המסמר האחרון בארון של מחיר למשתכן? גם הדירות החדשות מתייקרות

תוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון להוזלת מחירי הדירות התמקדה במגזר הדירות החדשות, בתקווה שישפיע על יתר השוק ■ ואכן, בעוד מחירי השוק ממשיכים לעלות, ירדו מחירי הדירות החדשות בכ-6% ■ אולם באוקטובר-נובמבר 2019 עלו מחירי הדירות החדשות בשיעור של 0.4%

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השר כחלון, בסיור עם השרה שאשא ביטון, בפרויקט של מחיר למשתכן
השר כחלון, בסיור עם השרה שאשא ביטון, בפרויקט של מחיר למשתכןצילום: אליהו הרשקוביץ

העלייה הנוספת במחירי הדירות כבר לא היתה אמורה להפתיע איש. אם היה מישהו שלא האמין לתחזיות וקיווה שתרופות האליל שרקחו אנשי משרד האוצר יתחילו בקרוב להשפיע על שוק הדיור, טפחו נתוני החודשים האחרונים על פניו. אולם הפעם נוסף נתון חדש יחסית, הממחיש את גודל הכישלון של שר האוצר משה כחלון גם בטיפול במחירי הדיור. בניגוד למגמה שהסתמנה במחצית השנה האחרונה, החלו לעלות גם מחירי הדירות החדשות. בחודשים אוקטובר-נובמבר 2019 עלו מחירי הדירות החדשות בשיעור של 0.4%, לראשונה מאז מאי 2019.

 שוק הדירות החדשות הוא פלח קטן יחסית של השוק הכללי, שרוב הדירות הנסחרות בו הן דירות מיד שנייה, אבל זהו השוק שעליו ניסה כחלון להשפיע: כל תוכניתו להוזלת מחירי הדירות התמקדה במגזר הדירות החדשות, בתקווה שישפיע על יתר השוק. בשנה האחרונה הבשילה תוכנית מחיר למשתכן, והדירות הרבות שהוקצו לתוכנית החלו להגיע השנה לשוק, כשהן מהוות כמחצית ואף יותר מזה משוק הדירות החדשות.

2,000-1,000 דירות חדשות במחיר למשתכן הגיעו בשנה שעברה לשוק והשפיעו על מדידת המחירים הממוצע. בעוד מחירי השוק הכללי ממשיכים לעלות, ירדו מחירי הדירות החדשות בממוצע בשיעור מצטבר גבוה של 6%. כל הירידה נזקפה לזכותה של התוכנית, שהציע לזוכי ההגרלות דירות חדשות במחירים הנמוכים ב-30-20% ממחירי השוק.

אולם נתוני אוקטובר-נובמבר מצביעים על שינוי במגמה. הסיבה לשינוי היא ככל הנראה היא בעלייה חדה מכפי שניתן היה לחזות במחירי הדירות החדשות לשוק החופשי. המדינה, באמצעות רשות מקרקעי ישראל, מחזיקה במרבית עתודות הקרקע שעליהן נבנות הדירות החדשות, וכמעט כל העתודות האלה הוקדשו לתוכנית מחיר למשתכן. המשמעות היתה צמצום חד של היצע הקרקעות לבנייה עבור השוק החופשי, ועלייה מהירה של מחירי הדירות במגזר זה, שאליו משתייכים רוב רוכשי הדירות. העלייה החדה במחירי הדירות החדשות לא ניכרת במספרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המציגים את הממוצע של כלל השוק – דירות מסובסדות במסגרת התוכנית הממשלתית ודירות בשוק החופשי.

בנייה ביבנה. בחיפוש אחר תשואה ראויה, הכסף זורם לנכסים כגון דירות - ובועות עלולות להתנפח
בנייה ביבנהצילום: אייל טואג

למדורת המחירים בשוק החופשי שפך האוצר לאחרונה עוד ג'ריקן של דלק: חלק גדול ממכרזי מחיר למשתכן שילבו דירות שאותן מוכרים הקבלנים בשוק החופשי בדירות במסגרת תוכנית למשתכן. כדי לזכות במכרז, צריך היזם להציע את המחיר הנמוך ביותר לזוכי תוכנית מחיר למשתכן. בכך ממריצה המדינה את היזמים להציע מחיר נמוך, או אפילו מחירי הפסד בדירות מחיר למשתכן, ולפצות את עצמם באמצעות העלאת מחירי הדירות בשוק החופשי. מכיוון המחסור בדיור נמשך ואף מחריף, יכולים הקבלנים להעלות את מחירי הדירות בשוק החופשי בשיעור ניכר, כמעט ללא מגבלות של מחירי שוק תחרותיים. אין מחלוקת על כך שכחלון לא הצליח לבלום את עליית מחירי הדיור; אבל בכל הקשור למחירי השוק החופשי, הוא גם לא ניסה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker