עלייה במכירת דירות חדשות; במקום הראשון - באר יעקב

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על כך שבחודשים ספטמבר-נובמבר הסתכמו מכירות הדירות החדשות בכ-7,700 - ירידה של 6.3% לעומת הרבעון הקודם ■ עם זאת, בהתחשב בתוספת הדירות בבנייה עצמית - נרשמה יציבות

הדר חורש
הדר חורש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
באר יעקב
באר יעקבצילום: עופר וקנין

נמשכת ההתאוששות בענף הבנייה. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (ג') עולה כי בחודשים ספטמבר-נובמבר 2019 הסתכמו מכירות הדירות החדשות ב-7,720 עסקה - ירידה של 6.3% לעומת הרבעון הקודם (יוני-אוגוסט). ואולם, בהתחשב בעונתיות (בעיקר תקופת החגים) זוהי עלייה בשיעור של 3.7%.

עם זאת, בהתחשב בתוספת הדירות בבנייה עצמית, שאינן עומדות למכירה על ידי קבלנים, נרשמה יציבות והמספר הכולל של דירות חדשות בשוק ירד בשיעור זניח של 0.3% לעומת הרבעון הקודם, והסתכם ב-11,490 דירות.

מספר הדירות בבניה עצמית (בנה ביתך וקבוצות רכישה) הסתכם ב-3,770 דירות, ירידה (בניכוי עונתיות) בשיעור של 8.3%.

אתר בנייה בבאר שבע
אתר בנייה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

נתוני המגמה של מכירת דירות חדשות מצביעים על עלייה עקבית ממוצעת בשיעור של 2.5%. נתונים אלה תואמים למגמה של עלייה קלה במחירי הדירות בשוק החופשי, בתוספת לעלייה חדה בקצב מכירת הדירות המסובסדות במסגרת "מחיר למשתכן". פרויקטים רבים במסגרת התוכנית קיבלו השנה היתרי בנייה המאפשרים ליזמים לחתום על חוזי מכירה עם הזכאים שזכו בהגרלות התוכנית, ולהכנס למעגל רוכשי הדירות בפועל. מכירות מחיר למשתכן מהוות היום כמחצית ממכירות הדירות החדשות בשוק. בעוד שהפרויקט גרם לצמצום ההיצע ועליית מחירי הדירות בשוק החופשי, הוא גורם לירידה משמעותית במחיר הממוצע של הדירות החדשות הנמכרות.

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נסמכים על מקורות שונים ובהם דיווחים ישירים של חברות הבנייה, ואינם זהים לנתוני רשות המסים, המקבלת דיווח נפרד. על פי נתוני רשות המסים נמכרו בספטמבר-נובמבר 2019 - 9,090 דירות, 1,370 יותר מנתוני הלמ"ס, מתוכן 3.4% שטרם נבדקו ואושרו על ידי רשות המסים. נתוני הלמ"ס מלמדים על עלייה של 110 במספרים מוחלטים (ללא השפעות עונתיות) של מכירת דירות חדשות בהשוואה לרבעון הקודם.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את רשימת היישובים עם המכירות הרבות ביותר של דירות ברבעון הובילה באר יעקב עם מכירות של 569 דירות. הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן, הקפיצו את מכירות הדירות במועצה הקטנה פי 12.6 לעומת הרבעון הקודם. אחריה צועדת שוהם עם 458 דירות ובמקום השלישי רמת גן עם 360 דירות. בחריש נרשמה הירידה החדה ביותר במכירת דירות חדשות: 155 בלבד, ירידה של 60% לעומת הרבעון הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker