מה עדיף - לקנות דירה או לשכור? זו התשובה של "אקונומיסט"

רבים חושבים כי קניית דירה היא השקעה חכמה לעתיד, בעוד ששכירות שקולה לזריקת כסף לפח. בדיקה קפדנית של המספרים מראה כי הגישה הזו אינה בהכרח נכונה ■ בשורה התחתונה, הכל תלוי במשתנה אחד

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בכפר יונה
בנייה בכפר יונהצילום: ללא קרדיט

האם עדיף לשכור או לקנות בית? השאלה נשמעת מיותרת. קנייה היא השקעה חכמה לעתיד, טוענים המצדדים, בעוד ששכירות היא זריקת כסף לפח. ואולם בדיקה קפדנית של המספרים מראה כי הגישה הזו אינה בהכרח נכונה.

שוכרים מקדישים חלק נמוך יותר מהכנסתם לשכר הדירה מאשר בעלי דירות שגרים בהן מקדישים לתשלומי משכנתא. בשני המקרים, הכסף ניתן למישהו אחר ולא רואים אותו שוב. השאלה אם זול יותר לשכור מאשר לקנות תלויה בריבית. בתחילת שנות ה-90, כשהריבית היתה גבוהה בהרבה, היחס הממוצע בין תשלומי משכנתאות להכנסה היה גבוה מהיחס בין שכירות להכנסה במדינות רבות.

עם זאת, החישוב הזה לא מביא בחשבון את עלות המגורים בבית שבבעלות הדייר. איאן מולהיירן ממכון המחקר טוני בלייר מסביר כי בין אם בעלי הדירה פורעים משכנתא או לא, הם עומדים בפני עלויות ששוכרים לא נושאים בהן. למשל, עלות עסקת מכר של נדל"ן ב–OECD היא בממוצע 8% מערך הבית, בעוד שעלות חוזה השכרה היא זניחה.

המתגוררים בדירות שבבעלותם משלמים על בלאי. מדי שנה בארה"ב משלמים בעלי הבתים 200 מיליארד דולר על תחזוקה ושיפוץ לבתים שבהם הם גרים - כ-1% מערך הבתים. בעלות על דירת מגורים עלולה לעלות ביוקר כשהשקעות חלופיות הן רווחיות יותר.

כשמחשבים את כל הגורמים האלה, למשל בשוק הבריטי, מקבלים שעליית מחירי הבתים והריבית לקראת המשבר של 2008–2010 גרמה לעלות המגורים בבית שבבעלות הדייר להתייקר מעבר לעלות השכירות. בטווח הארוך, שכירות ובעלות היו דומים בעלותם - כפי שהתיאוריה הכלכלית המקובלת חוזה. כלכלנים מלמדים כי שכירת בית וקנייתו כדי שלא נצטרך לשכור הן פעולות כלכליות שוות ערך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker