא צפוי לעלות ביולי ל-8 שקלים ובשנה הבאה ל-11 שקלים. מדובר בתמלוגים על מספר מחצבות שנמסרו על ידי הרשות בזכיינים ולא על מחצבות שנמסרו על פי השיטה המעודכנת, באמצעות מכרז על גובה התמלוגים. צוות פנימי שהוקם ברשות קבע שהשווי הכלכלי ההוגן של תמלוג החצץ גבוה משמעותית ממחיר התמלוג שנקבע.

בדברי ההסבר שצורפו להצעת ההחלטה מעריכה הרשות שתוספת ההכנסות הצפויה למדינה תהיה 50 מיליון שקל וכי ההשפעה על מחירי הדירות תהיה אפסית. בהנחה שבישראל נבנות כ-50 אלף דירות בשנה והחצץ משמש גם לבנייה מסחרית ותשתיות, מדובר בתוספת עלות של כמה מאות שקלים לדירה. להערכת התאחדות בוני הארץ, מדובר בתוספת עלות משמעותית יותר שתגרום לייקור הדירות ב-2,000-1,000 שקל. טענה זו מתלווה לטענות קודמות של הקבלנים על עלייה במחירים של חומרי חציבה, שנובעת משינוי שיטת המכרזים של רמ"י.

"אם אכן רמ"י תייקר את עלות מחירי החצץ, הרי שמדובר בשערורייה הנובעת מהמחדל בשיווק שטחי מחצבה בישראל", אמר בתגובה צביקה דוד, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף קבלני התשתיות, "רק לפני מספר שבועות התרענו על שיטת השיווק של שטחי המחצבה על ידי המנהל, שמשווק את הקרקעות למרבה במחיר. זאת, לאחר שבמכרז האחרון שולם מחיר שיא של 250 מיליון שקל עבור הפעלת מחצבה בישראל. שיטת שיווק זאת תביא לעלייה בלתי נמנעת בעלות חומרי המחצבה, שתשפיע באופן ישיר על עלויות פרויקטים בעיקר בתחום התשתיות.

צביקה דוד, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף קבלני התשתיות צילום: אלון רון

"החצץ הוא מרכיב מרכזי בפרויקטים לסלילת כבישים, ולכן הכפלת מחירו עלולה להביא לעליית מחירים ניכרת בעלות הכוללת של סלילת כבישים. לבנייתה של דירה ממוצעת בישראל נדרשים 230 טונות חומרי חציבה, כאשר החצץ הוא מרכיב מרכזי. מבחינת רוכשי הדירות, המשמעות עלולה להיות עלייה של אלפי שקלים במחיר הדירה".

מלבד המחיר שישלם הציבור על עליית מחירי התשומות, שהיא תוצאה ישירה של התנהלות רמ"י, יש משמעות להעלאת המחיר במסגרת פרויקטים קיימים. קבלנים התמודדו במכרזים בתחום התשתיות והגישו הצעות מחיר על סמך מחיר החצץ כיום, והכפלת המחיר עלולה לגרום נזק והפסדים משמעותיים במידה ולא יינתן להם פיצוי על ההתייקרויות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התמלוגים שגובה המדינה עבוד החצץ עודכנו בפעם האחרונה לפני 14 שנה ונקבעו אז ל-2.5 שקלים לטון. מאז עודכנו המחירים בשיעור המדד בלבד. במהלך השנים בחנה המדינה מספר פעמים את האפשרות להעלות את התמלוגים, אולם ההחלטה נדחתה. באוקטובר 2014 קבעה ועדה בראשות פרופ' איתן ששינסקי שיש בתחום חומרי החציבה רווחי יתר. הוועדה המליצה למדינה לפעול למניעת רווחי יתר - להוריד את מחירי החצץ באופן שיאפשר לבעלי המחצבות רווח סביר.

כתוצאה מכך, שונתה שיטת המכרזים וסכום התמלוג נקבע במכרז שבו זוכה מי שמציע את התמלוג הגבוה ביותר. אולם במחצבות שנמסרו ללא מכרז נותרה הרווחיות הגבוהה. במקום לפעול להורדת המחירים לצרכנים, החליטה המדינה להגדיל את חלקה ברווחי היתר של בעלי המחצבות, שנמסרו ללא מכרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker