הקורונה מאיימת גם על ענף הבנייה בישראל

הממשלה אישרה להאריך אשרת עבודה ל-1,700 פועלי בנייה מסין, כדי לדחות את הגעתם של 1,000 עובדים חדשים שעלולים לשאת את הנגיף ■ ההחלטה נועדה למנוע פגיעה בפרויקטים של בנייה ותשתיות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין סינים בתל אביב
פועל בניין סיני בתל אביב. למצולם אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

לאור דחיית הגעתם של פועלי בניין חדשים מסין בשל החשש מהפצה של נגיף הקורונה, הבוקר (ראשון) אישרה הממשלה להאריך את אשרות העבודה של 1,700 פועלים סינים לתקופה נוספת, עד חודש יוני. הפועלים היו אמורים לעזוב בימים הקרובים, והמדינה היתה צפויה לקלוט במקום 1,000 עובדים סינים חדשים שעמדו בתנאי הסף. כעת, בשל וירוס הקורונה, הממשלה מבטלת את הגעתם. 

ההחלטה נועדה למנוע פגיעה בפרויקטים של בנייה ותשתיות בישראל, שכן גורמי מקצוע במשרד הבינוי והשיכון סבורים שאם תופסק עבודתם בכפוף לתנאי האשרה שלהם, עלול להיווצר פער במספר העובדים חדשים. זה יגרום נזק להתקדמותם של מספר פרויקטים.

בדצמבר 2019 ערך משרד הבינוי והשיכון מיונים מקצועיים ל-1,000 עובדים סינים לבניין כדי לענות על הדרישות המקצועיות בישראל, ובהתאם להסכם שנחתם בין ישראל לסין. הפועלים היו אמורים להיקלט בעבודה בשבוע הקרוב ולהחליף את העובדים הוותיקים. בנוסף לעובדים הסינים, צפויים להיקלט בישראל עוד 1,000 עובדים זרים נוספים ממולדובה ומאוקראינה.

"עקב התפרצות נגיף הקורונה, ולאחר התייעצות עם משרד הבריאות, הוחלט להשאיר את העובדים הוותיקים עד סוף מאי, ובשלב זה להמתין בהבאת העובדים החדשים", מסר נתנאל לפידות, סמנכ"ל אסטרטגיה ומדיניות במשרד הבינוי והשיכון, "מדיניות זו תיבחן לקראת תום תקופת ההארכה ובכפוף להנחיות משרד הבריאות".

יפעת שאשא ביטון, שרת הבינוי והשיכון מסרה: "כדי למנוע פגיעה ועיכובים בענף הבנייה, מאריכה הממשלה את העסקתם של עובדי בנייה ותיקים מסין שנמצאים בארץ. הדבר נדרש על מנת להבטיח שגם במצבים חריגים כמו המצב הנוכחי תנופת הבנייה בישראל לא תיפגע, לטובת רוכשי הדירות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון מסר: "ישנה חשיבות רבה לוודא כי מכסת העובדים מסין לא תיפגע לאור מגיפת הקורונה, ולשם כך נועדה החלטת הממשלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker