ועידת הכלכלה החרדית

"חריש היא טרגדיה חרדית שצריכה להיצרב בראש של כולנו"

בפאנל שעסק במשבר הדיור במגזר החרדי אמר ח"כ איציק כהן, סגן שר האוצר: "שכונות חרדיות מביאות ערך מוסף לעיר. כל הסיטגמות והמיתוסים שגורמים לציבור ואיתו לראשי הערים להתנגד להקמתן - מוטעים מהיסוד"

עדי כהן
עדי כהן
יקי רייסנר
יקי רייסנר

"חריש היא טרגדיה חרדית שצריכה להיצרב בראש של כולנו בצורה חזקה מאוד וצריכים ללמוד ממנה לקחים - גם בציבור החרדי, וגם בציבור החילוני", כך אמר  היום (ג') מנכ"ל חברת רייסדור יקי רייסנר, בוועידה הכלכלית של החברה החרדית של TheMarker. "אותם חילונים שרצו בזמנו לבית המשפט לעצור מכרזים ולדאוג שלא תקום בחריש עיר חרדית - לא יודעים להציע דיור למגזר. אומרים לא להקים ערים חרדיות, אבל אם חרדים ייכנסו לרמת השרון - יזעקו על התחרדות של העיר. איפה רוצים שהחרדים יגורו? באוהלים על חוף הים?"

רייסנר אמר את הדברים בפאנל שעסק במשבר הדיור במגזר החרדי, בהתייחסו לחריש - שתוכננה כפיתרון דיור מבטיח למגזר - והוקמה לבסוף כעיר מעורבת לציבור הכללי, וחרדים פחות נוהרים לגבולותיה. בדבריו ביקש רייסנר להאיר בזרקור על מאפייניהם והצלחותיהם של פתרונות דיור אחרים שיצרה המדינה למגזר החרדי.

"ב-20 השנים האחרונות התאכלסו באופן מדהים ארבע הערים שנחשבו לפתרונות למגזר החרדי - אלעד, בית שמש, ביתר עלית ומודיעין עלית. הערים האלה נהפכו מפתרונות למצוקת דיור לערים חרדיות מאוכלסות לחלוטין. חשוב להבין שכשמנסים להביא פתרון אמיתי למגזר החרדי - הוא מוכרח לקחת בחשבון את המיקום, כמות יחידות הדירות והמחיר - שיהיה פחות ממיליון שקל. בית שמש לצורך העניין עונה על כל אלה".

לצדו של רייסנר השתתפו בפאנל גם סגן שר האוצר, ח"כ איציק כהן; דודי לוי, המשנה למנכ"ל החטיבה הקמעונית בבנק ירושלים; ומשה מונטג, מנכ"ל הגמ"ח המרכזי. גם עבור מונטג, שהחזיק בעברו בתיק התכנון והבנייה בבית שמש - מדובר בעיר שהיתה ועודנה פיתרון נכון ונחוץ - חרף המצוקה הכלכלית שבה נתונה העיר כיום.

איציק כהן
איציק כהןצילום: תומר אפלבאום

לטענתו, כעת תפקידה של המדינה הוא להציל את העיר. "המדיניות שלנו היתה לטפל במצוקת הדיור בראש ובראשונה. מצוקת הדיור במדינה ובמגזר החרדי בפרט לא יכולה להימשך, צריך פתרונות מיידיים. אי אפשר לחכות קודם כל לפתרונות תעסוקה ולכלכלת העיר ורק אז לדאוג לדיור, ולתת לאנשים בינתיים לגור במחסנים בקומות מינוס ארבע ומינוס חמש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"בית שמש היתה פלטפורמה טובה וראויה למצוקה הזו, וסיפקה עשרות אלפי יחידות דיור. עתה, זו אחריות של הממשלה להביא הצעת מחליטים ולפתור את נושא התעסוקה בבית שמש, במקביל להמשך התפתחותה. הפתרון הוא בהטבות מס שיביאו לכאן חברות היי-טק ומפעלים - שייהנו מהמיקום המרכזי של בית שמש. רק ככה אפשר להפוך את בית שמש לעיר איתנה כלכלית".

בהתייחסו לפתרונות דיור אפשרים אמר כהן כי "חשוב להבין שאופי הציבור החרדי דורש פתרונות אחרים מהציבור הכללי. הנושא הזה מעסיק את מטה הדיור, ויושבות על המדף תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור למגזר - אבל לא נעשה מספיק. מדובר בציבור ענק, שגדל משנה לשנה, והגירעון בקרבו הוא עצום".

עם זאת, כהן פחות מתאכזב מכישלון הקמתה של חריש כעיר חרדית, וסבור כי דווקא הנכון הוא לשלב את המגזר ביישובים קיימים, הטרגוניים: "ככלל, אני נגד ערים שהן הומוגניות, אלא בעד הקמת שכונות חרדיות בתוך ערים קיימות. שכונות חרדיות מביאות ערך מוסף לעיר. כל הסיטגמות והמיתוסים שגורמים לציבור ואיתו לראשי הערים להתנגד להקמתן - מוטעים מהיסוד".

בהתייחסו לאחת התוכניות המרכזיות המונחות כיום על השולחן כפתרון למגזר - הקמת עיר חרדית בשם כסיף - אמר כהן כי "התוכנית נפלאה, אבל היא לא תעבוד למגזר החרדי. אולי לאוכלוסיות אחרות. מכסיף לא יסעו לקרית ספר או לבני ברק. זה לא מתאים".

מלבד פתרונות דיור יצירתיים - נחוצים למגזר החרדי גם פתרונות פיננסיים שיאפשרו רכישת דירות בקרבם. לדברי לוי, "במגזר החרדי דירה היא עוגן - קונים דירות בין אם גרים בהן ובין אם לא. בחריש, בלוד, בטבריה - העיקר לקנות, ושיהיה במיליון שקל ומטה. המרדף אחרי הון עצמי התחלתי ומציאת דירה בזול הם חלק מתרבות המגזר החרדי. לצד זה, מדובר באוכלוסייה צעירה בהרבה מהמגזר החילוני, משום שבה נהוג להתחתן בגיל 18 או 20, וכבר אז לרכוש דירה. ברור שלשם כך צריכים עזרה של ההורים - ואנחנו בבנק צריכים לדעת לאפשר את זה - על כן יצרנו מנגנון פיננסי שמאפשר לזוג הצעיר להגיע להון העצמי דרך ההורים".

לעומתו של לוי, מונטג מהלל פחות את יכולתם של הבנקים להתאים את עצמם למציאות הפיננסית של המגזר. לדבריו, "היום הגמ"חים הם העוגן של הכלכלה של המגזר החרדי ובלעדיהם המגזר הזה פשוט לא יכול להתקיים. כמעט ואין בית במגזר החרדי שלא משתמש איכשהו בעולם ההגמ"חים. אחד החסמים הגדולים היום עבור חרדים שרוצים לקנות דירה זה שהבנק מסתכל על אותם ההגמ"חים כהלוואה - ולא כהון עצמי, וזה שגוי".

תגובות