תוכנית מחיר למשתכן מקשה על מוכרי דירות בפריפריה

תל אביב היא האזור היחיד שבו הדירות היקרות יותר ממתינות זמן ממושך יותר למכירה ■ באוצר מניחים כי באזורי הפריפריה, שבהם היצע גדול של דירות חדשות בסבסוד ממשלתי, הקושי למכור דירות יד שנייה, בפרט הזולות שבהן, גבוה יותר

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר כחלון, בסיור עם השרה שאשא ביטון, בפרויקט של מחיר למשתכן
השר כחלון, בסיור עם השרה שאשא ביטון, בפרויקט של מחיר למשתכןצילום: אליהו הרשקוביץ

ירידה נוספת חלה במשקלם של המשקיעים בשוק הדירות - זהו הנתון המרכזי שעולה מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר על שוק הנדל"ן. הסקירה מתייחסת לחודש נובמבר האחרון.

בנובמבר נרכשו 9,800  דירות, גידול של 6% בהשוואה לנובמבר אשתקד. הגידול נובע מהגדלת המכירות במסגרת תכניות מחיר למשתכן. במכירות אלו הסתכם סך העסקאות בשוק החופשי ב-8,300 , ללא שינוי בהשוואה לנובמבר אשתקד. זוהי גם אחת הרמות הנמוכות של עסקאות בשוק החופשי בחודשי נובמבר בעשור האחרון.

היקף מכירת הדירות החדשות היה 2,100, עלייה של 16% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מרבית המכירות, 1,500, היו במסגרת תוכניות מחיר למשתכן.

משקלם של המשקיעים בשוק הדירות החל לרדת לפני שנתיים בעקבות עליית מס הרכישה, אולם היום מעריכים שהמשקיעים מעדיפים מסיבות עסקיות לעבור לשווקים המציעים תשואות גבוהות יותר על השקעה, כמו שוק המשרדים בשכירות או שוקי הדיור בחו"ל.

רכישות המשקיעים בחודש נובמבר הסתכמו ב-1,200 דירות, ירידה של 11% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018. משקל המשקיעים בסך העסקאות עמד על 12%, נמוך בשתי נקודות אחוז בהשוואה לנובמבר 2018. מאידך, מכרו המשקיעים בנובמבר 1,700 דירות, עלייה של 3% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הירידה ברכישות המשקיעים במקביל לגידול במכירות מצדם, והביאו להאצה בקצב ירידת מלאי הדירות המוחזק בידי משקיעים. כך, בחודש נובמבר האחרון נגרעו מהמלאי כ-550 דירות, גבוה ב-58% בהשוואה לירידת מלאי בנובמבר 2018. מלאי הדירות שבידי המשקיעים הוא מלאי הדירות המוצע להשכרה בשוק. ירידת המלאי גורמת לירידה בהיצע ועליית מחירי השכירות. הפגיעה במשקיעים נועדה להקטין את הביקושים לדירות ולסייע במיתון מחירי הדירות, ובכך היא פוגעת בצעירים ובציבור שוכרי הדירות. שכר הדירה באזורי הביקוש עלה בשנה האחרונה בכ-8%.

שלט לפרויקט מחיר למשתכן בבאר שבעצילום: אילן אסייג

מספר חודשי המדף של הדירות הנמכרות ע"י משפרי הדיור, שהקדימו לרכוש דירה עוד לפני שמכרו את דירתם הקודמת, הגיע לרמה של 20 חודשים, עלייה של חצי שנה בהשוואה לנובמבר אשתקד. העובדה שפרק הזמן הממוצע ארוך מ-18 חודשים, התקופה המרבית המותרת בחוק מבלי שימוסו כמשקיעים - פירושה שחלק גדול ממשפרי הדיור רכשו דירה חדשה "על הנייר" , עסקה שבה ניתנת ארכה של שנה מיום קבלת החזקה על הדירה החדשה למכירת הדירה הקודמת. העובדה שפרק הזמן למכירת הדירה הולך ומתארך - יש בה כדי ללמד על קושי גובר למכירת הדירה "הישנה" על ידי משפרי הדיור.    

בהשוואת מחירי הדירות הנמכרות לאחר זמן המתנה של יותר משנה, בהשוואה לדירות שנמכרו בפחות מחצי שנה, מתברר שתל אביב היא האזור היחיד שבו מחירי הדירות היקרות יותר ממתינות זמן ממושך יותר למכירה. באוצר מניחים כי באזורי הפריפריה, שבהם קיים היצע גדול של דירות חדשות בסבסוד ממשלתי, הקושי למכור דירות יד שניה, בפרט הזולות שבהן, גבוה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker