התושבים נגד המחצבה: "עולי קוצ'ין רגישים יותר לאבק"

במושב נחם שבמטה יהודה מתנגדים להקמת מחצבה נוספת בסמוך ליישוב ■ במסגרת ההתנגדויות שהוגשו לוועדת התכנון המחוזית, נטען כי קיימת רגישות מיוחדת לאבק הנפלט מהמחצבות באזור בקרב תושבים יוצאי קוצ'ין

הדר חורש
הדר חורש
מחצבה בשדה בריר
מחצבה בשדה ברירצילום: עופר וקנין

תושבים במושב נחם שבמטה יהודה מתנגדים להקמת מחצבה נוספת בסמוך ליישוב המקודמת על ידי חברת נשר. במסגרת ההתנגדויות שהוגשו לוועדת התכנון המחוזית נטען, כי קיימת רגישות מיוחדת לאבק הנפלט מהמחצבות באזור, בקרב תושבים יוצאי קוצ'ין שרבים מהם גרים במושב ובמושב מסילת ציון הנמצא במרחק של מספר קילומטרים מהמחצבה המתוכננת. הישוב הקרוב ביותר, נחם, נמצא במרחק של כ-1,400 מטרים מהמחצבה המתוכננת.

חוות הדעת הוגשה על ידי פרופ' יונה אמיתי, מומחה לרפואת ילדים ומרצה לשעבר בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר אילן. על פי המסמך שחיבר, צפויה התוכנית לגרום לזיהום אוויר כבד של חלקיקים נשימים הפוגעים בבריאות מסוג PM 2.5 ,PM 10 ו-TSP. בעקבות הזיהום, צפויה עלייה בסיכון לתחלואה מאסתמה ומחלות ריאה, ואף סיכון מוגבר לתמותה ממחלות לב וריאות. לחשיפה ממושכת צפויה להיות השפעה מצטברת אשר תוצאותיה עלולות לבוא לידי ביטוי זמן רב לאחר התחלת החשיפה. סיכון גבוה במיוחד צפוי לתושבים במושב נחם יוצאי קוצ'ין אשר יש להם סיכון גנטי מוגבר מאוד למחלות אלה. הסיכון צפוי להגרם לא רק מהפעילות במחצבה, אלא גם מתנועת המשאיות הנושאות את מוצרי המחצבה, בדרכי העפר.

המחצבה צפויה להפיק כ-70 מיליון טון של חומרי חציבה, וההחלטה לאשר אותה אמורה לפתור את בעיית המחסור באגרגטים לענף הבנייה והתשתיות ולקדם את התחרות בענף המחצבות הריכוזי. למרות שהמחצבה שמתוכננת להיפתח היא חדשה באזור, היא צפויה לקום באזור בו מתנהלת פעילות חציבה קבועה מזה שנים רבות. הוועדה המחוזית דנה בתוכנית לאחר שהתקבלו תסקירי סביבה המצביעים על הנזקים הצפויים להגרם לטבע, לנוף ולאיכות האוויר כתוצאה מהקמת המחצבה.

בפרק הדן באיכות האוויר, קובע התסקיר כי המחצבה אינה צפויה להביא, באזורים המיושבים, לחריגה בתקן זיהום האוויר. במושב נחם הקרוב ביותר למחצבה לא צפויות כלל חריגות מערכי הסביבה של החומרים המזהמים העיקריים הבדיקות נערכו בתקן תלת שעתי, יממתי ושנתי. עם זאת, המליצו הסוקרים לבצע ניטור אבק בסביבת התוכנית על פי תוכנית ניטור שתאושר על ידי המשרד להגנת הסביבה. הדיון בהתנגדויות התושבים צפוי להתקיים בוועדה המחוזית ירושלים ב-16 בפברואר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker