זינוק במחירי דירות יד שנייה בישראל: "עליות המחירים יימשכו ב-2020"

מתחת לרדאר הממשלתי, נתוני רשת התיווך רי/מקס לסיכום 2019 חושפים עליות מחירים משמעותיות בפלח דירות יד שנייה ברוב הערים המרכזיות ■ בצפת התייקרו דירות 5 חדרים ב-13.6%, בטבריה התייקרו דירות 3 חדרים ב-10.4% וגם בתל אביב, וירושלים נרשמו עליות

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרמיאל
כרמיאלצילום: גיל אליהו

בעוד הממשלה מתרכזת בשנים האחרונות במחיריהן של הדירות החדשות, המהוות רק כ-30% משוק הדיור – מסתמן כי 2019 הסתיימה עם עליות מחירים משמעותיות למדי בפלח דירות יד שנייה ביחס לשנה שקדמה לה – ברוב חלקי ישראל. מנתוני רשת התיווך רי/מקס לסיכום 2019, שהוצגו במסיבת עיתונאים בתל אביב, עולה כי בפריפריה נרשמה עליית מחירים משמעותית בדירות יד שנייה בשורה של ערים צפוניות - בהן צפת, טבריה, כרמיאל. כך גם בערים נוספות דוגמת ירושלים, תל אביב, מודיעין ולוד.

מהנתונים עולה כי בצפת למשל, נרשמו עליות מחירים דרמטיות של כ-14.3% עבור דירות 2 חדרים, לצד עלייה של 8.3% בפלח דירות 3 חדרים ו-13.6% עבור דירות 5 חדרים. בטבריה נרשמו על פי נתוני הרשת עליות מחירים דומות, בשיעור של 10.4% עבור דירות 3 חדרים ובשיעור של 10.9% עבור דירות 4 חדרים. עבור דירות 5 חדרים ודירות גן נרשמו גם כן עליות מחירים משמעותיות בעיר.

קפיצות של מחירי דירות

בכרמיאל נרשמו על פי העסקות שבוצעו ברשת עליות מחירים מתונות יותר בשיעור של 4.5% עבור דירות 4 חדרים וכ-2% עבור 5 חדרים בעיר. הדירות הגדולות יותר (6 חדרים ופנטהאוזים) התייקרו בשיעורים משמעותיים יותר.

השכירות בתל אביב

נתוני הרשת כללו נתונים רבים על אודות קרית ביאליק, חיפה, חריש, ירושלים, כפר סבא, חדרה וערים נוספות – שברובן נרשמו עסקות יקרות יותר בהשוואה לעסקות דומות שבוצעו ב-2018. מהנתונים עולה כי גם במרכז תל אביב נרשמו עליות מחירים. על פי העסקות שבוצעו השנה בתל אביב, דירות 2 חדרים עלו בכ-5% ודירות 3 חדרים עלו בכ-2%. גם בשוק השכירות הורגשו עליות – אם כי בשיעורים חדים יותר: שכר הדירה עבור דירת 2 חדרים עלה במהלך 2019 ב-13.5%, ואילו שכר הדירה עבור דירת 3 חדרים עלה בממוצע בכ-6%.

מנכ"ל רשת רי/מקס, ברנרד רסקין
מנכ"ל רשת רי/מקס, ברנרד רסקיןצילום: אייל טואג

מנכ"ל הרשת, ברנרד רסקין, מתח ביקורת חריפה על מהלכי הממשלה בשנים האחרונות והעריך כי גם ב-2020 המחירים ימשיכו לעלות: "תוכניות פופוליסטיות של ממשלות ישראל תרמו ליצירת שוק נדל"ן מעוות והנזק לציבור כפול. הציבור ישלם יותר על הדירה שירכוש בעתיד, ובדרך לשם משלם יותר ויותר על מגורים בשכירות. ב-2020 אני צופה עליית מחירים באחוזים חד ספרתיים ובאזורים מסוימים אף עלייה חדה יותר באחוזים דו ספרתיים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על תוכנית מחיר למשתכן אמר רסקין כי "התוכנית נותנת מענה לפלח שוק קטן, כשמרבית השוק נפגע מהתוכנית. משאבים יקרים של יזמים מופנים לפרויקטים המיועדים לפלח שוק אחד על חשבון פלח שוק אחר. במקום תוכניות פופוליסטיות של התערבות ממשלתית, דרוש טיפול מעמיק ופתרון ארוך טווח שיתמקד בהסרת חסמים בירוקרטיים ועידוד יזמים לבנייה על פי צורכי השוק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker