הוותמ"ל אישר "הלבנה" של 3,000 דירות לא חוקיות באום אל־פחם

כמו כן אושרה בנייה של 1,000 דירות מחיר למשתכן בעיר ■ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, קבע כי אפשר לקדם את התכנון במסגרת הוותמ"ל – אף שהיא עוסקת בהכשרת בנייה לא חוקית יותר מאשר בהגדלת היצע הדיור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אום אל־פחם
אום אל־פחםצילום: אמיר לוי

הסדרה של שתי שכונות קיימות באום אל־פחם לצד בנייה חדשה של יחידות דיור בתוכנית מחיר למשתכן - עומדות במרכז התוכנית שאושרה היום (ד') להפקדה בוותמ"ל.

חלקה הראשון של התוכנית כולל את שכונות עיר ג'ראר ואל עראייש היושבות על קרקע חקלאית ובהן כ-3,000 יחידות דיור. התוכנית תסדיר, במסגרת החלטה 922 לפתרון מצוקת הדיור ביישובים הערביים, את השכונות על ידי הגדרה והפקעה של הדרכים לשימוש כלל הציבור, הגדרת שטחים למבני ציבור ושטחי ציבור פתוחים אשר יענו על צורכי תושבי השכונות, וכן הגדרת סל זכויות שייתן מענה לצורכי הקניין הפרטי במצב הקיים ויאפשר הגדלת שטחי בנייה, ציפוף המרקם הקיים והוספת יחידות דיור. עד כה השקיע משרד הבינוי והשיכון 8 מיליון שקל בתכנון שיסדיר את המצב הקיים ויפתח את התשתיות הנדרשות בעיר, ובהמשך מתכנן המשרד לתקצב את התכנון בעוד 14.4 מיליון שקל, בכפוף לאישור משרד האוצר.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, קבע כי ניתן לקדם את התכנון במסגרת הוותמ"ל, אף שהתוכנית בעיקרה עוסקת בהכשרת בנייה לא חוקית, יותר מאשר בהגדלת היצע הדיור במסלול מואץ, כפי שנועדה לעשות הוותמ"ל ולשמה הוקמה. החלטתו נשענת על היכרות עם מצוקת הדיור במגזר הערבי בכלל ובאום אל־פחם בפרט, שבה במשך שנים לא אושרו תוכניות המתירות בנייה ולא נעשתה הסדרה של הקרקעות המותרות לבנייה, כך שמרבית הבנייה בתחומה היתה לא חוקית וחרגה מתוכניות בניין העיר.

הדמיה של הבנייה המתוכננת באום אל פאחםצילום: יחיאל ועופר קורין

ההחלטה הותנתה בכך שלא תהיה בנייה בלתי חוקית חדשה במתחם במשך תקופה של שלוש שנים, ולפי נתוני משרד הבינוי והשיכון ומשרד המשפטים – אין נתונים על חריגות בנייה ובנייה לא חוקית חדשה באום אל־פחם, אולם נדרש להמשיך בצעדי האכיפה והפיקוח.

מדובר בהיקף מהותי של דירות המולבנות במסגרת תוכנית, מהלך שלא נעשה בהיקפים כאלו בעבר. מהלך דומה מקודם ביישוב הערבי ערערה בצפון, שם במסגרת תוכניות בנייה חדשה ליישוב, מוכשרות כ-650 דירות לא חוקיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

חלקה השני של התוכנית נוגע לבינוי חדש באזור שבין שתי השכונות, ובו ייבנו כ-1,122 דירות, שטחי ציבור ושטחי תעסוקה - על קרקעות מדינה. יחידות הדיור ישווקו, לראשונה באום אל־פחם, במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן", במחיר מוזל ובהנחה מהותית ממחיר הדירה בשוק החופשי.

בני דרייפוסצילום: אמיל סלמן

תמהיל בינוי חדש

תמהיל הבינוי החדש בעיר מגוון ומהווה איזון בין בנייה נמוכה ופרטית לבין בנייה יזמית בהתאמה לאפשרויות השיווק, מתוך למידה של מכרזים קודמים שיצאו ביישובי המגזר הערבי – וכשלו, ללא יזמים שפנו למכרזים.

כחלק מהתוכנית יוקמו ארבעה מבני ציבור: בתי ספר יסודיים, בית ספר על יסודי ומתנ"ס. נוסף על כך מתוכננים מגוון מוסדות שכונתיים ועירוניים, ובהם היכל ספורט, מגרש כדורגל, מרכז יום לקשיש, מרכז תמיכה עירוני במערכת החינוך ומבנה רווחה יישובי.

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "ישנה חשיבות מכרעת להסדרת הבנייה במגזר הערבי ויישום החלטת ממשלה 922 הן למגזר והן למדינת ישראל בכלל. נמשיך לפעול עם הרשויות במגזר הערבי בשיתוף פעולה מלא, לטובת צמצום מחסור הדיור ופיתוח היישובים במגזר, בדגש על תכנון ופיתוח המותאמים לצורכיהם".

אריאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים ויו"ר הותמ"ל: "התוכנית מהווה צעד מהותי לפיתוח והרחבת אום אל־פחם, והיא כוללת הסדרת שטחי מגורים ותוספת מבני הציבור הנדרשים, מערכי דרכים, שטחים פתוחים ותשתיות שלא הוקמו עד היום".

ורד סלומון ממן, אדריכלית ראשית במשרד הבינוי והשיכון: "התוכנית שהובלנו עם הרשות המקומית מסמלת עידן חדש בתכנון ביישובי המגזר. המאמץ התכנוני הרב שהושקע על ידי המתכננים ממשרד 'קורין אדריכלים', מנהלי הפרויקט ממשרד 'אתוס' ובהובלת אדריכל מחוז חיפה הוד אבו ליל מטעם משרד הבינוי והשיכון. נעשה מאמץ אדיר לתת מענה למצב קיים ולייצר גם בנייה חדשה צפופה ואיכותית, הנותנת מענה לצורכי הדיור של זוגות צעירים ומשפחות במגזר. שיתוף הפעולה מצדה של המועצה האזורית מנשה אינו מובן מאליו, ואני שמחה שהיה לי חלק בדיאלוג שנוצר בין שתי הרשויות המקומיות שפועלות למען כל התושבים החיים באזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker