נגיף הקורונה משפיע על ענף הבנייה בישראל: נבחנת הארכת שהותם של עובדים סינים

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, צפויה לבקש מהממשלה להאריך את שהותם של 1,700 עובדי בניין סינים שאינם יכולים לחזור לסין בשל נגיף הקורונה ■ המגפה אינה צפויה להשפיע על קצב העבודה בתחומי הבניין והתשתיות

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלי בניין בסין
הדר חורש

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא-ביטון, צפויה להביא לאישור הממשלה בקשה להארכת שהות נוספת של כ-1,700 עובדים סינים. העובדים היו אמורים לחזור לסין בסוף 2019, טרם התפרצה מגפת הקורונה, אולם חזרתם נדחתה. זאת, משום שמשרד השיכון לא דאג מבעוד מועד לאשר ולהכשיר הבאתם של עובדים סינים שימלאו את מקומם.

שרת הבינוי והשיכון, יפעת שאשא ביטוןצילום: גיל אליהו

התפרצות מגפת הקורונה צפויה לגרום לעיכוב נוסף בהחלפה ולכן מתבקשת המדינה לאשר את המשך שהותם. בישראל עובדים כ-7,000 עובדים מסין, שעבודתם חיונית לקידום ענף הבנייה והתשתיות. 700 מהם מועסקים בחברת נת"ע הבונה את הרכבת הקלה בתל אביב.

המגפה אינה צפויה לפי שעה להשפיע על קצב העבודה בתחומי הבניין והתשתיות. ואולם, היא לא תאפשר להיענות בתקופה הקרובה לללחצי היזמים הדורשים להגביר את קצב הבאת העובדים, במטרה לעמוד בדרישות להגברת הבנייה למגורים ופיתוח תשתיות.

בנוסף, עיכוב מתמשך בהגעת עובדים חדשים מסין מגביר את הביקוש העולמי לעובדים ממדינות אחרות כמו אוקראינה, רומניה ומולדובה. הקבלנים לוחצים גם להגדלת מכסת אישורי העבודה של עובדים מהשטחים. הדרישה נתמכת עקרונית גם על ידי גורמי צבא, אך מערכת הביטחון אינה מאפשרת לפי שעה את ההגדלה.

פועלי בניין סינים במודיעיןצילום: גיל כהן מגן

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמר "ענף הבנייה נמצא בשנתיים האחרונות בשיא התחלות בנייה וזקוק לכל זוג ידיים עובדות שניתן לגייס. לכן, חשוב מאוד היה ששרת הבינוי והשיכון, שר הפנים ורשות ההגירה והאוכלוסין הגיעו להסכמות בעניין השארת העובדים שתוכננו לחזור לסין עד למציאת פתרון. אני מבקש להדגיש כי היקף בנייה שנע סביב 50 אלף התחלות בנייה בשנה, רחוק מיכולת לספק את הצורך האמיתי שאליו על המדינה להיערך בשנים הבאות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

סרוגו הוסיף "אנו קוראים למדינה להגדיל את מכסת העובדים הזרים בענף ב-10,000 עובדים לפחות - מעבר ל-16,000 העובדים הזרים שכאן. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מוצלח עם רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד הבינוי והשיכון במסגרת מיון עובדי בנייה במדינות שאיתם המדינה חתמה על הסכמים להבאת עובדים. עד היום, בוצעו מיונים של אלפי עובדים במולדובה ואוקראינה, ונמשיך להגדיל את פעילותנו ככל שהמדינה תאשר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker