"תמורה לא מפתה": תוספת לדירה בפינוי פינוי תוגבל ל-12 מ"ר

בדירות קטנות במיוחד תתאפשר תוספת של עד 25 מ"ר לדירה ■ בשלב זה מדובר בחוות דעת מקצועית, הנדרשת לאישור ממשלה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי בינוי בעיר רמלה
פינוי-בינוי ברמלהצילום: אייל טואג

הכרעה בשאלה הבוערת של תחום הפינוי בינוי: לאחר דיון ציבורי ופנים ממשלתי בנוגע לתוכניות התחדשות עירונית, נקבע בחוות דעת של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, כי תוספת השטח לדירות בפרויקטים של פינוי בינוי תהיה 25-12 מ"ר לכל דירה. הרשות להתחדשות עירונית ומשרד המשפטים, יכללו את ההחלטה בטיוטת עדכון תקן 21.

תקן 21 עוסק בעקרונות שמאיים, והוא מתייחס לאיזון בין האינטרסים של שלושת השחקנים במיזמי פינוי בינוי: מוסדות התכנון, בעלי הדירות והחברה היזמית. בכל פרויקט כזה ליזמים יש אינטרסים למקסום הרווחים, ואילו הדיירים מעוניינים בתמורה הגדולה ביותר בעבור הדירות שהם מקצים. הוועדות לתכנון ובנייה צריכות לתת מענים לדרישות אלה, תוך שמירה על עקרונות תכנון נאותים.

ברשות להתחדשות עירונית מבקשים להפסיק את מנעד הבחירה החופשי של היזמים והרשויות המקומיות - שעד היום אישרו בפרויקטים מסוימים עשרות מ"ר תוספת לדירה. התיקון נועד להבטיח צפיפות גבוה יותר בבינוי ושיוויוניות בין פרויקטים - ונקבע בו טווח תמורות של 25-12 מ"ר לכל דירה בפרויקטים של התחדשות עירונית

בהצעה לתיקון תקן 21 נכתב: "התמורה הראויה לבעלי דירות היא תוספת של 12 מ"ר ומרפסת. תמורה זו משקפת תוספת של חדר ומרפסת, המהווה שיפור משמעותי באיכות החיים ובערך הנכס, בנוסף לשדרוג הנובע מעצם קבלת דירה חדשה, ממוגנת, מחוזקת, עם חניה ועל פי רוב גם מחסן. עם זאת, במקרים שבהם הדירות הקיימות קטנות במיוחד (עד 52 מ"ר) ותוספת של 12 מ"ר בלבד תביא לדירה קטנה במצב הסופי, מוצע להגדיל את התוספת עד 25 מ"ר לדירת תמורה בגודל מינימלי של 65 מ"ר". 

לפי הוראות המעבר, מדיניות זו לא תחול על תוכניות שנדונו בוועדה המקומית במהלך שלוש השנים האחרונות ואושרו בהתבסס על תמורות שונות. עם זאת, המהלך כולו נדרש עוד לאישור הממשלה, לכשתקום. בשלב זה, מוצע להפעיל שיקול דעת במקרים שבהם תוכניות קודמו ו/או הוגשו בשנה האחרונה בהתבסס על תמורות שונות מהמנגנון שמציעה הרשות - גם אם טרם נדונו בוועדה המקומית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלי אביסרור, מנכ"ל חברת אביסרור משה ובניו, יו"ר ארגון קבלני הנגב ובאר שבע ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ, מסר: "הליך של פינוי בינוי, הוא הליך ארוך, מייגע ומסורבל, במיוחד המו"מ עם הדיירים. מסמך המדיניות של הרשות להתחדשות עירונית, שמורה על הקטנת התמורה לדיירים, יאט משמעותית את קצב העסקות בתוכניות פינוי בינוי. אם מדברים על כך שבעתיד 25% מהבניה החדשה תהיה במסגרת התחדשות עירונית, אין לי ספק שאם התמורה תקטן, מס' יחידות הדיור שיבנו בפינוי פינוי תפחת דרמטית. 12 מ"ר זאת תמורה לא מפתה והדיירים, לא יסכימו לה, זה יוריד את המוטיבציה של הדיירים ויחליש את היקף העיסקאות" .

מנגד, סבור עו"ד זיו כספי, שותף מייסד במשרד גינדי כספי, כי "תמורות של 12 מ"ר בפרויקטי פינוי בינוי כבר מקובלות במספר ערים ומדובר במהלך שלטווח הארוך יתרום לוודאות בשוק ויסייע ליזמים לקדם הסכמים מול הדיירים. גם קביעתה של תקופת מעבר של שלוש שנים היא נכונה - אם  כי לא בטוח שתיתן מענה לפרויקטים שבהם כבר נחתמו הסכמים וטרם הגיעו לוועדות התכנון. הפחתת תמורות אחרי חתימת הסכם בעייתית מאוד ויכולה לגרום לביטול פרויקטים. כמו כן, התוכנית אינה נותנת מענה מספק לבעלי חנויות ושטחי מסחר. תמורה של שטח תמורת שטח לחנות היא לא מספקת והיא מתכון לעצירת פרויקטים. הדרך הנכונה לפצות עסקים פעילים היא באמצעות בינוי פינוי שיאפשר להעתיק את העסק, שלעיתים מפרנס מספר משפחות, מבלי להפסיק את פעילותו לתקופת הבינוי". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker