הממשלה אישרה: מאות תוכניות המתאר הארציות יאוחדו לאחת

קבינט הדיור אישר איחוד מאות תוכניות לאחת שתיקרא תמ"א 1 ■ התוכנית תאפשר למוסדות התכנון להחיל בראשונה תפישה תכנונית ארצית כוללת, שתתייחס לכלל תחומי החיים בישראל ■ בנוסף, קבינט הדיור אישר היום כ-8,214 יחידות דיור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה גליל ים
אתר בנייה בגליל יםצילום: עופר וקנין

קבינט הדיור אישר היום (א') את תוכנית הענק שבמסגרתה יאוחדו מאות תוכניות המתאר הארציות הקיימות כיום לאחת. אישור זה התקבל שמונה שנים לאחר שהורתה הממשלה על גיבושה של תוכנית המתאר הארצית המאוחדת - תמ"א 1. זהו אחד ממהלכי הדגל שהוביל מינהל התכנון בשנים האחרונות – שמטרתו אחידות תכנונית, שתקל ותייעל את הליכי התכנון בישראל. 

המצב הקיים, של ריבוי תוכניות מתאר שונות, מביא לא פעם לחוסר בהירות, לסתירות תכנוניות ולליקויים בעבודה של מוסדות התכנון. ליקויים אלה הועלו בהרחבה בדו"ח מבקר המדינה בנושא תכנון שפורסם ב-2015. לפי הדו"ח, ב-47 אלף תוכניות בניין עיר (תבעו"ת) שאושרו ב–2012, ניתן היה לממש רק כ-40% מיחידות הדיור, בשל הוראות סותרות בתוכניות, שיצרו בפועל חסמים שעיכבו בנייה.

כפי שנחשף לראשונה ב-TheMarker, בחודשים האחרונים התעכב אישור התוכנית בשל התנגדותם של שר החקלאות לשעבר, אורי אריאל, ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. ביוני 2019 בלמו השניים את אישור התוכנית, שכבר קיבלה את תמיכת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בטענה שעליה לחול גם בשטחי הגדה המערבית (יהודה ושומרון). ברקע אישורה של התוכנית עתה עומדות הבנות שהושגו בשבועות האחרונים בין מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, לבין השר סמוטריץ'. לפל הבנות אלה, השר יעצור את חזית ההתנגדות לתוכנית, בתמורה להכרה ממשלתית בצורך לעדכן את תוכנית המתאר לדרכים ביהודה ושומרון.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר

כך, במהלך הדיון בקבינט הדיור, לא נשמעו התנגדויות ממשרד התחבורה ומשרד החקלאות, אולם מי שהתנגדו באופן מפתיע לתוכנית הם נציגי מפלגת ש"ס, משרד הפנים ומשרד הדתות. מאחורי ההתנגדויות בהן נטען כי ממשלת מעבר לא יכולה לאשר תמ"א שהשלכותיה כה רוחביות, וכי יש בכך פגיעה במשילות הכנסת הבאה, עומד ראש מפלגת ש"ס אריה דרעי. השר דרעי חומד להשיב את מינהל התכנון לקורת הגג ותחומי האחריות של משרד הפנים, עם כינון הממשלה הבאה ובהנחה שהוא יקבל שוב את הסמכויות על משרד הפנים. נציג משרד הפנים טען כי אין לדעת תחת איזה משרד יפעל מינהל התכנון בממשלה הבאה ומי יעמוד בראשו, ולכן לא ניתן לחייב בתמ"א 1. שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון דחה את טענותיהם, שנבחנו כבר בעבר על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארץ קמיניץ, וקבע כי מדובר בהליך מקצועי שאין סיבה שמניעים פוליטיים לא עניינים יעכבו אותו.

תוכנית הענק, שתחול על כל שטח ישראל – תאפשר למוסדות התכנון להחיל בראשונה תפישה תכנונית ארצית כוללת, שתתייחס לכלל תחומי החיים בישראל – החל בחופים ויערות, ועד אנרגיה, כרייה וחציבה. התוכנית כוללת שתי חטיבות: תשתיות ושטחים פתוחים. כל אחת מהן מאגדת בתוכה פרקים בתחומים שונים, ובהם מים, אנרגיה, קרקע, דרכים ושטחים פתוחים. מבנה התוכנית החדשה הוא מודולרי בעיקרו - כך שיתאפשר בעתיד לצרף לה תוכניות מתאר נוספות, ככל שיאושרו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מלבד לתועלת התכנונית שתמ"א 1 מבקשת להביא לשוק הדיור, עוד נושאת בתוכה התוכנית כמה בשורות סביבתיות. התוכנית מגדירה מעמד מיוחד לקו החוף הישראלי, וקובעת כי זהו שטח השייך לציבור הרחב, שנועד להיוותר נגיש, רציף ופתוח לכלל הציבור בישראל. התוכנית קובעת איסור בנייה על החוף בתחום הכולל 100 מטר מקו המים - פרט לפיתוח שירותי חוף לטובת כלל הציבור במקומות מוגדרים בלבד, כאשר מרבית שטחי החופים נותרים חופשיים ופתוחים.

בנוסף, מינהל התכנון הוסיף כ-12,600 דונם בעורף החופים שיהיו שטחי חוף מוגנים. בכל הנוגע לאתגרים הסביבתיים הנלווים למגמות הציפוף בישראל, מוסיפה תמ"א 1 לרשימת השטחים השמורים כחצי מיליון דונם של שטחים פתוחים שיוגדרו מוגנים.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר ציינה כי "לתוכנית בעלת חשיבות ברמה הסביבתית והתכנונית. היא מנוסחת בצורה בהירה, פשוטה ושווה לכל נפש, ותהיה מעתה כלי סיוע עדכני בהגשמת מדיניות התכנון הארצית. אישור תמ"א 1 הוא תוצר של עבודה יסודית ומקצועית שלוותה בשיח ובשיתוף של גורמי הממשלה והנציגים הירוקים. במסגרת עבודה זו, מינהל התכנון עבר תא שטח אחר תא שטח וקבע את ייעודו, מתוך ראייה מרחיקת ראות לכלל הצרכים העתידיים של מדינת ישראל".

התחדשות עירונית

קבינט הדיור אישר היום גם כ-8,214 יחידות דיור – באור יהודה, רמלה, רחובות, פתח תקוה, בת ים, עתלית, אשקלון, כפר כנא ורכסים. מרבית יחידות הדיור שאושרו הן במתחמי התחדשות עירונית.

שכונת נוה סביון באור יהודהצילום: ניר קידר

תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה ביותר שאושרה היא באור יהודה, בה ייבנו בכפוף להחלטת הקבינט כ-1,500 יחידות דיור על כ-100 דונם – במתחם בו עובר הקו הסגול של הרכבת הקלה ובעתיד יעבור בו גם קו המטרו. לצדה, מובילה אשקלון עם שני מתחמי התחדשות עירונית שאושרו בגזרתה - באחד, ייבנו כ-660 יחידות דיור ב-13 מבני מגורים – שיוקמו במקומם של 132 יחידות הדיור הקיימות. מתחם זה משתרע על כ-50 דונם בדרום מזרח העיר, בסמוך לכביש 4. במתחם השני, הממוקם בשכונת ציון שבמזרח העיר - כ-720 יחידות דיור יוקמו ב-28 בניינים, במקומם של 112 יחידות הדיור הקיימות במקום.

לצד אלה, אישר הקבינט כאמור גם בניית מתחם מגורים חדש בכפר כנא. זו תוכנית ענק שקידם משרד הבינוי והשיכון לבניית 1,800 יחידות דיור בשטח של 550 דונם בשטח הכפר. אלה, ייבנו בבנייה סמי-רוויה של בניינים בני ארבע קומות. עוד במסגרת ההכרזה ייבנו תשתיות חדשות בכפר, ויבוצע תכנון עירוני מקיף. בין היתר ייבנו בו שטחי ציבור חדשים, מוסדות ציבור, מתחמי עירוב שימושים, מתקנים הנדסיים, נתיבי תחבורה ומערכת כבישים חדשה, שטחי מסחר, גני ילדים ועוד.

בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכוןצילום: אמיל סלמן

אישורה של תוכנית הענק בכפר כנא מהווה חלק מיישום תוכנית 922 שנועדה, בין השאר, להביא לפיתוח תחום הדיור בקרב המגזר הערבי ויישובי המיעוטים. במסגרת התוכנית, העביר משרד הבינוי והשיכון תקציב של 112 מיליון שקל ל-10 יישובים במגזר הערבי. על פי החלטת ממשלה 922, משרד הבינוי והשיכון יקצה 1.21 מיליארד שקל לפתרונות דיור והקמת מבני ציבור עבור המגזר הערבי, בין היתר עבור בנייה רוויה (רוויצפופה) ובנייה צמודת קרקע במגוון טיפוסי מגורים בקרקעות מדינה, לצד הסרת חסמים ותכנון לעוד אלפי יחידות דיור בקרקע פרטית.

בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אמר: "אנו פועלים יחד עם ההנהגה ביישובי המגזר הערבי במטרה לצמצם את מצוקת הדיור במגזר. ההישג הדרמטי והמהפכה הם בתכנון ובשיפור ההכרה של היישובים וצרכיהם. נמשיך לפעול גם להמשך הפיתוח וההרחבה של היישובים בתוכנית ולספק פתרונות דיור ותשתיות ראויות לכלל אזרחי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker