קבוצת רכישה בחריש תובעת מנהל ב-31 מיליון שקל

הקבוצה, שמונה כ-750 חברים, התאגדה בעמותת נאות חנן לבניית פרויקט ענק בן 42 בניינים ■ לטענת התביעה גבתה חברת "באמונה" שמנהלת את הפרויקט שכר ניהול מופרז בסך 26 מיליון שקל

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי עמותת נאות חנן בחריש
הדר חורש
הדר חורש

קבוצת הרכישה נאות חנן בחריש תובעת ממנהלי הפרויקט פיצוי בסכום של 31 מיליון שקל, בטענה לניהול כושל של הפרויקט, גביית דמי ניהול מופרזים, עיכובים בביצוע והתפטרות מהניהול, מבלי שהעבירה לעמותה את המידע הכספי ואת המסמכים הקשורים בניהול הבנייה. חברת "באמונה", שניהלה את הבנייה עבור חברי העמותה, הודיעה על התפטרותה מהפרויקט באפריל 2019, על רקע סכסוך כספי וחילופי האשמות עם העמותה.

הקבוצה, בת 744 חברים, התאגדה בעמותת נאות חנן, שיזמה ב-2012 פרויקט ענק בן 42 בניינים לבניית דירות עבור חברי העמותה. המארגן הוא מנכ"ל "באמונה", ישראל זעירא, איש נדל"ן ומארגן ידוע של קבוצות רכישה. זעירא איתר מכרז רמ"י לבניית הפרויקט, יזם את הקמת העמותה שמייסדיה, לטענת התובעים, היו חבריו, וחתם איתם חוזה להקמת הפרויקט. פרטיו, על פי התביעה שהוגשה השבוע לבוררות, לא נמסרו לשאר חברי העמותה, שהצטרפו אליה לאחר חתימת החוזה. "במשך תקופה ארוכה בת כשנה לפחות, שני המייסדים הנ"ל היו גם היחידים שנחשפו להסכם עם חברת 'באמונה', הסכם אשר הוסתר היטב על ידי 'באמונה' ולא צורף להסכם ההצטרפות לעמותה", נאמר בתביעה שהוגשה לבוררות.

כל הדירות נמסרו לידי הדיירים במהלך 2019, לאחר שבתחילת הדרך העריכו המנהלים שהדירות יימסרו בשנת 2016.

עו"ד ערן אורבך

על פי כתב התביעה שנוסח על ידי נציג העמותה, עו"ד ערן אורבך ממשרד זילברבוים אורבך הרפז, ההסכם כלל דמי ניהול בשיעור 9% מכל עלויות הפרויקט, בלי שנקבעה תקרה כלשהי לדמי הניהול. בעקבות מחלוקות שפרצו בין הצדדים, בין היתר בטענה לדמי ניהול מופרזים, תוקן ההסכם, ודמי הניהול הוגבלו ל-51 מיליון שקל. אולם בפועל, טוענים חברי העמותה, נגבו דמי ניהול מופרזים בסך 59 מיליון שקל. החוזה גם כלל "גלולת רעל" למקרה שהעמותה תחליט לפטר את המנהלים: במקרה כזה התחייבה העמותה להמשיך לשלם למנהלים עד גמר ההסכם מחצית משכרם, בתקופה שבה אינם פועלים עוד כמנהלים. לטענת העמותה, על פי חישובים שהציגה, גבתה חברת "באמונה" שכר ניהול מופרז בסך 26 מיליון שקל.

לטענת העמותה, לא היו ל"באמונה" ידע ויכולת הנדרשים לניהול תקין של הפרויקט, והיא אף הציגה לחברי העמותה פרטים מטעים על מצבו: "התברר שחלק גדול מהמצגים הללו לא היה נכון. לו היתה יודעת העמותה שאין לחברת 'באמונה' הידע, הניסיון והיכולות שבעטיין היא התקשרה עמה, ברור שהיא כלל לא היתה מתקשרת עמה בהסכם הניהול", טוענים חברי העמותה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בתגובה אמר ישראל זעירא, מנכ"ל "באמונה": "פרויקט נאות חנן בחריש נוהל במקצועיות רבה ובהצלחה יתרה. הפרויקט הגדול בישראל בן 744 יחידות דיור, זיכה את חברי העמותה בדירות איכותיות ומרווחות, במחירים מוזלים תוך קבלת מענקי מדינה שהושגו הודות לעתירה לבג"ץ שהחברה הגישה ויזמה, עם שלושה קבלנים מהגדולים בארץ שפוקחו במקצועיות על ידי חברת וקסמן גוברין. בחינה אובייקטיבית של נתוני הפרוייקט תוכיח את כדאיות העיסקה לחבריה, יושרה של החברה, ועד כמה הטענות מופרכות וחוטאות לאמת. 

"כתב התביעה שהוגש במסגרת הבוררות, הינו כל כולו ניסיון חסר תום לב לנסות ולהתעשר על חשבונה של באמונה, וזאת לאחר ש'באמונה' ניהלה את הפרויקט והביאה למסירה מלאה של כל הדירות, בהצלחה ובהצטיינות.

"בטוחנו שתוצאות הבוררות, שראוי שתפורסמנה בעיתון באותה חשיפה של כתבה זו, יוכיחו את צדקת דרכה, מקצועיותה ויושרה של 'באמונה'".

עוד מסרו: "נגיב במסגרת הבוררות לכל טענות הסרק ואשר פרסומן מהווה הוצאת שם רע, דבר שקומץ חברים מהוועד, הצטיינו בו לאורך חיי הפרויקט. בבוררות אין אגרת בית משפט, כך שניתן ל'זרוק' כל סכום תביעה שעולה בדמיון. רק לשם השוואה, שני הפרויקטים הגדולים הנוספים בחריש אוכלסו שנתיים אחרי חברי עמותת נאות חנן, תוך סטייה תקציבית עצומה מפרסומיהן. 'באמונה' גאה על הישגיה יוצאי הדופן בפרויקט זה ותעמוד על זכותה לקבל בבוררות את שכרה שטרם שולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker