הנימוס של בילסקי והשתיקה של כחלון יעלו לציבור ביוקר

בעוד כחלון שותק ובילסקי מסרב לנקוט עמדה ברורה, הרשויות המקומיות קובעות בזו אחר זו מציאות בשטח ועוצרות את התוכניות המשמעותיות ביותר שנועדו להגדיל את היצע הדירות באזורי הביקוש ■ הציבור עלול לשלם על כך בשנים נוספות של משבר דיור הרסני

יעל דראל
יעל דראל
יו"ר מטה הדיור הלאומי, זאב בילסקי (מימין), שר האוצר משה כחלון, וראש עיריית לוד, יאיר רביבו
יו"ר מטה הדיור הלאומי, זאב בילסקי (מימין), שר האוצר משה כחלון, וראש עיריית לוד, יאיר רביבוצילום: ניר קידר

יותר משנה חלפה מאז פרש אביגדור יצחקי מניהול מטה הדיור במשרד האוצר. ככל שסגנונו הבוטה של יצחקי היה שנוי במחלוקת, הציבור הישראלי עלול לשלם מחיר על החלפתו באיש נעים הליכות - זאב בילסקי, שהיה ראש עיריית רעננה כ-15 שנה.

במקביל לשיתוק שגרם הפלונטר הממשלתי לטיפול בענף הבנייה, השנה האחרונה התאפיינה בהתפרקות של מהלכי המדינה בשוק הדיור, התפרקות שהתקבלה בשתיקה מצד שר האוצר, משה כחלון, ובפסיביות מוחלטת של מטה הדיור במשרדו.

בעוד כחלון שותק ובילסקי מסרב לנקוט עמדה ברורה, הרשויות המקומיות קובעות בזו אחר זו מציאות בשטח ועוצרות את התוכניות המשמעותיות ביותר שנועדו להגדיל את היצע הדירות באזורי הביקוש. פעם זו עיריית רמת גן, שהודיעה על עצירה מיידית של כל מיזמי תמ"א 38 בשטחה; בהמשך הודיעה עיריית הרצליה על עצירה לאלתר של כל היתרי הבנייה בשטחה; ובחודשים האחרונים נבלמו תוכניות ענק נוספות בלב אזורי הביקוש בשל התנגדויות ושינוי עמדות של ראשי הערים.

עיריית פתח תקוה, שהעומד בראשה, רמי גרינברג, התגאה רק באחרונה בשיתוף הפעולה שלו עם המדינה סביב תוכנית הענק במתחם סירקין, שינה השבוע את עמדתו והגיש עתירה נגד 8,500 יחידות דיור המוקמות בשטח העיר; בהוד השרון, לאחר דיונים רבים שבהם היתה העירייה שותפה לתוכנית להקמת כ-20 אלף יחידות דיור מצפון לכביש 5, הצהיר באחרונה ראש העירייה, אמיר כוכבי, על התנגדותו לקידום התוכנית.

לראשי הערים יש זכות ואף חובה להביע את עמדתם במקרים שבהם הם סבורים שהמדינה מקדמת תוכניות הרסניות מעל ראשם - בעיקר במקרים שבהם המדינה מאיצה תכנון ללא שיתוף ראוי של הרשויות המקומיות. אך מה לגבי אחריותם למשבר הדיור? האם בתום עשור שבו הוכפלו מחירי הדירות בישראל, יש לממשלה את הפריווילגיה לפטור את הרשויות המקומיות בלב אזורי הביקוש - רמת גן, הרצליה, הוד השרון, פתח תקוה וכדומה - מנשיאה בנטל הבנייה החדשה והגדלת ההיצע למגורים?

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אל המשוואה הזאת אמור היה להיכנס מטה הדיור, אך בעוד יצחקי, ראש המטה הקודם, גרר עצמו מכנס לכנס בניסיון לשכנע ראשי ערים לשתף פעולה עם הממשלה וספג גידופים ממפגינים ומתנגדים שחיכו לו בשעריהם - נראה כי בילסקי בוחר בדרך הקלה והמנומסת, וחושש להתעמת עם צורכי המציאות המורכבת. על הנימוס של בילסקי ושתיקתו הרועמת של שר האוצר כחלון, הציבור הישראלי עלול לשלם בשנים נוספות של משבר דיור הרסני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker