באין ממשלה מתפקדת — על ראשי הערים לקחת את הבנייה לידיים

בזמנים כאלה, באין ממשלה מתפקדת ומדיניות ברורה, ראשי הרשויות צריכים להרים את הכפפה ולאמץ "מסלול ירוק" למתן היתרי בנייה

ליאור ברדוגו
ליאור ברדוגו
אתר בנייה בראשון לציון. הסחבת מקשה על יזמים לקבל מימון לפרויקט
אתר בנייה בראשון לציון. הסחבת מקשה על יזמים לקבל מימון לפרויקטצילום: עופר וקנין

מערכת הבחירות השלישית בתוך שנה מחזקת עוד יותר את כוחן של הרשויות המקומיות בכל הנוגע למדיניות פיתוח, תכנון ובנייה. באין כינון ממשלה ובהיעדר חקיקה חדשה, נהפכו בשנה האחרונה ההחלטות שהתקבלו ברמה המקומית למהותיות אף יותר. בינתיים, מצבו של שוק הדיור ממשיך להיות בכי רע.

למרות הארכת תוכנית מחיר למשתכן, מחירי הדיור ממשיכים לעלות לאור התמעטות התחלות הבנייה באזורי הביקוש. הרשויות, מצדן, ממשיכות להקשות על היזמים. קשה לקבל את הגזירה שבתוך שלוש השנים האחרונות התארך זמן הרישוי עבור פרויקטים למגורים ב–40%, ושנכון ל–2019 הזמן הממוצע לקבלת היתר בנייה אורך בממוצע כמעט שלוש שנים. העיכוב בתהליך היתרי הבנייה בא לידי ביטוי גם בנתוני הלמ"ס שהתפרסמו לאחרונה, ומדווחים על ירידה של 1.2% בהתחלות בנייה.

ידוע לכל שאחת הסיבות להתייקרות הדירות היא משך הבנייה, ועוד קודם לכן זמן קבלת ההיתר. מי שהבין זאת היה שר האוצר משה כחלון, שבמסגרת מאבקו להורדת מחירי הדיור חתם כבר ב–2016 על רפורמה שהיתה אמורה לקצר בזמן מתן ההיתרים ל–90 יום בלבד. מאז זמן ההמתנה רק התארך.

גם הסכמי הגג, שנועדו להאיץ את הבנייה ועליהם חתמה המדינה עם הרשויות המקומיות, לא הוכיחו עצמם. יתרה מכך, השנה הודיע מנהל התכנון שיפעל לביטול ההליך ויביא לאישור הממשלה הבאה הצעת חוק בנושא. ואולם, ממשלה חדשה עדיין לא קמה ומי יודע מתי תקום. בינתיים, מתנהלות הרשויות המקומיות עם מדיניות משלהן. על פי נתוני הרשות להתחדשות עירונית, ההמתנה להיתר בנייה בגוש דן אורכת כשלוש שנים בממוצע, כשעיריית רמת גן מחזיקה בשיא עם המתנה של לא פחות מארבע שנים.

התהליך הראשוני בלבד, הכולל המתנה לתיק מידע ובדיקה באמצעות מערכת הרישוי הזמין, אורך כמעט חצי שנה — וזה עוד לפני הגעה לדיון ראשוני בוועדה וקבלת פרוטוקול, שייקחו עוד כמה חודשים. הסחבת מקשה על יזמים לקבל מימון לפרויקט משתי סיבות עיקריות: חוסר ודאות תכנוני ואי יכולת להתחיל בשיווק. מצב זה מהווה פגיעה גדולה ומשמעותית בהיצע הדירות בשוק, משפיע באופן ישיר על רמות המחירים ותורם לכך ששוק הדיור נמצא במצב עגום כל כך.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בזמנים כאלה, באין ממשלה מתפקדת ומדיניות ברורה, ראשי הרשויות צריכים להרים את הכפפה ולאמץ "מסלול ירוק" למתן היתרי בנייה. הכוונה היא למוכנות לדון עם היזם על קבלת היתר בנייה בתנאי שיעמוד בכל דרישות הסף וישיג את האישורים ההכרחיים, לרבות השלמה של התכנון המפורט, קונסטרוקציה, הג"א וכיבוי אש. בצורה זו, היזם מתחייב וערב להשלים את שאר המרכיבים שאינם משפיעים על התכנון ורמת הבטיחות, ובמקביל יכול להניע תהליכי שיווק. במקומות בהם כבר אומץ המסלול הירוק, התהליך התכנוני התקצר בחצי שנה, זמן יקר ומשמעותי מאוד. רחובות, בת ים וראשון לציון כבר שם — הן דורשות מהיזמים את תנאי המינימום, ומנפקות היתר בנייה בטווח של חודשיים. הצגת הפרויקט מתבצעת בשלב האחרון לפני קבלת היתר כאשר יש את האישורים הנדרשים.

קיצור זמן קבלת היתרי בנייה הוא חלק חשוב והכרחי בפתרון משבר הדיור. בנוסף אליו, ראשי הרשויות יכולים לתמרץ קבלנים לקיצור משך הבנייה. הדבר לבטח יניע את כל השוק — גם את היזמים וגם את ראשי הערים שלא ירצו לראות פרויקטים עוברים לרשויות אחרות או לא יוצאים לפועל כלל. זה יוסיף עוד היצע של דירות שחסרות באזורי ביקוש, יגביר את התחרות ויאזן את המחירים.

הכותב הוא בעלים של חברת ברדוגו גרופ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker