120 דירות בנהריה ובכפר יונה יוצעו להשכרה לטווח ארוך; מה יהיה שכר הדירה?

החברה הממשלתית דירה להשכיר צפויה לרכוש את הדירות מיזמים פרטיים - ולהציע את חלקן בשכירות מפוקחת ■ בכפר יונה יוצעו דירות 3 חדרים ב-3,400 שקל, ואילו בנהריה דירות בגודל דומה יושכרו בכ-3,000 שקל לחודש

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנייה בכפר יונה
בנייה בכפר יונהצילום: ללא קרדיט

כשנתיים לאחר שחברת דירה להשכיר הודיעה על רכישת 109 יחידות דיור בשכונת נווה שאנן בחיפה מחברת שכטמן, החברה הממשלתית צפויה לרכוש כ-120 יחידות דיור נוספות - בנהריה ובכפר יונה. הדירות יירכשו על ידי המדינה מהחברות סלע בינוי (בנהריה) ויצחקי השקעות (בכפר יונה) ויושכרו בשוק במודל של שכירות ארוכת טווח, שבחלקה תציע דירות בשכר דירה מפוקח.

על פי ההערכות בחברה, שכר הדירה החודשי הממוצע בכפר יונה יהיה 3,400 שקל עבור דירת 3 חדרים, 3,900 שקל עבור דירת 4 חדרים, ו-4,300 שקל עבור דירת 5 חדרים. בנהריה, ממוצע שכר הדירה נע סביב 3,000 שקל לחודש עבור דירת 3 חדרים, ו-4,000 שקל עבור דירת 4 חדרים.

בחברה דיווחו כי העסקה תמומן באמצעות אשראי בהיקף של כ-108 מיליון שקל שהועמד לטובת העסקה על ידי בנק מזרחי טפחות, אלא שבשלב זה לא נמסרו פרטים אודות הסכמי השכירות שיוצעו לשוכרים וגובה שכר הדירה שייגבה בהן, ביחס לדירות אחרות להשכרה באזור.

רכישות אלה מבוצעות כחלק מתוכנית "השכר ומהר", שבמסגרתה רוכשת החברה הממשלתית מיזמים פרטיים פרויקטי מגורים בשלמותם - והופכת אותם לפרויקט להשכרה ארוכת טווח. בחברה מציינים כי אחת ממטרות התוכנית היא עידוד הגופים המוסדיים בישראל להיכנס לשוק השכירות המוסדית ארוכת הטווח. במסגרת התוכנית, חברת דירה להשכיר לוקחת על עצמה את השלב היזמי של הקמת הפרויקט ואכלוסו בשוכרים, ולאחריו מקווה המדינה למכור את הפרויקט לגופים מוסדיים או לקרנות ריט למגורים, שיחזיקו וינהלו אותו כנכס מניב לאורך שנים.

תוכנית זו נועדה בין השאר ליצור מלאי דירות להשכרה ארוכת טווח, גם בקרקעות פרטיות שאינן בבעלות המדינה, לצד הקמת פרויקטים להשכרה ארוכת טווח שאותם מקדמת החברה באמצעות מכרזים על קרקעות המדינה. בשש השנים שחלפו מאז הקמת החברה, החלה בנייתן של כ-9,000 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח במסגרת מכרזים אלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הפרויקט בכפר יונה, שיירכש מקבוצת יצחקי השקעות, ממוקם בשכונת יפה נוף בצפון העיר, שהוקם בשנה האחרונה ונמצא בימים אלה בתהליכי אכלוס. הפרויקט שרוכשת המדינה כולל בניין מגורים בן 14 קומות ובו 58 יחידות דיור, בנות 5-4 חדרים. תמורת הפרויקט תשלם דירה להשכיר לקבוצת יצחקי כ-90 מיליון שקל. השלמת העסקה כפופה לקבלת אישור מרכז ההשקעות.

גשר מיתרים בכניסה לנהריה
גשר מיתרים בכניסה לנהריהצילום: רמי שלוש

המדינה לא קיבלה הנחה

הסכום שאותו משלמת המדינה תמורת הדירות בפרויקט זה משקף שווי ממוצע של כ-1.5 מיליון שקל ליחידת דיור. מבדיקת TheMarker עולה כי מדובר במחירים זהים לאלה שאותם פירסמה החברה בשלבי השיווק הראשוניים של הפרויקט. כך למשל, ב-2018 פירסמה קבוצת יצחקי כי דירות 4 ו-5 חדרים נמכרות בפרויקט זה במחירים התחלתיים של כ-1.57 מיליון שקל.

הפרויקט השני יירכש מחברת סלע בינוי, וממוקם במרכז הוותיק של נהריה, בקרבת תחנת הרכבת והתחנה המרכזית בעיר. הפרויקט כולל שני בניינים בני שמונה ותשע קומות, ובהם 61 יחידות דיור בנות 4-3 חדרים וכן חזית מסחרית בשטח של כ-150 מ"ר. הפרויקט צפוי להתאכלס בעוד כשנתיים. תמורת הפרויקט תשלם דירה להשכיר כ-69 מיליון שקל.

על שתי העסקות התחרו כמה גופים מממנים, בהם בנקים וגופים מוסדיים, ולאחר מו"מ הוחלט כי בנק מזרחי טפחות יעמיד לשתי העסקות מימון בהיקף כולל של כ-108 מיליון שקל לתקופה של עד חמש שנים.

יאיר טל
יאיר טלצילום: ניר קידר

מנכ"ל דירה להשכיר, יאיר טל: "תוכנית 'השכר ומהר' היא צעד משמעותי נוסף בפעילות החברה ובביסוס שוק המגורים בשכירות מפוקחת ארוכת טווח בישראל, לצד שיווק קרקעות מדינה להקמת פרויקטים נוספים למגורים בשכירות ארוכת טווח".

כאמור, פרויקטים אלה מצטרפים לפרויקט נוסף הכולל 109 יחידות דיור בשכונת נווה שאנן בחיפה, שרכשה החברה לפני כשנתיים מחברת שכטמן. בעסקה זו רכשה החברה הממשלתית שני בנייני מגורים בני 109 יחידות דיור, המהווים חלק מפרויקט מגורים שבו 220 דירות. בפרויקט זה חברת מנורה מבטחים העמידה סכום של כ-100 מיליון שקל לטובת מימון הרכישה - כ-75% מעלות הפרויקט, שסכומו הכולל הוא 132 מיליון שקל.

פרטים שנמסרו בעבר ל-TheMarker בנוגע לשכר הדירה בפרויקט חשפו כי מי שישכור את הדירות בפרויקט החיפאי, שמרבית הדירות בו בנות 4-3 חדרים, ישלם סכום שנע בין 4,000-3,900 שקל בחודש בממוצע. ואולם נראה כי במקרה של השוק החיפאי, לא מדובר בהכרח במחיר אטרקטיבי. מנתוני אתר yad2 לרבעון הרביעי של 2017, אז בוצעה העסקה, עולה כי שכר הדירה הממוצע של דירת 4 חדרים יד שנייה בשכונה היה כ-3,500 שקל. נכון להיום, הפרויקט מצוי בשלבי סיום וטרם אוכלס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker